Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Valstybės nekompetencija Alytaus katastrofos akivaizdoje

Autorius: Dr. Bernaras IVANOVAS
Printer Friendly, PDF & Email

Tikrieji Lietuvos didvyriai – gaisrininkai. Negailėdami jėgų ir sveikatos jie dešimt dienų gesino ne padangas, bet absoliutų šalies neįgalumą, rimtesnės nelaimės akivaizdoje. Tai, kas galėjo būti rimtu incidentu tapo katastrofa: apnuodyti žmonės, vaikų sveikatai padaryta didžiulė žala ne tik Alytuje.

Specialistai kalba apie dešimtmečius, kai žmonės jaus Alytaus gaisro pasekmes. Ūkininkų pienas ir žemė užteršta, tiesa žemės ūkio ministras žada kompensacijas, tačiau sąžinės ir kompetencijos jokiomis pašalpėlėmis nekompensuoti.

Katastrofos akivaizdoje pasimatė siaubinga valdininkų nejautra. Jie puolė žiūrėti ir rašinėti kažkokius popierėlius, instrukcijas bei reglamentus. Galima pamanyti, jog jais įmanoma gesinti gaisrą. Atskirų komentarų verta vidaus reikalų ministrė ir pats premjeras. Jis, žinoma, turi biuletenį (nesuprantama, tik kaip jis veikia ir nuo kokių pareigų atleidžia), tačiau jokioje normalioje valstybėje jos tolesnis darbas būtų neįmanomas, tačiau, atrodo, jog normos čia niekas tiesiog nesupranta. Tai, veikiau Alano Poe romanas, kuriame beprotnamio pacientai užgrobė valdžią, o gydytojus uždarė rūsyje.

Būtų juokinga, jeigu nebūtų graudu, kadangi net pati pikčiausia analogija čia nebus perteklinė, nes valdžia visiškai ir galutiniai save diskreditavo. Ne gaisras pasikėsino į Lietuvos vaikus, bet valdžios nepasirengimas realioms katastrofoms.

Jau seniai laikas, kad visuomenė išrašytų šitai valdžiai vilko bilietą, kadangi baltąjį ji išsirašė sau pati. Visoje šitoje istorijoje ypač groteskiška Astravo katastrofos imitacija ir „bandymai“ kažkokiomis pratybomis ir sirenomis jai „pasiruošti“.

Tokioms vaiduokliškoms katastrofoms valdžia ruošiasi parodomuoju būdu: ji kviečia žurnalistus, renka parašus, siuntinėja žinutes, postringauja konferencijose, tačiau kas gi yra iš tikrųjų? O iš tikrųjų šimtai tonų teršalų, dioksinas žmonių ir gyvūnų plaučiuose, lėtinių ir ne tik ligų paūmėjimas, neveikiančios mokyklos ir sustoję verslai, bet „svarbiausia“, suraukti valdžios atstovų antakiai ir pažadai, girdi, viskas bus gerai. Gerai jau nėra ir niekada nebus.

Prezidentas Gitanas Nausėda šito egzamino taip pat neišlaikė. Net dažnai kritikuojamas ir nejautra kaltinamas JAV vadovas Donaldas Trampas iš karto aplanko katastrofas išgyvenančius regionus, čia gi, vyksta kažkokios tarybos posėdis. Jau ten tai sudės visus taškus ant „i“ ir, gal, vėl atsiras kur nors rūmuose vieta, kur valdininkai galės drebinti savo kinkas. Kinkų drebinimas ir yra tikras atsakas į bet kokias katastrofas.

Facebook komentarai