Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Užterštas kas antras šachtinis šulinys

Autorius: Mikas JUOZAPAITIS
Miko Juozapaičio nuotr.
Miko Juozapaičio nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Telšių departamentas tyrė, kokį vandenį geria šio rajono nėščiosios bei vaikai iki pusės metų amžiaus. Tirdami šachtinių šulinių kokybę visuomenės sveikatos specialistai nustatė, kad kas antras tirtas tokio šulinio vanduo netinkamas naudoti.

Šulinių, iš kurių vandenį geria minėtų kategorijų gyventojai, rajone rasta vos keturi – Upynos, Ryškėnų bei Žarėnų seniūnijose. Dviejų šulinių vanduo pagal cheminius rodiklius neatitiko geriamojo vandens kokybės reikalavimų: viename buvo viršytas leistinas nitratų kiekis, kitame – nitritų. Šie užteršti šuliniai yra Ryškėnų sen. Užgirių k. bei centrinėje Upynos sen. gyvenvietėje.

Visi šachtinių šulinių vartotojai supažindinti su tyrimų rezultatais ir informuoti apie galimą pavojų sveikatai. Ta informacija perduota ir sveikatos priežiūros įstaigoms, prie kurių minėtos nėščiosios prisirašiusios. Iš gautų rezultatų galėtume daryti prielaidą, kad jei būtų tiriami visi be išimties šachtiniai šuliniai, maždaug pusėje būtų nustatytas padidintas minėtų cheminių medžiagų kiekis. Kad ir kaip būtų apmaudu, tačiau daugiausia šachtinių šulinių vandeniu naudojasi kaimų gyventojai.

Telšių departamento specialistė Irena Žvirzdinienė „Agroeta.lt“ teigė, kad dėl prastos šachtinių šulinių kokybės dažniausiai kalti patys gyventojai – per arti stovi tvartai, netinkamas žemės nuolydis, aplink šulinius neįrengtas izoliacinis grunto sluoksnis, galintis užkirsti kelią paviršinio vandens patekimui.

„Iš pažiūros šulinys gali atrodyti visiškai tvarkingas, gražiai apkaltas lentelėmis, tačiau jo vanduo vartojimui, ypač tokioms rizikingoms gyventojų grupėms, kaip nėščiosios ir maži vaikai, netinkamas. Užterštų šulinių randame ir sodininkų bendrijose, matyt, ten teršalai patenka iš tręšiamos dirvos. Gyventojus supažindiname ne tik su tyrimo išvadomis, tačiau informuojame ir apie tai, kaip šulinius sutvarkyti, kad į juos chemikalai nepatektų“, – sakė I. Žvirzdinienė.

Facebook komentarai