Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

"Žaliųjų kryžių" akciją netrukus papildys triukšmingesni ūkininkų protestai: paskelbta data ir rekomendacijos

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
"Žaliųjų kryžių" akciją netrukus papildys ir triukšmingesni ūkininkų protestai.
"Žaliųjų kryžių" akciją netrukus papildys ir triukšmingesni ūkininkų protestai.
Printer Friendly, PDF & Email

Kadangi iš valdžios institucijų žemdirbiai kol kas nesulaukė deramo atsako, tyliąją protesto akciją „Žalieji kryžiai“ netrukus sustiprins ir papildomos akcijos. Protestus koordinuojantis štabas šiomis dienomis paskelbė, kad rajonų centruose vis dėlto įvyks kur kas triukšmingesni renginiai. „Lapkričio 26 d. visoje Lietuvoje vyks antra protesto akcijos dalis – važiavimas su žemės ūkio technika“, – teigia štabas.

Ši akcija esą vyks visuose rajonų centruose, o jos pradžia lygiai 11 valanda.

Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) vadovas Aušrys Macijauskas sako, kad lapkričio 26-ąją bus surengta „kol kas įspėjamoji akcija, nes nenorime sutrikdyti gyvenimo vietos bendruomenėms“.

„Tikimės tiesiog atkreipti dėmesį į tragišką padėtį žemės ūkyje. Pranešti visa tai, kas jau yra paskelbta „Žaliųjų kryžių“ akcijoje“, – „Agroetai“ sakė A. Macijauskas.

Jis viliasi, kad rajonų centruose bus sukoncentruota po keliasdešimt traktorių. „Visuomenė turėtų suprasti į kokią gilią krizę yra patekęs žemės ūkis. Trejus metus ūkininkai skaičiuoja nuostolius ir tie, kas kalba apie bankrotus, tai ūkininkas, kaip fizinis asmuo, bankrutuoti tiesiog negali. Tai be galo ilga procedūra. Joks kreditorius nesutiks, kad ūkininkas bankrutuotų. Jis verčiau leis ūkininkui dirbti, bet ne bankrutuoti“, – neabejoja A. Macijauskas.  

Pašnekovo teigimu, požiūrį į žemės ūkį atspindi ir tai, kad Lietuvoje iki šiol nežinoma, koks yra žemdirbių įsiskolinimo lygis. „Bankai bankais, bet tas įsiskolinimas kitiems kreditoriams, pavyzdžiui, žaliavos tiekėjams, yra be galo didžiulis ir niekam neįdomu, kiek žemės ūkis yra realiai įsiskolinęs“, – pabrėžė LŽŪT vadovas A. Macijauskas.

Jis teigia, kad ūkininkus mokesčiai labiausiai sujaudino todėl, kad jų sumokėjimas visiškai nepriklauso nuo ūkininko ūkio ekonominių veiklos rezultatų. „Tu juos turėsi mokėti nepriklausomai nuo veiklos, o iš ko mokesčius susimokėti niekam neįdomu, – teigė A. Macijauskas.

Protestų organizacinis štabas ragina ūkininkus būti maksimaliai vieningais lapkričio 26 d. ir dalyvauti akcijoje. Tiesa, įspėjama ir pasirūpinti tuo, kad nekiltų nesusipratimų su policija.

„Transporto priemonė, kuri dalyvauja akcijoje turi būti techniškai tvarkinga, vairuotojas privalo turėti galiojančią techninę apžiūrą patvirtinantį dokumentą“, – skelbia štabas.

Protestuotojai turi žinoti, kad žymėtą dyzeliną galima naudoti tik važiuojant dirbti laukų ir vežti pagamintą produkciją. Žemės ūkio technika važiuoti mokamais keliais nemokant kelių mokesčio galima tik tada, kai važiuojama į lauką arba iš jo. „Visais kitais atvejais būtina sumokėti kelių mokesčius“, – teigiama pranešime.

Štabas taip pat ragina laikytis visų kelių eismo taisyklių, o taikios akcijos metu „negali būti specialiai trikdomas įprastas visuomenės gyvenimas“.

Be kita ko, kiekvieno rajono iniciatyvinė grupė pati nustato susitikimo vietą, į kurią su savo traktoriais ar kita savaeige technika susirinks akcijoje dalyvausiantys žemdirbiai.

„Numatytu laiku, tai yra lygiai 11 val. organizuota kolona pajuda iš anksto numatytu maršrutu (tiek kartų, kiek nusimatę), siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į keliamus šūkius ir reikalavimus, išdėstytus „Žaliajame kryžiuje“. Judėjimas, visi suplanuoti sustojimai turi vykti civilizuotai, tvarkingai! Akcijos tikslas - tik patraukti visuomenės dėmesį!“ – pabrėžia protestuotojai.

Kaip ir „Žaliųjų kryžių“ akcijoje, taip ir lapkričio 26 d. protestų šūkis išlieka tas pats – „Lietuva, tavo kaimas miršta“.

„Visi akcijos reikalavimai ir šūkiai pateikti „Žaliajame kryžiuje“, tačiau papildomai organizacinis štabas išplatins išplėstinį reikalavimų tekstą— peticiją, kurią akcijos dalyviai išdalins rajono valdžiai, spaudai ir kt. Šios akcijos tikslas nėra nusitaikyti į vietos valdžią ir specialiai trukdyti eismą. Tačiau rajonai, kurie turi reikalavimų savo savivaldai (žemė mokestis, mokestis už šiukšles ir pan.) gali papildyti jais bendrus šalies žemdirbių reikalavimus“, – teigia štabas.

Jis taip pat rekomenduoja, kad plakatai, vėliavos, „Žaliasis kryžius“ ar jame esantys šūkiai turi būti prie žemės ūkio technikos pritvirtinti taip, kad netrukdytų matomumui, netrukdytų aplinkinių eismui, tačiau kartu būtų ir gerai matomi bei atkreipiantys dėmesį. „Visa atributika turi būti pritvirtinta labai atsakingai, kad akcijos metu nesulūžtų ar nenukristų nuo technikos, nesukeltų įvykių“, – akcentuoja protesto akcijos organizacinis štabas.

Facebook komentarai