Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Ūkininką užpuolęs vilkas gyvens toliau. Pilkių medžioklės limito keisti neketinama

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika kol kas nelinkęs didinti vilkų sumedžiojimo limito. Bent jau tokia išvada peršasi po gauto jo komentaro apie gegužės 17 d. įvykį, kai Ukmergės rajone vilkas atakavo ūkininką, o pranešimai apie vilkų daromą žalą vis dažnesni.

„Laukinius gyvūnus, jei jie kelia tiesioginę grėsmę žmonių gyvybei – medžioti galima“, – teigia K. Mažeika, per savo patarėją Justą Jaskonį atsiųstame komentare.

Pasibaigus vilkų medžioklės sezonui, vilkų, kurie kelią grėsmę gyventojų saugumui ar daro didelę žalą ūkiams, sumedžiojimui išduodami leidimai, vadovaujantis Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašu. Prašymą Aplinkos apsaugos agentūrai medžioklės plotų naudotojų vardu teikia savivaldybės administracija.

„Dėl praėjusį sekmadienį įvykusio išpuolio Ukmergės r. ūkininkas nesikreipė į seniūniją, todėl medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos aktas nebuvo surašytas“, – sako K. Mažeika, tuo patvirtindamas, kad probleminis vilkas ir toliau gyvens.

Aplinkos ministras pabrėžia, kad Lietuva yra įsipareigojusi užtikrinti palankią vilko rūšies apsaugos būklę, todėl vilkų medžioklė ribojama nustatant ne tik leistiną medžioklės terminą, bet ir sumedžiojimo limitą.

„Vilko apsaugos plane yra nurodyta, kaip nustatomas vilkų sumedžiojimo limitas, kad būtų užtikrinta palanki vilko rūšies apsaugos būklė. Kai populiaciją sudaro nuo 32 iki 62 šeimų (visa populiacija – 250-500 individų žiemos pabaigoje), sumedžiojimo limitas nustatomas iki metinio prognozuojamo populiacijos prieaugio ribos, kuri apskaičiuojama nustatytą besiveisiančių šeimų skaičių padauginus iš 3,25 (vidutinio jauniklių skaičiaus vadoje rudenį)“, – teigia K. Mažeika.

Praėjusiais metais atlikus erdvinę vilkų apskaitos pagal pėdsakus sniege rezultatų ir 490 pranešimų apie vilkų buvimą registravimo anketų analizę, įvertinta, kad Lietuvoje yra ne mažiau kaip 37 vilkų šeimos. Padauginus 37 šeimas iš vidutinio jauniklių skaičiaus vadoje rudenį (3,25), gautas leidžiamas sumedžioti per medžioklės sezoną vilkų skaičius – 120. Sumedžioti 122 vilkai.

„Vilko apsaugos plane įtvirtintos nuostatos nesuteikia galimybių aplinkos ministrui nustatyti vilkų sumedžiojimo limitą, vadovaujantis daromos žalos ūkiniams gyvūnams dydžiu ar kitais duomenimis“, – akcentuoja K. Mažeika.

2019-2020 m. medžioklės sezonui buvo nustatytas didžiausias per pastaruosius 15 metų limitas.

Be to, VDU Žemės ūkio akademijos atlikti 2018-2019 m. sumedžiotų vilkų genetiniai tyrimai parodė, kad praeityje vilkai Lietuvoje buvo medžiojami per daug intensyviai.

„Tokios medžioklės pasekmės – labai susiaurėjusi vilkų populiacijos genetinė įvairovė. Pastaraisiais metais ši įvairovė didėja, bet dar nėra optimali“, – pabrėžia aplinkos ministras.

Facebook komentarai