Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Ūkininkai ir gyvūnų globėjai ragina uždrausti dangaus žibintus

Autorius: Giedrė VILKYTĖ
Dangaus žibintai atrodo gražiai, bet jų naudojimas gali grįžti milžiniškais nuostoliais ūkininkams.
Dangaus žibintai atrodo gražiai, bet jų naudojimas gali grįžti milžiniškais nuostoliais ūkininkams.
Printer Friendly, PDF & Email

Elementarus metalinis rėmas, popieriaus apvalkalas ir liepsnos šaltinis – tai viskas, ko reikia norint sukonstruoti dangaus žibintą. Žinoma, kur kas paprasčiau jį tiesiog nusipirkti. Kol dar galima... Iš Kinijos atkeliavusi, sena, III amžių siekianti tradicija šiandien simboliškai siejama su sėkme arba skaudžiomis nelaimėmis, tarša ir netgi oro eismo sutrikdymu. Kodėl apie iš pirmo žvilgsnio nekaltą šventinę atrakciją taip galvojama? Ir kodėl visgi vertėtų pasvarstyti apie jos uždraudimą?

Nelaimių virtinė

Tai elegantiškas ugnį įžiebiantis degtukas, dangaus žibintas atsakingas už 100 000 tonų degančio plastiko, nekaltas žibintas pražudė gyvūnus – tokiomis ir panašiomis antraštėmis mirga užsienio spauda. Ji į dangaus žibintus dėmesį atkreipė jau senokai. Tą padaryti paskatino viena po kitos pasipylusios ir vis dar pasitaikančios nelaimės.

Štai 2013 m. vienas vyras JAV, Vašingtono valstijoje, pradėjo apie 202 ha plotą apėmusį gaisrą, kai jo paleistas dangaus žibintas netikėtai atsimušė į kalvos šlaitą.

Tais pačiais metais nelaimingas atsitikimas įvyko ir Jungtinėje Karalystėje. Birmingeme liepsnos sukėlė per 100 000 tonų plastiko sproginėjimus. Gesinant gaisrą nukentėjo 13 ugniagesių. Vėliau atliktas tyrimas parodė, kad nelaimės kaltininkas – ne vietoje nusileidęs dangaus žibintas.

Nelinksmai šie metai prasidėjo ir Vokietijos Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės Krefeldo miestelio gyventojams. Spėjama, kad Naujųjų metų sutikimo naktį paleistas dangaus žibintas netyčia sukėlė stiprų gaisrą vietos zoologijos sode. Gelbėtojams nepavyko išgelbėti 30-ties gyvūnų.

(Ne)laimėta kova

Ypač aktyviai prieš dangaus žibintus pasisako Didžiosios Britanijos ūkininkai ir gyvūnų teisių aktyvistai.

Teigiama, kad ši šventinė tradicija nors ir sukuria įspūdingą reginį danguje, tuo pačiu kelia labai didelį pavojų, ypač laukinei gamtai ir gyvūnams. Neužgesę žibintai taip pat gali uždegti ūkinius pastatus, dirbamus laukus.

Be to, nukritę ant žemės jie tampa atlieka, kuri tam tikroje vietoje gali pragulėti labai ilgai. Blogiausias scenarijus, kai nukritusius žibintus praryja naminiai ar laukiniai gyvūnai.

Jie gali susižeisti, patirti stresą ar netgi mirti, jeigu metalinės konstrukcijos sužaloja vidaus organus. Kaip tik dėl visų išvardintų argumentų 2018 m. Jungtinės Karalystės ūkininkams pavyko pasiekti mažytę pergalę. Organizuotame „Biggest Weekend“ festivalyje buvo uždrausta leisti dangaus žibintus ir apskritai prekiauti netgi helio balionais.

Dangaus žibintai yra uždrausti 30-yje JAV valstijų, Australijoje, Brazilijoje, Ispanijoje. Deja, draudimų ne visada paisoma. Mat dar 2009 m. leisti dangaus žibintus buvo uždraudusi ir Vokietijos Šiaurės Reino-Vestfalijos žemė.

Lietuvoje legalu

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) atstovas Aurelijus Česūnas nurodė, kad pagal esamą teisinį reglamentavimą, už gaminių, taigi ir dangaus žibintų, saugumą atsako gamintojai.

Jis taip pat pridūrė, jog reikėtų „atkreipti, kad dangaus žibintas būtų paženklintas CE ženklu. Toks žymėjimas ant gaminio parodo, jog jis atitinka esminius Europos normų reikalavimus dėl sveikatos, naudojimo saugos ir aplinkos apsaugos.“

Pasiteiravus specialisto, ar nepasigirsta raginimų šią šventinę pramogą uždrausti, ypač iš ūkininkų lūpų, paaiškėjo, kad jokių prašymų nėra gauta.

Tuo, kad dangaus žibintai kelia pavojų, neabejoja Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas.

„Aš seniai stebiuosi, kodėl leidžiama juos leisti. Tai visiška nesąmonė. Jie juk gali bet kada nusileisti ar ant stogo, ar į išdžiūvusį lauką ir padaryti didžiulius nuostolius. Jau seniai jie turėjo būti išimti iš apyvartos ir uždrausti“, – griežtai nurodė ūkininkas.

PAGD atstovas taip pat pripažino, kad dėl to, jog dangaus žibinte yra ugnis, gaisro kilimo rizika visuomet išlieka. Greičiausiai tą liudija ir užsienio šalių patirtis.

Facebook komentarai