Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Ūkininkų sėkmės receptai: darbas, meilė žemei ir pažangi javų apsauga

Autorius: Partnerių turinys
Ūkininkai naudojo ilgo poveikio javų fungicidą "Elatus Era".
Ūkininkai naudojo ilgo poveikio javų fungicidą "Elatus Era".
Printer Friendly, PDF & Email

Kaip sukurti pavyzdingą ūkį? Kaip jį pamažu auginti, plėsti, pasirinkti tinkamas javų apsaugos priemones, didinti derlių? Kiekvienas ūkininkas turi savo sėkmės receptą. Skirtingų Lietuvos vietovių žemdirbiai pasidalino asmeninėmis istorijomis, kurios galbūt taps pavyzdžiu kitiems ūkininkams.

Pirmoji istorija – nuo 1992 m. savo kelią žemės ūkio srityje pradėjusio Romualo Gylio. Joniškio rajone, Gasčiūnuose esantį jo ūkį jau ne kartą yra aplankę svečiai iš Švedijos, Suomijos, Vokietijos, Baltarusijos. Viešnagių metu kitų šalių ūkininkai ne tik apžiūrinėdavo ūkio sandėlius, pastatus, bet ir stebėdavosi, kaip per tokį trumpą laikotarpį pavyko sukurti stambų ir gerai veikiantį ūkį.

Rūpinasi žemės kokybe

Lankydamas įvairius seminarus, kaupdamas žinias viešnagėse kitų šalių ūkiuose, R. Gylys plėtė savo valdas ir rūpinosi, kad žemės kokybė būtų kuo geresnė. Jis prisimena, kad ūkininkavimo pradžioje javų derlius kai kuriuose plotuose tesiekdavo 2 t/ha, o po kasmetinės priežiūros ir tręšimo pastaraisiais metais vidutiniškai kulia tris ar net keturis kartus daugiau. Ir tai dar ne riba.

R. Gylys ypatingą dėmesį skiria ir žemės priežiūrai – atlieka laukų tyrimus, vadovaujasi specialistų parengtomis rekomendacijomis.

„Išanalizuotas kiekvienas laukas. Žemę tręšianti technika programuota taip, kad kiekvienas aras gauna pagal tyrimus nustatytą trąšų ir reikalingų medžiagų normą. Pavyzdžiui, išsiaiškinome, kad viename lauke labai rūgšti žemė ir ten išpylėme apie 460 t kalkių. Taip pat siekiame suvienodinti lauko derlingumą“, – pasakoja Gasčiūnuose gyvenantis ūkininkas.

Apsaugo javus moderniai

R. Gylys kiekviename ūkininkavimo etape naudoja modernią techniką, naujausias augalų auginimo metodikas ir apsaugos priemones. Jis vienas iš pirmųjų ūkininkų, kuris išbandė ir ilgo veikimo fungicidą „Elatus Era“, skirtą apsaugoti javus nuo ligų ir brandinti derlių iki pat pjūties.

„Augalai prisitaiko prie jau naudotų priemonių, o „Elatus Era“ buvo kitokia veiklioji medžiaga, tad norėjosi išmėginti. Skaičiau literatūros, kad ir Anglijoje ūkininkai yra naudoję“, – prisimena Joniškio rajono ūkininkas.

Fungicidas „Elatus Era“ skirtas antrajam javų purškimui, kuris dažniausiai atliekamas gegužės antroje pusėje – birželio pirmoje pusėje.

Žinias gilina ir laisvalaikiu

Antroji įdomi ir įkvepianti ūkininkauti istorija iš Šiaulių rajono. „Nuo ūkininkavimo pradžios domiuosi žemės ūkiu ir jame vykstančiais procesais. Tai turbūt yra ir darbas, ir pagrindinis mano pomėgis“, – sako Šiaulių rajone ūkininkaujantis Gintas Kriščiūnas. Nuo 1992 m. ateitį su žemės ūkiu susiejęs vyras iki šiol pats apsėja visus laukus.

„Prie kombaino vairo nesėdžiu, nekuliu, bet nuo pat ūkininkavimo pradžios rūpinuosi sėja ir vežu grūdus supirkti. Taip pat prieš sėdamas pats matuoju dirvos temperatūrą. Jeigu reikėtų su ranka berti grūdus ir taip sėti, tai užtruktų, bet kai su technika, nėra daug to darbo“, – tvirtina ūkininkas.

Šiauliečio ūkis nuo pat pradžių buvo augalininkystės. Pirmiausia bandė auginti daržoves (kopūstus, morkas, svogūnus), šiek tiek javų. Vėliau nusprendė daržovių nebesodinti, pagrindinėmis ūkio kultūromis tapo kviečiai, miežiai, rapsai, pupos. Dabar žieminių kviečių laukai sudaro beveik pusę ūkininko auginamų kultūrų.

G. Kriščiūnas prisipažįsta, kad daug lėšų skiria augalų apsaugai ir nenaudoja pigių fungicidų, atidžiai juos renkasi. Užpernai jis pabandė javams skirtą fungicidą „Elatus Era“.

„Kai rinkoje atsiranda savo sudėtimi įdomesni produktai, visada bandau palyginti su kitais. Vieną pusę lauko testavau su „Elatus Era“ (0,8 l/ha), o kitoje pusėje naudojau kitą fungicidą. Purškiau vieną kartą ant vėliavinio lapo. 4–5 savaites gera apsauga buvo, ligos nepuolė. Derliaus priedas su „Elatus Era“ buvo didesnis nei kitoje lauko pusėje“, – sako ūkininkas.

Jo teigimu, sėkmingą ūkininkavimą lemia ne vien tik agronomo išsilavinimas. „Aš, pavyzdžiui, pradėjau nuo nulio, o agronominės žinios kaupėsi su praktika, skaitant knygas, važinėjant į seminarus. Kiek buvo galimybių, tiek ir domėjausi“, – sako Šiaulių rajono ūkininkas, ir dabar laisvalaikiu mėgstantis gilinti ūkininkavimo žinias.

Plataus spektro fungicidas

Elatus Era“ – tai plataus spektro, sisteminio veikimo pirazolkarboksamidų ir triazolų cheminių grupių fungicidas, skirtas žieminių ir vasarinių kviečių, miežių, kvietrugių bei žieminių rugių apsaugai nuo grybinių ligų (septoriozių, dryžligių, rūdžių ir rinchosporiozės). Optimalus „Elatus Era“ purškimo laikas žieminiuose kviečiuose yra nuo vėliavinio lapo išsiskleidimo (BBCH 39) iki varpos pasirodymo pradžios – pradedant plyšti lapamakštei (BBCH 49), optimali norma – 0,8 l/ha.

Didžiausias efektyvumas išryškėja naudojant jautresnėse ligoms ir ilgesnės vegetacijos trukmės veislėse. „Elatus Era“ sudėtyje yra dvi veikliosios medžiagos: solatenolas 75 g/l + protiokonazolas 150 g/l. Jos turi skirtingą veikimą: protiokonazolas turi stiprų gydomąjį veikimą, todėl sustabdo jau pradėjusias plisti ligas, o solatenolas išsiskiria ilgu apsauginiu veikimu nuo ligų, kuris siekia 5–6 savaites.

Be to, solatenolas pasižymi fiziologiniu poveikiu augalui. Jis įsijungia į augalo žiotelių atidarymo reguliaciją, ilgesnį laiką išlaikydamas žioteles uždarytas ir taip sumažindamas vandens išgarinimą (transpiraciją), todėl padidėja augalo atsparumas sausrai. Tai leidžia sausros sąlygomis išsaugoti derlių ir grūdų kokybę.

Facebook komentarai