Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Žemės savininkams – kompensacijos už stulpus

Autorius: Ukmergės žinios
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Žemės savininkai, kurių sklypuose yra įrengti elektros stulpai ar kita elektros tinklų operatorių naudojama įranga, gali gauti vienkartines kompensacijas. Šia galimybe naudojasi ir ukmergiškiai.

Vienkartinėmis kompensacijomis atlyginami nuostoliai, kuriuos žemės savininkai patyrė praradę galimybę naudoti žemės sklypą ar jo dalį pagal paskirtį dėl to, kad juose buvo įrengti elektros stulpai, kiti energetikos objektai.

Pasak ESO ryšių su visuomene projektų vadovo Tomo Kavaliausko, per šiuos metus iš mūsų rajono buvo sulaukta pageidavimų dėl nuostolių atlyginimo. Nuo 2018 m. liepos, kai Vyriausybė priėmė nutarimą, kuriuo patvirtino kompensacijų skaičiavimo ir mokėjimo metodiką, iki šių metų rugsėjo gauta daugiau nei pusė tūkstančio prašymų kompensacijai už Ukmergėje esančius žemės sklypus gauti.

„60 proc. prašymų patenkinti, t. y. paskaičiuotos kompensacijos. Bendra išmokėtų kompensacijų suma viršija 10,5 tūkst. eurų, – pasakojo T. Kavaliauskas. – 16 proc. prašymų atmesti, nes teikti ne dėl įstatyminio servituto – sklypuose nėra įrengtų elektros tinklų.“

Jo teigimu, 24 proc. prašymų nagrinėjimas buvo sustabdytas, nes informacija perduota matininkams ar Nacionalinei žemės tarnybai, kad būtų registruotos specialiosios žemės naudojimo sąlygos arba patikslintas elektros linijų apsaugos zonos plotas.

Kompensacijų mokėjimai vykdomi kiekvieno mėnesio paskutinę darbo dieną. Artimiausias mokėjimas numatytas rugsėjo 30 d.

„Nėra nustatytas baigtinis terminas, iki kada gyventojai gali teikti prašymus dėl kompensacijų arba kada jos bus baigtos mokėti“, – sakė pašnekovas.

Primenama, kad kompensacijos už praeitį mokamos tik už tuos apribojimus, kurie atsirado dėl iki 2004 m. liepos 9 d. įrengtų elektros tinklų, kaip tai numatyta LR elektros energetikos įstatyme. Tiksliau – kompensuojama tik už pagal įstatymą nustatytus servitutus.

ESO taip pat primena, kad kiekvienas, svarstantis, ar teikti paraišką gauti kompensaciją, gali pasinaudoti eso.lt esančia skaičiuokle. Ji bent preliminariai leis įvertinti, ar žemės savininkui verta teikti paraišką.

Prašymą dėl kompensacijos už įstatymu nustatytą servitutą klientas gali teikti prisijungęs el. priemonėmis prie ESO savitarnos arba siųsti paštu: Aguonų g. 24, Vilnius, LT-03212.

„Įvertinusi Registrų centro pateiktus sklypų duomenis, 2017 m. vykdyto masinio vertinimo metu identifikuotas vidutines sklypų kainas Lietuvoje, Energetikos ministerija skaičiuoja, kad kompensacijoms gali prireikti apie 43 mln. eurų“, – pridūrė T. Kavaliauskas.

Vaidotė ŠANTARIENĖ ("Ukmergės žinios")

Facebook komentarai