Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Žemdirbiai „ima“ dar vieną akmenų derlių

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Rudenį ūkininkams tenka „imti“ dar vieną – akmenų – derlių. Ūkininko Edo Sasnausko laukuose akmenis renka ir žmonės, ir technika.
Rudenį ūkininkams tenka „imti“ dar vieną – akmenų – derlių. Ūkininko Edo Sasnausko laukuose akmenis renka ir žmonės, ir technika.
Printer Friendly, PDF & Email

Rodos, didieji žemdirbių darbai jau pasibaigę, derlius nuimtas, suvežtas į aruodus arba parduotas. Tačiau ne vienas Šiaulių rajono žemdirbys „ima“ dar vieną derlių. Tik šįkart – akmenų. Pasak žemdirbių, šito gėrio nepritrūksta niekuomet, nors ir nesėjamo, nesodinamo. Akmenis dažniausiai renka darbininkai, tačiau kuomet įvairaus dydžio rieduliai ir rieduliukai laukus nukloja tarsi kilimai, ūkininkai į pagalbą žemei pasitelkia ir techniką.

„Reikalingi akmenų rinkėjai“

Šiaulių rajone nemažai ūkininkų užsiima augalininkyste, augina javus, rapsus. Šiemet žemdirbiai sulaukė tikrai gero derliaus. Tačiau atsikvėpti nėra kada.

Pasak Poviliškių kaime ūkininkaujančio Edo Sasnausko, dabar – pats akmenų rinkimo metas. „Žmonių prisikvietėme, nėra trūkumo. Akmenis renkame jau ne pirmą savaitę. Per dieną žmonės surenka ir po 10 ar net 15 tonų. Akmenų buvo prieš tūkstančius metų, bus ir ateityje. Visų neišrinksi. Bet reikia, kiek įmanoma, sumažinti“, – sakė patyręs ūkininkas.

Į laukus, tiesiog nuklotus įvairaus dydžio akmenimis, E. Sasnauskas leidžia techniką. Su akmenų rinktuvu-separatoriumi galima laukus per dieną išvaduoti ir nuo 100 ar daugiau tonų akmenų.  Žmones pakeičianti technika surenka ir maždaug dviejų sprindžių dydžio akmenukus.  

Akmenų rinkėjų prireikė ir UAB „Klauso ūkis“, javus ir rapsus auginančiai didesniame negu 2 500 hektarų plote. Manoma, jog akmenis pavyks nurinkti per kelias savaites. Bendrovė stengiasi žemę tinkamai prižiūrėti, įdirbti, kasmet atgaivina dirvožemį, įterpdama paukščių mėšlo. Nenurinkti akmenys ne tik gaišintų darbus laukuose, bet gadintų ir techniką. Todėl, tiek smulkūs, tiek ir labai stambūs žemdirbiai stengiasi, kad jų liktų kuo mažiau dirbamuose plotuose. 

„Akmenų mada“ po truputį blėsta      

Pasak ūkininko E. Sasnausko, didžiuliai kiekiai akmenų, surinktų iš jo laukų, dabar beveik niekam nebereikalingi.

„Jei anksčiau žmonės akmenis sunaudodavo sodybose visokioms tvoroms, židiniams, takams ir panašiai, ši „akmenų mada“ po truputį blėsta. Mums kas belieka – surenkama ir pilame į krūvas. Laikai keičiasi. Ką gali žinoti, gal kada kam ir prisireiks?“ – svarstė ūkininkas. 

Žmonės prirenka po 6–7 priekabas riedulių. Tiesa, laukuose, kur ilgesnį laiką buvo intensyviau renkama, jų šiek tiek sumažėjo.

Akmenų gausa – ir kituose Šiaulių apskrities rajonuose

Šiaulių apskrities žemdirbių laukuose – akmenų tikrai gausu. Didesnius ir mažesnius riedulius, trukdančius dirbti technikai, augti pasėliams, renka bent porą kartų per metus: tiek pavasarį, tiek ir rudenį.

Bene daugiausia akmenų randama pavadinimą pateisinančiame Akmenės rajone. Ypač akmenų padaugėja po šiltų, negilių žiemų, kurių pastaraisiais metais būna gana dažnai. Tuomet akmenys, pasak ūkininkų, tiesiog iškyla į žemės paviršių.

Beveik be išimties akmenys žemdirbiams kelia tik galvos skausmą. Ypač kuomet įvairaus dydžio akmenimis laukai būna nukloti tarytum kilimais. Tačiau yra ir išimčių. Pavyzdžiui, Pakruojo rajone ūkininkaujantis Gediminas Ališauskas, jau gavęs akmenų karaliaus titulą, savo sodyboje įkūrė akmenų muziejų, kuriame eksponatų, jo džiaugsmui, kas metai tik gausėja.

Facebook komentarai