Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Žieminių kviečių augimo reguliavimas: ne viskas taip paprasta

Autorius: Vytautas LIAKAS, VDU Žemės ūkio akademijos docentas
Naudodami augimo reguliatorius augintojai turi būti akylūs. Vytauto Liako nuotr.
Naudodami augimo reguliatorius augintojai turi būti akylūs. Vytauto Liako nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Meteorologų prognozės rodo orų atšilimą, daugelis ūkininkų ruošėsi, supureno vasariniams skirtus laukus, patręšė žiemkenčius, patikrino sėjamąsias, purkštuvus ir kitą techniką.

Žieminių kviečių išsivystymas kovo pabaigoje buvo kaip ankstesniais metais balandžio antroje pusėje. Atšilus orams vienas iš pirmųjų darbų bus augimo reguliatorių naudojimas žieminiuose kviečiuose.

Ką reikėtų žinoti?

Pavasarį praktiškai visuomet kyla klausimas, kada prasideda bamblėjimas ir kada tinkamiausias laikas naudoti augimo reguliatorius. Lapuose esantys receptoriai inicijuoja augimą priklausomai nuo fotoperiodo, trumpomis dienomis receptoriai perduoda signalus, kad reikia formuoti šoninius ūglius ir šaknų vainiką, o ilgėjant dienoms receptoriai siunčia signalus, kad reikia pradėti bamblėjimą.

Ilgėjant dienoms pasirodo keturi paskutinieji lapai ir susiformuoja penki bambliai. Tarpubamblių ilgis priklauso nuo dienos ilgio. Perpjovus to paties augalo stiebus pamatytume, kad apatinis pagrindinio stiebo tarpubamblis yra trumpesnis nei apatinis šoninio stiebo. Priežastis: pagrindiniam stiebui priklausantis lapas formavosi trumpomis ir ilgomis dienomis, o šoninio ūglio lapas formavosi ilgomis dienomis ir gavo ilgų dienų šviesos stimuliaciją.

Kuo trumpesnis apatinis tarpubamblis, tuo stipresnis šaknų vainikas, nes krūmijimosi mazgas formavosi optimalios drėgmės sąlygomis. Dėl to prieš sėją visuomet rekomenduojame atkreipti dėmesį į sėjos gylį. Šiuo metu jau pasirodė ir antžeminės šaknys, kurios pasirodydavo daug vėliau.

Vokietijos žemės ūkio specialistai perspėja, kad į tai reikia atkreipti dėmesį, nes antžeminių šaknų vainiko šaknys tiesiogiai kontaktuoja su herbicidais, augimo reguliatoriais ir kitais cheminiais junginiais. Iki šiol mes neturėjom tokios patirties, nes purškiant herbicidus šių šaknų dar nebūdavo. Manome, kad į tai reikėtų atkreipti dėmesį.

Veikia šviesa

Pasėlių išgulimo pavojus didėja priklausomai nuo bamblių ilgėjimo intensyvumo ir tvirtumo santykio, santykiui išsibalansavus, augalai praranda stabilumą. Svarbiausias šiuo atveju veiksnys yra šviesa, nes ji naikina fitohormonus auksinus, skatinančius augalo tįsimą, kai augalai gauna pakankamai šviesos, formuojasi tvirtesnės ląstelės, stiebai būna storesni, trumpesni ir, suprantama, tvirtesni. Trūkstant šviesos, augalai verčiami etioliuoti, stiebtis šviesos link, suminkštėja ląstelių sienelės.

Dėl to visuomet rekomenduojame laikytis rekomendacijų, pasirenkant sėklų normas, tankus pasėlis neduos teigiamo rezultato, reikės daugiau išlaidų augimo reguliavimui. Panaši situacija būna gausiai patręšus azoto trąšomis, suformuojamas vešlus, gražus akims, bet neatsparus išorės veiksniams pasėlis. Lietingi orai bamblėjimo tarpsniu taip pat esmingai suminkština augalų stiebus. Sausi ir saulėti orai sustiprina stiebus ir neleidžia stiebams ištįsti.

Augintojai mielai renkasi trumpastiebes veisles ne tik dėl to, kad lieka mažiau šiaudų (gerai tai ar ne – sunku pasakyti), bet ir dėl to, kad jų stiebai standesni ir turi tiesiai stovinčius lapus, pro kuriuos prasiskverbia šviesa praktiškai iki stiebo apačios. Augalai su dideliais ir nukarusiais žemyn lapais būna mažiau stabilūs.

Paprastas pavyzdys – ūkininkai pietų regionuose negalvoja apie augimo reguliatorius, saulė sureguliuoja. Augalų augimo reguliavimo technologijose pirmiausiai reikėtų kreipti dėmesį į optimalų sėjos laiką vietos sąlygomis, veislę, sėklų kokybę ir tręšimo intensyvumą.

Viskas savo laiku

Naudojant augimo reguliatorius, reikia išmanyti jų veikimo mechanizmą. Augimo reguliatoriai yra medžiagos, turinčios stiprų hormoninį poveikį. Vieni augimo reguliatoriai veikia giberelino sintezę, kiti – etileno.

Giberelinai kartu su auksinais atsakingi už stiebo augimą bei atlieka svarbų vaidmenį formuojantis varpai. Labai svarbu augintojams žinoti, kad auksinai atsakingi už ksilemos susidarymą, t.y. už žiedų prisijungimą prie vandens indų, ksilema užtikrinamas vandens ir jame ištirpusių maisto medžiagų tiekimas. Giberelinai užtikrina prisijungimą prie floemos, per kurią transportuojami asimiliatai iš lapų į šaknis. Grūdai formuojasi tik iš tų žiedų, kurie prisijungę prie ksilemos ir floemos.

Dėl to augimo reguliatorius reikia naudoti laiku ir tiksliai įvertinus augalų būklę, panaudojus netinkamu laiku – išbalansuojamas giberelinas, nesiformuoja vandens indai ir žūsta dalis žiedų. Tikriausiai ne vienas augintojas pastebėjo, kad tarsi viską padarė tinkamai, o varputėse užsimezgė tik trys grūdai vietoje penkių. Dažnai nurašoma maisto medžiagų deficitui, būtų galima sakyti „šilta ir netgi karšta“, bet nesigilinama, dėl kokios priežasties maisto medžiagos nepateko ten, kur turėjo patekti. Praktiškai niekas nepagalvoja, ar tinkamu laiku panaudojo augimo reguliatorius, nes tai gali būti viena iš priežasčių.

Norint tinkamu laiku panaudoti augimo reguliatorius, būtina atkreipti dėmesį į jų veikimo principus. Krūmijimosi tarpsniu pradedami sintetinti giberelinai, tačiau trumpomis dienomis jie neaktyvūs, o ilgėjant dienoms jie aktyvuojasi ir pradeda augti bambliai. Tačiau bambliai formuojasi skirtingu metu, lapui pasirodžius ilgos dienos sąlygomis prasideda atskiro bamblio giberelino sintezė ir po tam tikro laiko jis aktyvuojasi.

Giberelino aktyvumą slopinančius preparatus reikėtų naudoti stiebui stypstant, būtent šiuo metu kai kuriuose pasėliuose prasideda stiebo stypimas. Geriausias efektas pasiekiamas, kai oro temperatūra bent 2 – 3 dienas vyrauja bent 10 – 12. Kiti preparatai įtakoja etileno sintezę, etilenas - giberelino oponentas, pagreitinantis brendimą.

Dėl to preparatus, įtakojančius etileno sintezę, galima naudoti tik tuomet, jei augalai nepatyrė stresų dėl sausros ar herbicidų naudojimo. Dažniausiai tokie preparatai stipriai veikia ne tik aktyviai stypstančius stiebus, bet ir senesnius bamblius, dėl to tokie preparatai dažnai naudojami vėlyvesniuose bamblėjimo tarpsniuose.

Būtinas akylumas

Šiuo metu gausu augimą reguliuojančių preparatų, bet svarbiausia – nustatyti tinkamą augalų vystymosi tarpsnį ir pasirinkti tinkamiausią preparatą. Jei bambliai vos tik išaugę iš stiebo, įprastu preparatu purškiant pirmą kartą ar vėliau, stiebo tinkamai sutrumpinti nepavyks, reikės rinktis derinius. Tačiau galimi ir pavojingi deriniai, nes dažnai reguliatoriai derinami su lapų trąšomis.

Ruošiant derinius šiemet reikia įvertinti, kad augalų išsivystymas nebūdingas šiam laikotarpiui. Augalai po žiemos išliko labai stiprūs, bet jų vegetacija truko be perstojo ir jie „suprato“ tokias sąlygas kaip stresą.

Paruošus netinkamą derinį, ypač su augalų apsaugos priemonėmis, taip pat veikiančiomis hormonus, augalai gali nekontroliuojamai sureaguoti į augimo reguliatorius, vienu metu puolančius skirtingas fitohormonų sistemas. „Didžiuoju laikotarpiu“, kai neproporcingai auga stiebas BBCH 31-32 netinkamai parinkti augimo reguliatoriai ar deriniai su kitais preparatais gali paveikti taip, kad jauni žiedynai neprisijungs prie ksilemos ir floemos ir nunyks anksčiau laiko, tuomet nuostolius reikės nurašyti nepalankiam pavasariui ar kitiems veiksniams.

Facebook komentarai