Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Žmoną praradęs vyras: „Kiekvieną dieną keliuosi su mintimi, kad viskas galėjo būti kitaip“

Autorius: Agroeta
Žmoną praradęs vyras: „Kiekvieną dieną keliuosi su mintimi, kad viskas galėjo būti kitaip“
Žmoną praradęs vyras: „Kiekvieną dieną keliuosi su mintimi, kad viskas galėjo būti kitaip“
Printer Friendly, PDF & Email

Kiekvienais metais visame pasaulyje tūkstančiai moterų išgirsta negailestingą diagnozę – krūties vėžys. Pažanga tyrimuose ir gydyme leido mirtingumą sumažinti iki ganėtinai mažo procento, tačiau mirtis nuo krūties vėžio dar vis yra viena pagrindinių moterų mirties priežasčių Lietuvoje.

53 metų kaunietis Vidmantas žmonos neteko prieš ketverius metus. Vyras sako, kad jo žmonai buvo diagnozuotas trečios stadijos krūties vėžys. Ir nors pradžioje gydytojai nebuvo tokie pesimistiški, visgi Vidmanto žmona pralaimėjo kovą su šia klastinga liga.

„Pas gydytojus žmona kreipėsi pati, nes užčiuopė mažą gumbelį. Kreipėmės į onkologinį skyrių, kur specialistai diagnozavo trečios stadijos vėžį, o tai reiškia, kad susirgimas yra labai rimtas, tačiau neišplitęs po visą organizmą. Iškart pradėjome gydymą, bet vėžys plito ir po dviejų metų kova buvo pralaimėta“, - sako Vidmantas.

Vyras teigia, kad tiek jis, tiek jo žmona niekada daug dėmesio sveikatai neskyrę: „Niekada net nepagalvodavau, kad vėžys yra čia pat. Pats nesilaikiau jokių normų – daug rūkiau ir alkoholiu piknaudžiaudavau, niekada negalvojau, kokį maistą valgau. Atrodė, kad jeigu gerai jautiesi, tai reiškia viskas gerai, nors taip nėra. Netausojome savęs. Šiandien viskas kitaip, po žmonos mirties viskas pasikeitė, gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis – tiek aš, tiek vaikai visiškai pakeitė požiūrį į gyvenimą. Gaila, kad tik tokie tragiški įvykiai viską pakeičia.“

Vidmanto žmonai buvo taikoma chemoterapija: „Mačiau, kaip mano mylimas žmogus nyksta akyse. Guodžiau ją ir sakiau, kad viskas bus gerai, kad tu stipri ir negali būti blogai. Tačiau situacija tik blogėjo. Gydytojai sakė, kad taip yra, nes žmonos imuninė sistema labai susilpnėjo. Paskutinius kelis mėnesius ji niekur nėjo iš namų. Buvo be galo baisu ir man, ir vaikams, o šiandien liko tik prisiminimai...“.

Vyras pataria nedelsti

Žmonos netekęs vyras sako, kad šiandien viską darytų kitaip – daug daugiau dėmesio sveikatai skirtų ne tik jis pats, bet tai rekomenduotų ir artimiesiems bei visiems žmonėms.

„Kaip ir sakiau, ir neturiu ko slėpti, niekada nemaniau, kad vėžys gali pasiglemžti artimą žmogų. Mes paprasti žmonės, mokykloje apie tai niekas nepasakojo, o iki tol manėme, kad čia „įgimta“, kad čia „miestiečių“ susigalvotos problemos... Bet visi esame vienodi, visų mūsų organizmai gali susirgti ir čia nesvarbu, ar tu turtingas, ar ne. Ar turi vaikų, ar ne. Šiandien viską daryčiau kitaip – sveikata būtų pirmoje vietoje“, - sako Vidmantas.

„Pikčiausia yra tai, kad viso to kiekvienas gali išvengti. Gyvename laiku, kai nueiti pas gydytoją galime kiekvienas, pasitikrinti sveikatą gali kiekvienas. Mano žmona ir aš taip negalvojome, todėl šiandien yra tokia situacija. Bet viskas galėjo būti kitaip. Labai raginu visas moteris ir vyrus nedelsti ir rūpintis savo sveikata, nes didžiausias skausmas nėra fizinis, didžiausias skausmas yra vienatvė ir supratimas, kad tavo mylimas žmogus niekada negrįš“, - pasakoja kaunietis.

Statistika rodo, kad diagnozavus pirmos stadijos vėžinį susirgimą, išgyvena daugiau kaip 90 proc. moterų. Tačiau gydytojai sako, kad laikas, per kurį vėžys evoliucionuoja nuo pirmos iki ketvirtos stadijos, yra ganėtinai trumpas, todėl tikrintis sveikatą kas kelis metu yra būtina.

Kasmet pasaulyje nustatoma apie 1,4 milijono naujų krūties vėžio atvejų. Nuo šio vėžio kasmet miršta daugiau kaip 450 000 pacientų. 2003-iais metais Lietuvoje startavo projektas „Nedelsk“, kurio pagrindinis tikslas – tikrinti moteris dėl krūties vėžio. Per penkiolika metų projekto metu patikrinta daugiau kaip 100 tūkst. moterų, iš kurių daugiau kaip 1000 buvo diagnozuotas vėžinis susirgimas ir pradėtas gydymas.

Itin didelį dėmesį šis socialinis projektas skiria mažesnių miestelių moterims, kurioms daug sunkiau pasiekti onkologinius centrus bei pasitikrinti profilaktiškai. Projekto „Nedelsk“ autobusiukas jau aplankė virš 700 Lietuvos miestelių ir gyvenviečių.

Įmonė ,,Baltic Agro” dalį pinigų, gautų pardavus rožinę „Trioplast“ plėvelę ir „Tradecorp“ trąšas, skiria projektui „Nedelsk“ ir krūties vėžio prevencijai.

Agnės Zuokienės projekto „Nedelsk“ rėmėjai

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA