Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Turgavietes užtvindo bulvės iš Lenkijos, o prekybos centrai bulves iš Egipto vartotojams pateikia kaip lietuvišką produkciją

Autorius: Agroeta
Turgavietes užtvindo bulvės iš Lenkijos, o prekybos centrai bulves iš Egipto vartotojams pateikia kaip lietuvišką produkciją
Turgavietes užtvindo bulvės iš Lenkijos, o prekybos centrai bulves iš Egipto vartotojams pateikia kaip lietuvišką produkciją
Printer Friendly, PDF & Email

(Kėdainiai, kovo 29 d.) Kai kurie bulvių augintojai jau artėja prie ankstyvųjų bulvių sodinimo pabaigos. Kėdainių rajone ūkininkaujantis Rimantas Žebarauskas jau apsodino 18 hektarų. „Liko apsodinti ne tiek ir daug, apie 30 proc. ploto arba maždaug 10 hektarų“, – „Agroetai“ sakė vienas labiausiai Lietuvoje patyrusių ankstyvųjų bulvių augintojų.

Orai ūkiui kol kas palankūs, o kaip bus vėliau, R. Žebarauskas neprognozuoja. Klimatas mūsų šalyje pernelyg nenuspėjamas.

„Pavyzdžiui, gegužę gali atrodyti, kad viskas lyg ir gerai, bet staigios šalnos gali pridaryti daug bėdų“, – kalbėjo R. Žebarauskas. Būtent šalnos yra pagrindinė bėda, su kuria tenka susidurti bulvių augintojams.

Jo nuomone, specializuotis ankstyvųjų bulvių auginime gali ne kiekvienas. Tam reikalinga ir patirtis, ir brangi įranga.

„Norint apsiginti nuo šalnų, kai bulvės turi būti laistomos ir per šalnas, apdengtos dviguba plėvele, tokia įranga vienam hektarui kainuoja apie 3 000 eurų. Jei laistymo įrangos neturi, neverta nė pradėti auginti ankstyvųjų bulvių“, – įsitikinęs R. Žebarauskas.

Ankstyvųjų bulvių derlių R. Žebarauskas tikisi nuimti birželio pirmosiomis dienomis. Ūkininkui tik norėtųsi, kad valdžia labiau gintų žemdirbių interesus. Pirmiausiai tai yra turgavietės. Pasirodžius pirmosioms lietuviškoms bulvėms, turguose kaipmat privežama bulvių iš Lenkijos. Vartotojams jos parduodamos tarsi būtų užaugintos Lietuvoje.

„Tam reikalinga normali kontrolė, o ne įspėjus turgavietes apie patikrinimą prieš dvi dienas. Savaime suprantama, kad atvykus inspektoriams, tikrinantiems produkcijos kilmės šalį, tų pardavėjų jau nebebūna“, – sakė R. Žebarauskas.

Pasak ūkininko, inspektorių reidai turi būti neplaniniai.

Savo ruožtu Šiaulių regione 200 ha bulvių ūkį valdantis Edas Sasnauskas ankstyvųjų bulvių neaugina. Tam esą kol kas nepalanki situacija. „Be to, pažiūrėkite, kokios yra bulvių kainos. Prekybos centre mačiau bulves iš Egipto, kurių kaina 50 ct už kg“, – pasakojo E. Sasnauskas.

Jo teigimu, ankstyvųjų bulvių derlius ne tik kad būna gerokai menkesnis, bet ir jų kainos neskatina augintojų konkuruoti su bulvių kainomis iš Lenkijos ar Egipto.

Kiti žemdirbiai pasakojo, kad šiuo metu prekybos centruose pardavinėjamos bulvės iš Egipto, kai kilmės šalimi nurodoma „Lietuva“. Tokia prekybos centrų politika liūdina žemdirbius. Jie visi vienu balsu tvirtina, kad ankstyvųjų bulvių šiuo metu prekybos centruose net būti negali, nes jos dar tik sodinamos.

Pavyzdžiui, Egipte bulvių derlius nuimamas tris kartus per metus, tad vartotojams jos gali pasirodyti kaip šviežios, ankstyvosios lietuviškos bulvės. Deja, geriausiu atveju ankstyvąsias lietuviškas bulves prekybos centruose galėsime pamatyti ne anksčiau birželio.

Gediminas STANIŠAUSKAS

Facebook komentarai