Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Ūkininkai įspėjami – į žiaurias pamokas jau vedami vilkiukai

Autorius: Ukmergės žinios
Suaugusio vilko pėdsakas.
Suaugusio vilko pėdsakas.
Printer Friendly, PDF & Email

Kiekvieną vasarą šalies ūkininkai kenčia nuo išpuolių. Ukmergės rajono ūkininkai jau teikia prašymus savivaldybei dėl vilkų padarytos žalos įvertinimo.

Rajono savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vyr. specialistė Neringa Adomavičienė pasakojo, kad rugpjūčio 2 dieną  vilkai siautėjo Pabaisko seniūnijoje Sukinių kaime. Gauti du prašymai iš šio kaimo ūkininkų. Pirmasis – dėl vienos, o kitas – dėl net 13 nugalabytų avių.

Viena avis buvo papjauta Želvos seniūnijoje Činelių kaime. Ūkininko prašymas gautas rugpjūčio 1 d.

Dar vienas prašymas dėl medžiojamų gyvūnų žalos įvertinimo Ukmergės rajono savivaldybėje gautas birželio 21 d.  –  Želvos seniūnijoje Šilninkų kaime rastas papjautas maždaug mėnesio veršelis.

Komisijoje, kurios nariai vertina padaryta žalą ir visada vyksta į panašius atvejus, dirbanti N. Adomavičienė  pastebi, kad labiausiai vilkai pradeda siautėti būtent šiuo metų laiku: dabar jie moko medžioti vilkiukus. Akivaizdu, kad nėra išbadėję – sudraskyti anaiptol ne visi galvijai. Daugiausiai jų tiesiog pasmaugti ir palikti. Kieno tai darbas, matyti kakle paliktos kandimo, smaugimo žymės.

Dar viena akivaizdi žymė, nusakanti, kad siautėta būtent vilkų – jų palikti pėdsakai. Šalia didelių pėdų, dažniausiai būna ir mažesnių –  „vaikiškų“ vilkiukų pėdsakų.

Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vyr. specialistė primena, kad nukentėję savininkai nedelsdami privalo pranešti savo seniūnijai rašydami prašymą dėl vilkų padarytos žalos įvertinimo ir atlyginimo. Seniūnas tą pačią dieną informuoja medžioklės plotų naudotoją ir rajono savivaldybės administraciją.

Ukmergės rajono medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams ir miškui skaičiavimo komisija vyksta į apžiūrą, po to posėdžiuose nagrinėja pateiktą prašymą.

„Vadovaujantis Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams ir miškui apskaičiavimo metodika, Biologinio turto ir žemės ūkio produkcijos normatyvinių kainų sąrašu komisija įvertina bei suskaičiuoja padarytą žalą“, – pasakojo N. Adomavičienė.

Pasikeitus teisės aktams, nuo šių metų gegužės vilkų ūkiniams gyvūnams padarytą žalą atlygina Aplinkos ministerija. Nukentėjęs asmuo papildomai dar turi parašyti prašymą ministerijai atlyginti vilkų ūkiniams gyvūnams padarytą žalą.

Prašymą bei kitus reikiamus dokumentus ministerijai pateikia rajono savivaldybės administracija.

Pernai dėl vilkų padarytos žalos Ukmergės rajone buvo gauta 15 prašymų  Papjautos 24 avys, 11 ožkų, 2 galvijai, 30 vištų.

Ūkininkams buvo išmokėta daugiau nei 2 200 Eur. Pirmas prašymas pernai gautas balandžio 26 d., paskutinis – spalio 5 d.

Praėjusį rudenį Aplinkos ministras patvirtino įsakymą, kuriuo per 2018–2019 m. medžioklės sezoną leista šalies miškuose sumedžioti 110 vilkų.

Vilkų medžioklės sezonas tęsiasi nuo spalio 15 d. iki balandžio 1-osios. Išnaudojus nustatytą limitą, vilkų medžiojimo sezonas nutraukiamas anksčiau.

Vilma NEMUNAITIENĖ

Facebook komentarai