Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Vyriausybė spręs dėl karantino pratęsimo, griežtesnių bausmių pažeidėjams

Autorius: BNS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Vyriausybė šiandien turėtų apsispręsti dėl karantino pratęsimo ir griežtesnių bausmių reikalavimų nesilaikantiems pažeidėjams, siekiant sulėtinti koronaviruso plitimą.

Šiuo metu karantinas numatytas iki kovo 30 dienos, kito pirmadienio, jis gali būti pratęstas dar porai savaičių arba mėnesiui.

Karantino metu apribotas išvykimas iš šalies ir atvykimas į ją, draudžiami žmonių susibūrimai, uždarytos kavinės, daugelis parduotuvių.

Ministrai numato tartis, kaip stiprinti sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos vadovaujamo Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro veiklą.

Vyriausybė taip pat svarstys įstatymo pataisas, kurios leis griežčiau bausti karantino režimą pažeidžiančius asmenis.

Pagal projektą, iš užsienio grįžusiems žmonėms, nesilaikantiems saviizoliacijos, grėstų baudžiamoji atsakomybė, o už smulkesnius nusižengimus policija galės skirti pinigines baudas.

Šiuo metu baudžiamąją atsakomybę galima taikyti tik įrodžius, kad pažeidus kontrolės taisykles susirgimas išplito. Už šį nusikaltimą taip pat siūloma ilginti laisvės atėmimo bausmes.

Pataisų iniciatoriai teigia, kad dabartinės sankcijos neatgraso asmenų nuo nusikalstamai lengvabūdiško elgesio, kuris gali sukelti itin neigiamas pasekmes.

Tačiau kai kurie kriminologai teigia, kad bausmių griežtinimas tėra problemų sprendimo imitavimas.

„Siūlomi įstatymų pakeitimai yra vadinamoji simbolinė įstatymų leidyba, kai norima parodyti, kad kažkas daroma neva kovojant su kokiomis nors socialinėmis problemomis. Tačiau nei administracinė, nei tuo labiau baudžiamoji atsakomybė jokių socialinių problemų nesprendžia“, – BNS sakė kriminologas Gintautas Sakalauskas.

Jo teigimu, tokia simbolinė įstatymų leidyba iškreipia visą sankcijų sistemą, represinėms struktūroms siunčiama žinia elgtis griežčiau, nors toks griežtumas gali tik dar labiau pabloginti situaciją ir iššaukti dar sunkiau suvaldomus procesus, pavieniams asmenims naujosios didesnės sankcijos  skaudžiai ir neproporcingai kals per galvą, o bendra situacija nuo to nepasikeis.

„Kaip ir kiekvienos krizės atveju, svarbu rasti „atpirkimo ožių“, taip primityviai skatinamas bendruomenės solidarumas ir atkuriama ramybė“, – teigė G. Sakalauskas.

Kriminologo teigimu, niekada nebus taip, kad visi be išimties laikysis visų normų, o jų laikymosi mastai priklauso nuo pasitikėjimo institucijomis ir priimamais sprendimais, komunikacijos, bendradarbiavimo, normų aiškumo ir jų prasmės suvokimo, geros krizių vadybos, solidarumo – viso to jokia teisinė atsakomybė ar jos griežtinimas negali sukurti.

Naujų siūlymų kaip kovoti su koronavirusu pateikė ir Aplinkos ministerija. Karantino laikotarpiu gyventojams komunalines atliekas siūloma tvarkyti griežčiau, daiktų keitimosi punktus – laikinai uždaryti, taip pat stabdyti rankinį užstatinių pakuočių priėmimą. 

Siekiant valdyti koronaviruso plitimo grėsmes, karantino metu siūloma laikinai stabdyti rankinį užstatinių pakuočių priėmimą mažose parduotuvėse. Jos būtų priimamos tik taromatuose. Ministerija nurodo, kad parduotuvės, prie kurių įrengti taromatai, juose turi garantuoti tinkamą rankų higieną bei užtikrinant, kad vienu metu taromate būtų tik vienas žmogus.

Servetėles, tualetinį popierių, vienkartines nosines, apsaugines kaukes ir kitas panašaus pobūdžio atliekas gyventojams rekomenduojama mestų į atskirą maišą, o kai jis prisipildo, turėtų būti įdedamas į papildomą maišą ir tik tada išmetamas į mišrių komunalinių atliekų konteinerius. Rekomenduojama į papildomą maišą sudėti ir atskirai rūšiuojamas pakuočių (popieriaus, plastiko, metalo) atliekas.

Ministerija komunalinių atliekų tvarkytojams be kita ko rekomenduoja per karantiną kuo dažniau plauti ir dezinfekuoti kolektyvinius mišrių komunalinių atliekų surinkimo konteinerius.

Dezinfekavimo paslaugas atliekančios įmonės po viešojo transporto, daugiabučių laiptinių ir kitų patalpų dezinfekavimo susidariusias atliekas (šluostes, pirštines, vienkartinius darbo rūbus, respiratorius ir kitas) turi dėti į atskirus maišus ir jas tvarkyti kaip pavojingąsias atliekas.

Facebook komentarai