Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Žuvų aukcionas: iš milijoninių investicijų – didžiulis šnipštas

Autorius: Kazys KAZAKEVIČIUS
Printer Friendly, PDF & Email

Į valstybei priklausančią UAB „Klaipėdos žuvininkystės produktų aukcionas“ per pastaruosius 15 metų buvo investuota daugiau kaip 3 mln. eurų, tačiau šiandien ir už tris kartus mažesnę kainą aukciono pastatų niekam nereikia – fiasko patyrė ir trečiosios šio turto varžytinės.

Jose šiuo metu jau bankrutavusios UAB „Klaipėdos žuvininkystės produktų aukcionas“ turtas buvo parduodamas pradinę pardavimo kainą nuo 1,8 mln. eurų sumažinus iki 1,2 mln. eurų. Tikimasi, kad bendrovės kreditoriai pritars pardavimo kainą dar mažinti ir dar šiemet skelbti naujas turto varžytines. Bendrovės „Klaipėdos žuvininkystės produktų aukcionas“ skola kreditoriams, tarp kurių yra ir valstybė, siekia 731 tūkst. eurų.

Norai gražūs

Valstybės valdoma bendrovė „Klaipėdos žuvininkystės produktų aukcionas“ buvo įsteigta 2004 metais siekiant padėti žvejams – aukciono būdu tarpininkauti tarp pirminio žuvies pardavėjo ir pirkėjo, realizuojant ir įsigyjant žuvininkystės produktus. 2007 metais buvo pastatytas bendrovės pastatas, kurio statybos kainavo 1,9 mln. eurų. Iš šios sumos 1,2 mln. eurų sudarė gauta Europos Sąjungos parama.

Žvejybos įmonės Baltijos jūroje 80 proc. sugautos žuvies privalėjo parduoti per aukcioną, ir bendrovė už tarpininkavimo paslaugas gaudavo pajamų. Bendrovės gyvavimas tiesiogiai priklausė nuo sugaunamos žuvies kiekio Baltijos jūroje. Tačiau žuvies kiekiai nuo 2013 m. pradėjo sparčiai mažėti, todėl atitinkamai sumažėjo ir pajamos.

Didžiosios bendrovės bėdos prasidėjo nuo 2015 m. panaikinus žemės ūkio ministro įsakymą, įpareigojusį žvejus 80 proc. sugautų Baltijos jūros menkių parduoti tik per šį aukcioną.

Siekdama išsilaikyti, žvejams reikalinga įmonė parengė investicinį planą ES paramai gauti ir 2016 metais atlikta jo 1,448 mln. eurų kainavusi rekonstrukcija, kurios metu aukcione įrengtas žuvies perdirbimo cechas. Tokiu būdu iš esmės buvo pakeista bendrovės veikla, pereinant nuo tarpininkavimo paslaugų prie žuvies perdirbimo gamybos bei žuvies produktų realizavimo.

Tuometis bendrovės „Klaipėdos žuvininkystės produktų aukcionas“ direktorius Ernestas Doržinkevičius viešojoje erdvėje aiškino, kad naujojoje gamykloje pagaminta produkcija tikrai bus pigesnė, nei prekybos tinkluose. Be to, gamybos proceso metu nebus naudojama jokia skysčių injektavimo į produktus technologija, kas gamintojams leidžia padidina produkcijos svorį ir pelningumą, tačiau realiai pablogina žuvies maistines savybes. Taip pat Lietuvos vartotojas turės galimybę įsigyti šviežių menkių ir jų perdirbtų produktų, ko iki tol nebuvo.

Realybė kitokia

Tačiau pažadai taip ir liko tik pažadais. Verslo modelis, kai aukcionas supirkdavo iš žvejų žuvį, ją perdirbdavo ir siūlydavo rinkai, nepasiteisino, nes nepavyko rasti pakankamai pirkėjų. Todėl bendrovė „Klaipėdos žuvininkystės produktų aukcionas“ susidūrė su apyvartinių lėšų trūkumu. Ne kartą finansinėmis injekcijomis aukcioną nuo bankroto gelbėjo ir Žemės ūkio ministerija. Be to atsirado įvairių rinkodaros bei realizacijos sunkumų, nuolat keitėsi bendrovės vadovai.

Tad prieš kiek daugiau nei metus – 2018 metų pavasarį buvo nuspręsta parduoti „Klaipėdos žuvininkystės produktų aukciono“ valstybei priklausančias visas akcijas už 636 tūkst. eurų. Nepavykus to padaryti pirmąjį kartą, buvo antrą kartą organizuojamas aukcionas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto teritorijoje įsikūrusios UAB „Klaipėdos žuvininkystės produktų aukcionas“ akcijoms įsigyti. Pradinė kaina sumažinta maždaug 67 tūkst. eurų, 572 tūkst. eurų. Vėliau buvo dar keturi bandymai, kainą sumažinus iki 380 tūkst. eurų. Tačiau tai nepagelbėjo bendrovei susirasti naująjį šeimininką.

Turto bankui nepavykus parduoti dėl finansinių sunkumų nebeveikiančios žuvies perdirbimo bendrovės „Klaipėdos žuvininkystės produktų aukcionas“, ji buvo grąžinta Žemės ūkio ministerijai, o šių metų vasario 4 dieną Klaipėdos apygardos teisme bendrovei buvo iškelta bankroto byla.

Gardus kąsnelis

Nepavykus parduoti ketvirtosiose varžytinėse UAB „Klaipėdos žuvininkystės produktų aukcionas“ turto, gal dar šiemet bus skelbiamos penktosios ar šeštosios varžytinės. Jose bendrovės turto pradinė pardavimo kaina bus siūloma vis mažesnė.

Bendrovės bankroto administratorius Arvydas Batutis užsimena, kad tikėtina, jog metų pabaigoje ji gali būti sumažinta ir iki 800 tūkst. eurų. „Gali būti, kai pradinė kaina bus mažesnė už 1 mln. eurų, tik tuomet šiuo turtu pradės domėtis potencialūs pirkėjai“, – viešai yra svarstęs A. Batutis.

Pasak jo, nors ir yra įrengtos gamybinės beveik dviejų tūkstančių kvadratinių metrų patalpos, iki šiol siūloma pradinė pardavimo kaina buvo per didelė, atsižvelgus į rinkos kainas. Mat, žuvys perdirbamos ir Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje, o tokio pobūdžio gamyklai visai nereikia uosto kaimynystės.

Beje neseniai susidomėjimą UAB „Klaipėdos žuvininkystės produktų aukcionas“ turtu yra išreiškusi Danijos kapitalo įmonė „Perdesen Line“ planuojanti kitąmet įkurti naują žuvininkystės ūkį Baltijos jūroje ties Klaipėda, o per septynerius metus ketina investuoti 20 mln. eurų. „Patalpos yra pakankamai arti priekrantės, kad būtų sumažintas žuvies gabenimo laikas ir supaprastinta gamyba“, – nurodė savo pranešime spaudai įmonė.

Kai kurie šaltiniai „Agroetai“ tvirtino, kad gali būti, jog ši bendrovė ir laukia, kuomet  aukciono pardavimo kaina dar labiau sumažėtų, kad investicijos į verslą Lietuvoje būtų kuo mažesnės.

Facebook komentarai