Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Žemės nuomotojus valdžia baudžia mokesčiais

Autorius: Daiva BARTKIENĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Žemė ta pati, o mokesčiai skiriasi kelis kartus. Ir jokių lengvatų. Tokia neteisybe niekaip negali patikėti Šilalės krašto žemdirbiai, nuomojantys valstybinę žemę. Nacionalinės žemės tarnybos Šilalės skyriaus duomenimis, Šilalės savivaldybė šitaip „nubausti“ galėjo maždaug 1600 valstybinės žemės nuomotojų.

Nuomotojams lengvatų netaiko

Valstybinė mokesčių inspekcijos paraginti, gyventojai skuba mokėti žemės mokesčius. Nors Šilalės savivaldybė yra viena iš daugelio, kurioje žemės reforma formaliai lyg ir baigta, valstybinės žemės dar likę apie 10 tūkst. ha.

„Tikrai ne pačios geriausios“,– pripažįsta NŽT Šilalės skyriaus vedėjas Romualdas Bukauskas, norinčius nuomoti, visada įspėjantis, jog nedideliame sklypelyje dalis žemės gali būti apaugusi krūmais ar virtusi kemsynais. Net ir už paties mažiausio sklypelio kadastrinius matavimus bei nuomos įregistravimą dar reikia sumokėti apie 250 eurų.

Bet nuomoti žemę norinčių netrūksta – Šilalėje daug smulkių ūkių, žmonės vis dar laiko gyvulius, tad brangus kiekvienas žemės lopinėlis. Ne tik simboline, bet ir tiesiogine prasme.

Mat savivaldybė valstybinės žemės nuomai taiko tokį patį 1,6 proc. mokesčių tarifą, kaip ir nuosavai žemės ūkio paskirties žemei. Tik nuosavą žemę turintys gyventojai kasmet sulaukia lengvatos. Pernai vietiniai politikai žemės ūkio paskirties žemei suteikė 30 proc., šiemet – jau 50 proc. mokesčių lengvatą. Be to, apskaičiuojant žemės mokestinę vertę, vidutinė rinkos vertė sumažinama taikant 0,35 koeficientą.

Valstybinės žemės nuomotojai jokių lengvatų neturi ir jokie žemės mokestinės vertės koeficientai jai netaikomi, todėl žemės mokestis neadekvačiai didelis.

Pamiršta, kad nuomoja

Požėrėje gyvenanti moteris iš valstybės nuomoja 6 ha žemės, už kurią šiemet Šilalės savivaldybė jai pateikė 146 eurų sąskaitą. Pernai už tos pačios žemės nuomą ūkininkė sumokėjo 92 eurus. Sako, litais paskutinį kartą mokėjo 200, ir nuo tada valstybinės žemės nuomos mokestis kasmet vis labiau kyla. Kol didėjo 10 ar 20 eurų, buvo pakenčiama, bet šiemet – daugiau nei 50 proc. O žemė geresne juk netapo!

Tuo pat metu už visiškai greta esantį nuosavos 1 ha žemės sklypelį požėriškė sumokėjo 13 eurų žemės mokestį.

Valstybinės žemės mokestį skaičiuojančios Šilalės savivaldybės Turto valdymo ir ekonomikos skyriaus vedėja  Reimundė Kibelienė neslepia, jog prie specialistų kabinetų šią savaitę rikiuojasi ūkininkų eilės – visiems atrodo, kad mokestis negali būti toks didelis. Tačiau jis skaičiuojamas kompiuterine programa, kurioje suvesti naujausi Registrų centro atliekamo masinio žemės rinkos vertinimo duomenys. Ir jie atnaujinami kiekvienais metais.

Nors savivaldybės specialistai sutinka, jog valstybinės žemės mokestis yra didokas, ūkininkai patyliukais šnabždasi, jog skundžiamasi be reikalo. Nuomojant žemę iš privačių asmenų, už ha mokama 100-150 ar net 200 eurų, todėl kelios dešimtys eurų nėra tiek daug, kiek kam nors gali atrodyti.

Žemė kasmet brangsta

Vis dėlto nacionalinės žemės tarnybos Šilalės skyriaus vedėjas Romualdas Bukauskas linkęs manyti, jog savivaldybė turėtų pagalvoti apie žemę nuomojančius žmones. Ypač tuos, kurie turi sudarę ilgalaikės nuomos sutartis.

Bene trečdalis gyventojų, praėjusio amžiaus paskutiniame dešimtmetyje gavę asmeninio ūkio žemės, priėmė sprendimą išsinuomoti ją iš valstybės 25 metams. Maždaug 2 000 ha žemės yra sudarytos 10 metų ilgalaikės nuomos sutartys, likusi žemė nuomojama trumpesniam laikui.

Pasak Nacionalinės žemės tarnybos Šilalės skyriaus vedėjo, šiuo metu vidutinė 1 ha valstybinės žemės vertė yra maždaug 1 500 eurų. Registrų centras ją nustato pagal gretimose teritorijose įvykusių pirkimo-pardavimo sandorių sumas. O nuosavą žemę žmonės dabar pardavinėja vidutiniškai po 2 500-3 000 eurų už ha, dar brangesnė žemė  netoli miesto esančiose kadastrinėse vietovėse – aplink Jucaičius, Balsius mokama ir iki 6 000 eurų už ha dirbamos žemės. 

„Kasmet analizuoju Registrų centro parengtas masinio vertinimo ataskaitas ir pastebėjau, jog valstybinės žemės vidutinė rinkos vertė didėja maždaug po 200 eurų, tai nekeista, kad didėja ir žemės nuomos mokestis“, – patvirtino R. Bukauskas.

Registrų centro duomenimis, pernai Šilalės rajone buvo išnuomoti 3 748 valstybinės žemės sklypai, vidutinis jų dydis nesiekė 1 ha. Iš žemės nuomotojų į rajono biudžetą surinkta per 77 tūkst. eurų. 

Facebook komentarai