Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Žemės ūkio technikos taršos mokestis smulkiuosius nustums nuo žemės

Autorius: Dainius MAKYS
Petras Vaitelis kategoriškai nepritaria žemės ūkio technikos apmokestinimui.
Petras Vaitelis kategoriškai nepritaria žemės ūkio technikos apmokestinimui.
Printer Friendly, PDF & Email

Pasigirdus valdžios atstovų kalboms apie žemės ūkio technikos taršos mokesčio galimybę ar tikimybę, sunerimo didelė dalis Lietuvos ūkininkų, ypač smulkesniųjų, kurių kiemuose stovi tik senutėlė, dažnai ir sovietmetį menanti, technika.

Valdžia kol kas tik svarsto, kokį mokestį pasirinkti: ar apmokestinti visą taršią žemės ūkio techniką, ar tik naujai tokią įsigyjamą, tačiau viena darosi aišku – mokestis bus. Reiškia, bus apmokestinta ūkininko gamybos priemonė. O kodėl neapmokestinus karvių, juk jos kažkuria prasme yra gamybos priemonė, nes gamina daugelio mėgstamą pieną. Nepamirškim, kad karvė irgi yra taršos skleidėja ir kaip neseniai pastebėjo aplinkosaugininkai, tai ji didžiąja dalimi kalta dėl šylančio klimato.

Tačiau šį kartą portalas „Agroeta“ nesigilino į karvių keliamas problemas, bet užsuko į Kėdainių rajono Dotnuvos seniūnijos Ąžuolaičių kaimą pas ūkininką Petrą Vaitelį ir apžiūrėjo jo technikos parką.

Mišraus ūkio savininkas dirba apie 100 ha žemės, taip pat augina avis. Naujausia ūkio technika – prieš 12 metų pagamintas traktorius „Valtra“. Javus ūkininkas kulia kombainu „Claas Dominator“, kuriam 22 metai. Ūkyje taip pat yra baltarusiškas traktorius MTZ-52, kuriam gerokai per 30 metų ir mažylis T-40, prikeltas iš sovietmečio metalo laužo.

„Mano naudojama technika suseno kartu su manimi ir ją atnaujinti savo jėgomis nėra jokių šansų, o ir prasmės nedaug. Nebent anūkas sugalvos perimti ūkį. Jei valdžia nuspręs apmokestinti taršią žemės ūkio techniką, tai mano kišenės dar labiau ištuštės, o gal ir visai nustums mane nuo žemės. Todėl esu kategoriškai prieš gamybos priemonių apmokestinimą“, – kalbėjo 68-erių ūkininkas.

P.Vaitelis teigia, kad visa jo technika yra tvarkinga, dirba efektyviai ir šiuo metu pilnai patenkina ūkio poreikius. Sumanus vyras mąsto: gal yra kokių nors techninių priemonių, kurias įdiegus seniems traktoriams būtų sumažinti teršalų į aplinką išmetimai.

„Kitaip nematau galimybės, juk niekas nepirks naujos technikos, jei sena dar gera. Tada valdžia turi sugalvoti kaip ir kuo šį procesą kompensuoti“, – kalbėjo Ąžuolaičių ūkininkas, akcentuodamas, kad žemės ūkio technikos taršos mokestis sunaikins visus smulkiuosius ūkius.

Facebook komentarai