Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Žolininkė jau ruošiasi Žolinei: pakuoja jau išdžiovintas žoleles, dar renka vaistažolių atolą

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Vaistažolės.
Vaistažolės.
Printer Friendly, PDF & Email

Žolininkė vaistinių, aromatinių, prieskoninių augalų ūkio „Viliūtės žolynai“ įkūrėja Viliūtė Garbenčienė iš Karužų kaimo (Lazdijų rajonas) sako, kad dabar jau pakuojanti išdžiovintas žoleles ir jau ruošiasi Žolinei. Anot jos, dar yra ką galima pasirinkti ir išsidžiovinti žiemai, bet jau vis mažiau. Tiesa, žolininkė dar pjauna vaistažolių atolą.

„Tuoj žydės rykštenė, tai ją rinksiu dar. Sergant kvėpavimo takų ligomis labai tinka, nes skystina gleives, mažina jų sekreciją“, - sako Viliūtė.

„Dar gysločio lapus galima rinkti. Mačiau dar labai gražūs. Juos visą vasarą galima rinkti, tad jei tik yra gražių lapų, tai nepraeikite pro šalį“, - pataria suskubti žolininkė.

Sako, reiks rinkti ir viržius, tik jie šiais metais, pasak jos, labai jau vėlai žydės. „Buvau mėlyniauti, tai mačiau, kad dar žydėjimo teks palaukti“, - pastebi ji. Sako, kad viržiai nuo astmos, nuo kosulio, prakaitą, šlapimą varantys. Atkreipia dėmesį, kad arbata viržių labai skani. „Tokia medaus skonio arbata“, - priduria ji.

„Kraujažoles, dobiliukus galima rinkti. Dobiliukai raudoni dar tik pradėjo žydėti. Dabar gi populiaru labai juos rinkti, džiovinti, o ir naudojami vis dažniau“, - kalba pašnekovė. Sako, kad po chemijos, sergant onkologinėmis ligomis, juos patartina vartoti, antpilas vartojamas esant krūtų, kiaušidžių piktybiniams augliams, dobilais gali būti gydomi menopauzės sukelti negalavimai.

Gauromečio ji pasirinkusi ir jau užfermentavusi. Sako, kad jau kur žinojo jo augimvietes, surinko. „Tik pradėjusio žydėti, manau, gal  dar galima kur surasti. Aš jo jau neieškau. Na, nebent netyčia, kur rasčiau“, - sako ji. Pataria, jau labai „išžydėjusio“ nė neimti: naudingiausias gaurometis tik pradėjęs žydėti, tada turi naudingiausių mūsų organizmui savybių. Kita pažoliauti mėgstanti moteris prasitarė, kad gauromečio ne taip paprasta ir surasti, nes kas jau žino vietas, tas jį ir susirenka. „Moterys jį kaip mat surenka, nors jis labiausia reikalingas vyrams“, - dėsto ji. Labiau pakamantinėta prasitaria, kad gaurometis labai padeda nuo impotencijos. „Todėl jo ir surasti sunku, nes labai išrenka“, - tikina ji.

Miško aviečių, mėlynių šakelių, renkant uogas, galima prisikinti puokštelę ir pasidžiovinti.

„Jeigu namie nusipjovėte mėtas ir atžels atolas, tai jas, žinoma, galima skintis. Kokių tik  turite vaistingų augalų atolo, tai, be abejo, reikia skinti. Štai kad ir raudonėlį aš žydintį nuskyniau arbatai, o dabar jei bus atolo, nupjausiu prieskoniams. Matau, kad želia, žalias, gražus, o į rudenį ir vabaliukai nekramto“, - aiškina žolininkė.

Neslepia, kad rinkimo jau vis mažiau: reikia ruoštis Žolinės atlaidams.

Facebook komentarai

bas

a