Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Užkrėstos paukštienos daugėja, bet prekybininkai tiekėjų keisti neskuba

Autorius: BNS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Lietuvos įmonėse šiemet aptikta penktadaliu daugiau nei pernai  salmonelėmis užterštos paukštienos, didžioji jos dalis – iš Lenkijos. Nors įmonės pačios renkasi, iš kokių tiekėjų pirkti žaliavą, Maisto ir veterinarijos tarnyba tikina, kad kontrolės priemonės veikia, o atvejų daugėja, nes dažniau tikrinama.

Tuo metu dalis prekybininkų sako, kad pasikartojus atvejams, kai nesaugi vištiena atkeliauja iš tų pačių tiekėjų, produkcija iš jų nebeperkama, kiti teigia tiekėjų nekeičiantys, nes bakterijų turi visa mėsa.

Per penkis šių metų mėnesius šalyje neleista realizuoti daugiau kaip 100 tonų vartoti netinkamos  užkrėstos paukštienos – 26 proc. daugiau nei pernai.

Tarnybos vadovo pavaduotojas Mantas Staškevičius sako negalintis uždrausti Lenkijos įmonių produkcijos, o įmonės pačios vertina riziką ir atsisako nesaugių tiekėjų, nenorėdamos rizikuoti savo reputacija ar gauti baudų.

„Lietuvoje ir visoje Europos Sąjungoje yra laisvas prekių judėjimas ir įmonės pačios sprendžia, iš kur žaliavas pirkti, kokį kiekį ir kaip dažnai. (...) Jeigu tai Lenkijos tiekėjas, mes lenkams negalime uždrausti, galime tik rekomenduoti“, – sakė M. Staškevičius. Pasak jo, nustačius nesaugų maisto produktą, informacija apie tai siunčiama Europos Komisijai, pranešimą gauna ir visos Europos Sąjungos šalys – tai reiškia, kad įmonės kontrolė bus sustiprina, visos siuntos iš jos bus tikrinamos.

Įmonėms, kuriose randama nesaugios paukštienos, skiriamos baudos nuo 144 iki 3 tūkst. eurų, o jei žala didesnė, žmonės apsinuodija, bauda gali išaugti ir iki 10 tūkst. eurų.  

Be to, jei pažeidimas nustatomas ne pirmą kartą, įmonė gali būti įtraukiama į nepatikimų įmonių sąrašą – tai reiškia, kad ji negalės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose. Šiuo metu svarstoma į tokį sąrašą įtraukti įmones „Sanitex“, „Rivona“, „Juspa“, „Orteda“, „Delikana“,„Baltic foods“, „Vestey Foods Baltic“, „Alevista“ ir „Romega“.

Alytaus mėsos gaminių prekybos įmonės „Juspa“ vadovas Justinas Pašukonis sako, kad joje buvo du atvejai, o užkrėsta paukštiena pirkta iš dviejų skirtingų tiekėjų Lenkijoje.

 „Imamės visų reikalingų priemonių, renkame iš rinkos, žiūrime, bet tas pats tyrimas užtrunka gan ilgai, jau būna išparduota ta vištiena“, – sakė J. Pašukonis. „Prašysim iš tiekėjų kad reguliariai tiektų salmonelos tyrimų protokolus (...) Jei iš to paties tiekėjo kartosis, vienareikšmiškai, mes su juo nebedirbsime“, – pridūrė jis.

Kauno rajono mėsos perdirbimo įmonės „Alevista“ vadovas Algirdas Prochorskis sako, kad visa paukštiena tokią bakteriją turi ir „jokia čia naujiena“. „Paukštiena, kaip ir visos daržovės, kaip ir vaisiai, kaip ir mėsa, ji turi bakteriją, tiesiog čia yra politiniai žaidimai, „KG Group“ užsakinėja veterinarijoje, kad iš mūsų tuos tyrimus imtų, o jų lietuviškos niekas netiria. Nors ir lietuviškoje lygiai tas pats yra“, – sakė A. Prochorskis. Anot jo, net nustačius nesaugią paukštieną, perkama iš tų pačių tiekėjų.

Maisto ir veterinarijos tarnyba ne kartą skelbė ir apie „Norfos“ parduotuvėse aptiktą nesaugią paukštieną. Tinklo atstovo spaudai Dariaus Ryliškio teigimu, įmonė nuolat tikrina įvežamą produkciją, tačiau tarnyba turėtų imtis priemonių, kad nesaugios partijos apskritai neįvažiuotų į Lietuvą.

Facebook komentarai