Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

V. Barkauskas: pasisaugokime – su gyvuliais, kad jie mūsų nepuls, sutarčių nesudarėme

Autorius: Agroeta
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Pastaruoju metu vis sulaukiame pranešimų apie mirtinai galvijų sužalotus mūsų šalies ūkininkus.

„Agroeta“ liepos pabaigoje pranešė apie Šilalės rajone, Ąžuolijos kaime ganykloje telyčios sužalotą senolį. 98 metų vyras į gydymo įstaigą buvo nuvežtas tą pačią dieną. Dėl jo gyvybės dar kelias dienas kovojo medikai, nepaisant jų pastangų vyro gyvybė užgeso.

Kito pranešimo apie Vilkaviškio rajone, Dotamų kaimo pievoje rastą negyvą moterį redakcija sulaukė rugpjūčio viduryje – ją mirtinai sužalojo bulius.

O šią savaitę žinia apie ūkininko mirtimi pasibaigusį nelaimingą atsitikimą atskriejo iš Šilutės rajono Šturmų kaimo.

„Agroeta“ pranešė, kad galvijus auginęs 58 metų vyriškis į ganyklą ėjo pagirdyti galvijų, tačiau susitikimas su augintiniais baigėsi tragiška nelaime. Niekas nežino kas nutiko, tačiau buliai puolė žemdirbį. Nelaimėliui šiaip ne taip pavyko paršliaužti per ganyklą kone iki namų. Kruviną ūkininką pamatė brolis. Jis išsyk apie nelaimę pranešė kaimynams.

Pasakojama, kad ūkininkas buvęs darbštus, turėjo įvairios technikos, augino mėsinius galvijus. Be to, niekada neatsisakydavo padėti kaimo žmonėms, todėl šturmiškiai šios nelaimės labai sukrėsti.

„Visų pirma didelė užuojauta“, – sako Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGGA) prezidentas Vytautas Barkauskas.

Gerbkite ir stebėkite galvijų elgesį,  jų natūralius instinktus

Pasak LMGGA prezidento auginant galvijus nuo mažumės ar juos įsigyjant, svarbu stebėti koks jų charakteris.

„Reikia žiūrėti kaip jie elgiasi, kai svetimas žmogus ateina į ūkį, kaip jie priima žmogų. Antra, kas labai svarbu, kai karvės apsiveršiuoja, motinos vaikus labai saugo, todėl pasikeičia elgesys, – dalijasi patirtimi V. Barkauskas. Kitas dalykas, daug kas priklauso nuo šeimininkų elgesio ir nuo aprangos. Susiduriame ir pasaulyje matome, kad raudona spalva iššaukia gyvulių agresiją. Jeigu didesnis ūkis, svarbu ir darbuotojų kaita, jų elgesys. Jeigu su gyvuliu gražiai elgiesi, labai retai tokie dalykai atsitinka, jei gyvulį mušate – jis ginsis. Aišku svarbu ir klimato sąlygos, jeigu karšta – nervingi galvijai pasidaro, bet svarbiausia – stebėkite galvijus ir pasirinkite pagal jų charakterį, elgesį“.

Daugumą tokių tragiškų nelaimingų atsitikimų sukelia paslydimas, suklupimas ar kritimas. Todėl visada reikia būti atsargiems, ypač melžiant, varant ir gydant galvijus. Kritinį darbą, pavyzdžiui, karvės priežiūrą po apsiveršiavimo, visada turėtų atlikti bent du žmonės

„Nenoriu išskirti veislių, bet jeigu bendrai yra agresyvesnių, todėl visais atvejais reikia pasisaugoti. Nė su vienu galviju nesame sudarę sutarties. Juk pasitaiko atvejų, kai atrodo gyvulys ramus, o nei iš šio, nei iš to įspyrė ar įdūrė, pats ūkininkas turi saugoti save ir neprarasti budrumo“ – sako LMGGA prezidentas Vytautas Barkauskas.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA