Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Žemdirbiams neįprastai šilta žiema jau kelia nerimą

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Žieminiai rapsai viduržiemy žaliuoja ir veši visu gražumu. Dalios Karpavičienės nuotr.
Žieminiai rapsai viduržiemy žaliuoja ir veši visu gražumu. Dalios Karpavičienės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Nors kalendorius jau rodo sausio vidurį, tačiau Lietuvoje tikros žiemos dar nėra. Tokia situacija kelia nemenką nerimą augalininkyste besiverčiantiems žemdirbiams. Pasak Šiaulių rajono Žemės ūkio skyriaus vedėjo Sauliaus Darginavičiaus, dažnai bendraujančiam su grūdinių kultūrų ir rapsų augintojais, ypač neramu pastariesiems.

„Žieminiai augalai gyvena pavasario režimu. Žemdirbiai nuogąstauja, jog, staiga užšalus ir užsnigus, pasėliai gali iššusti. Ypač toks pavojus tyko rapsų. Ir dabar nė vienam augalui nėra normalių žiemojimo sąlygų. Jei atvirai, neatsimenu tokios žiemos, kuomet minusinė temperatūra buvo nukritusi vos kelias dienas, o sniego, galima sakyti, iš viso nesulaukėme. Žiema tokio vaizdo, kokį dabar matome pro langą, tikrai nepavadinsi“, – stebėjosi S. Darginavičius.

Žiemkenčių ir ypač rapsų žūtis laukia ir dėl to, kad augalai nėra pakankamai užsigrūdinę. Žemės ūkio skyriaus vedėjo teigimu, žiema dar gali parodyti savo galią. Jei staiga paspaustų šalčiai, o sniego danga būtų nestora, augalų laukia tikra pražūtis. Ne ką geriau, jei staiga smarkiai prisnigtų ir vėliau užšaltų. 

„Ir patys rūpestingiausi žemdirbiai šių veiksnių kontroliuoti ar jiems įtakoti negali. Esame priklausomi nuo gamtos malonių arba akibrokštų“, – apgailestavo Žemės ūkio skyriaus vedėjas S. Darginavičius. 

Jei prieš dešimtmetį Lietuvoje įprastai būdavo visi keturi metų laikai su šalčiu, kaitra, lietumis, sniegu, tai pastaraisiais trejais metais, pasak vedėjo, viskas susipainiojo. Tai merkia liūtys, tai džiovina sausra. Pernai pavasaris  dar ir šalnų nepagailėjo, vėliau užmiršo žemę laistyti. „O dabar žiema kažkur „užstrigo“, – sakė S. Darginavičius.

Šiaulių rajone žemdirbiai augina apie 35 tūkstančius hektarų grūdinių kultūrų. Todėl tokios šiųmetinės gamtos išdaigos vienaip ar kitaip palies beveik visus augintojus.

Facebook komentarai