Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

brolijos baneriukas

 

 

Zemes ukio technikos brolija

Ūkininkai apie žalinimą: „Tai totaliai nuostolinga programa“

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Dabartinei Žalinimo programai liko vieneri metai, o vėliau, greičiausiai, bus naujos šio žaidimo taisyklės. Lietuvos ūkininkai žino, kaip programą įgyvendins ateinantį sezoną ir tai jų negąsdina, bet daug nerimo kyla dėl naujų taisyklių: kokios jos bus, kiek pareikalaus investicijų? Daugelis žino, jog žalinimas nėra investicija, kuri duotų grąžą artimiausioje perspektyvoje ir kartu supranta, kad negalima gyventi ateities kartų sąskaita.

Žalinimas – tiesioginė išmoka, kuria ūkininkams atlyginama už dirvožemio kokybei, anglies dioksido sekvestracijai ir biologinei įvairovei teigiamą poveikį darančią ūkininkavimo praktiką, buvo pradėta taikyti 2015 m., kaip būdas pagerinti ES bendros žemės ūkio politikos veiksmingumą aplinkos ir klimato atžvilgiu.

ES Audito Rūmų audito kolegija, kuri specializuojasi tvaraus gamtos išteklių naudojimo srityje, nustatė, kad žalinimas, kaip jis dabar įgyvendintas, neturi realių galimybių pasiekti šį tikslą. Visų pirma dėl žemų reikalavimų, kurie iš esmės atspindi įprastą ūkininkavimo praktiką.

Tyrimą atlikusi audito kolegija įvertino, kad dėl žalinimo ūkininkavimo praktika pasikeitė tik apie 5 proc. visos ES agrarinės žemės.

Apie Žalinimo programos įgyvendinimą pasiteiravus Kupiškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininko Zigmanto Aleksandravičiaus, išgirdome tokį komentarą: „Tai totaliai nuostolinga programa. Jos sprendimai yra nelogiški ir, kas blogiausia, kad sprendimų priėmėjai už juos neatsako“.

Kupiškio rajono ūkininkas „Agroetai“ sakė, kad per savo gyvenimą jis matė daugybę įvairių reformų, „maigymų“ ir yra įsitikinęs, kad jei sprendimų priėmėjai prieš kažką darydami pasitartų su ūkininkais, būtų galima pasiekti kur kas geresnių rezultatų ir padaryti daug gražių ir naudingų dalykų.

„Puikiai suprantu, kad baltymingi augalai geriau fiksuoja azotą, tačiau mažyčiai jų pasėlių lopinėliai bejėgiai prieš pramonę, lėktuvus, garvežius ir kitą transportą“, – sakė Z. Aleksandravičius.

Jurbarko rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Jovarauskas sako, kad Žalinimo programos įgyvendinimas pareikalavo didelių investicijų, o gautos išmokos šių kaštų nepadengė.

„Žalinimo programa ekonomiškai nebuvo naudinga mano augalininkystės ūkiui“, – „Agroetai“ teigė ūkininkas.

Jis supranta, kad naujai pasėti augalai geriau absorbuoja anglies dvideginį nei daugiametės pievos ar krūmynai, tačiau pasigenda tikslesnių, mokslu pagrįstų, skaičiavimų.

„Jaučiuosi, kad įgyvendindamas Žalinimo programą, kažkiek prisidėjau prie klimato kaitos problemos sprendimo, tačiau iš kitos pusės – augindami gyvulius, mes tą problemą, pasak mokslininkų, tik gilinam“, – kalbėjo R. Jovarauskas.

Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos vadovas Raimondas Juknevičius „Agroetai“ sakė: „Nenoriu tapti atpirkimo ožiu, ant kurio būtų užkabinta atsakomybė spręsti globalias klimato kaitos problemas“.

Bet nereiškia, kad jis neketina prie to prisidėti, atvirkščiai, jis nori prisidėti tiek pat, kiek kiekvienas planetos gyventojas gali prisidėti pagal savo išgales.

Jis nemato ženklaus proveržio mokslo ir technologijų srityje. R .Juknevičiaus nuomone, visuomenė per politikus gali priversti verslą investuoti į brangias programas, kurių efektyvumu netiki net ir patys programų kūrėjai. Tokios politikos pasekmė, pasak jo, gali būti ta, kad bus sunaudota daug mokesčių mokėtojų pinigų, verslas gaus perkelti savo investicijų kaštus į produktų kainodarą, todėl eilinis vartotojas bus priverstas vartoti mažiau, nes neįpirks. Bet viso to kaina gali būti menkai užčiuopiama, nes iš atmosferos reikia paimti ir užkonservuoti milijonus tonų anglies, esančios CO2 dujų pavidalu.

„Jei nėra pigios technologijos, tai ambicijų kaina yra labai ir labai didelė. Kaštai negali būti užkrauti tik ant mažos dalies pasaulio žmonių pečių“, – savo poziciją grindė R. Juknevičius.

Facebook komentarai