Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Zimbabvės vyriausybė mokės kompensaciją baltiesiems ūkininkams

Autorius: ELTA
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Zimbabvės vyriausybė ir Komercinių ūkininkų sąjunga pasirašė susitarimą dėl 3,5 mlrd. dolerių kompensacijos baltiesiems fermeriams už prieš 20 metų konfiskuotus jų ūkius. Tai pranešė naujienų agentūra „Reuters“.

„Mes žengėme žingsnį, spręsdami šį užsitęsusį klausimą“, - pareiškė Komercinių ūkininkų sąjungos vadovas Andrew Pasco. Vyriausybės vardu dokumentą pasirašė Zimbabvės finansų ir ekonomikos planavimo ministras Mthuli Ncubė. Jis pabrėžė, jog kompensacija bus mokama tik už aktyvus, įskaitant techniką, kurie buvo konfiskuoti, bet ne už žemę.

Pagal susitarimo sąlygas, ūkininkai po metų gaus pusę šios sumos, o kitą dalį – per penkerius metus. Zimbabvės vyriausybė jau paskelbė, jog šiuo metu ji neturi lėšų tokioms didelėms išmokoms, todėl išleis specialių ilgalaikių obligacijų, kad gautų pinigų.

Zimbabvės vyriausybė 2000 metais tuomečio šalies prezidento Roberto Mugabės iniciatyva įvykdė žemės reformą, per kurią buvo konfiskuota apie 4,5 tūkst. ūkių, daugiausia – iš baltųjų fermerių. Valdžia atėmė iš jų apie 8 mln. hektarų žemės, kas sudaro penktadalį visos šalies teritorijos.

Reforma vyko su šūkiu, raginančiu kovoti su kolonijiniu palikimu, taip pat buvo skelbiamas tikslas aprūpinti žeme juodaodžius ūkininkus. Visa tai baigėsi didžiule agrarine krize. Pavyzdžiui, 2001 metais parduota žemės ūkio produkcija papildė Zimbabvės užsienio prekybos balansą 322 mln. dolerių, o 2002 metais jau buvo užfiksuotas 18 mln. dolerių jo deficitas. Paskesniais metais deficitas tik didėjo. Kadaise vienos turtingiausių Afrikos pietuose šalių ekonomika visiškai žlugo.

Dėl konfiskacinės žemės reformos ES ir JAV ėmėsi sankcijų prieš Zimbabvę. Tai dar labiau padidino Hararės ekonominius sunkumus. Šių metų pradžioje JT Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) įspėjo, kad 7,7 mln. zimbabviečių, arba kas antram šalies gyventojui, gresia badas.

 

Facebook komentarai