Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Tūkstančiai paraiškų dėl pernykštės sausros. O kiek nukentės šiemet?

Autorius: Mikas JUOZAPAITIS
Tūkstančiai paraiškų dėl pernykštės sausros. O kiek nukentės šiemet?
Tūkstančiai paraiškų dėl pernykštės sausros. O kiek nukentės šiemet?
Printer Friendly, PDF & Email

Mažeikių r. savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjo pareigas laikinai einančio Almanto Viskanto teigimu, dėl pernykštės sausros padarytų nuostolių į juos kreipėsi kone trys tūkstančiai pareiškėjų. Kiek jų dėl šiųmečių gamtos negandų bus kitais metais?

„Baigėme rinkti paraiškas dėl praėjusiųjų metų gamtos stichijos. Rajone pasėlius yra deklaravę 2 398 pareiškėjai, iš jų 1810 pateikė prašymus kompensuoti žalą augalininkystėje, 950 – gyvulininkystėje. Jiems išmokamų sumų dydžiai priklausys nuo galutinių skaičiavimų rezultatų ir nuo to, kiek pareiškėjų susidarys visoje Lietuvoje“, – sakė A. Viskantas.

Tos paraiškos – jau praeitis. Ūkininkai labiausiai nerimauja dėl šiųmečio derliaus, spėlioja, ar gamta leis nuimti bent tai, ko neleido normaliai užauginti. Kaip žinia, daugelis Žemaitijos rajonų nepateko į sausros epicentrą, čia būta ir lietaus, ir, tiesa, labai karštų dienų. Lietuvą alinusi sausra užkabino tik Mažeikių r. pakraštį, todėl, A. Viskanto manymu, derlius nukentės, tačiau ne aukščiausiu lygiu.
„Vasarojus šiemet yra kiek blogesnis, o žieminių derlingumas priklausys nuo tolimesnių orų. Dabar, sprendžiant pagal varpos tankumą, viskas atrodo lyg ir normaliai. Tačiau kai ūkininkai pradėsi važiuoti į laukus, gali atsiskleisti visai kitas vaizdas“, – vertino skyriaus vadovas.

A. Viskanto manymu, jei neužgrius lietūs, šiųmetė javapjūtė gali prasidėti kaip niekada anksti.

„Jei nebus lietų, tai jau tik dienų ar savaitės klausimas, kada prasidės kai kurių kultūrų ėmimas. Pas mus žieminiai miežiai, žieminiai rapsai įprastai pradedami pjauti liepos 15-20 dienomis, o šiemet į laukus gali tekti išvažiuoti ir daugiau kaip savaite anksčiau. Savo ūkyje stebiu žieminių kviečių derlių, gali būti, kad po liepos 20 d. teks juos pjauti. Bet, kartoju, tai priklausys ir nuo lietų“, – prognozavo A. Viskantas.

Pernykštė sausra žalos pridarė tūkstančiams rajono ūkininkų. Beveik neabejotina, kad nukentėjusiųjų bus ir šiemet.

Be kita ko, šiandien Vyriausybė savo posėdyje gali paskelbti valstybės lygio ekstremalią padėtį dėl sausros. Tokį ketinimą žiniasklaidai antradienį patvirtino žemės ūkio ministras Giedrius Surplys. Šiuo metu ekstremali padėtis dėl sausros yra paskelbta keturių rajonų savivaldybėse – Varėnos, Trakų, Prienų ir Rokiškio. Valstybės lygiu ekstremalią padėtį galima skelbti, kai sausra apima tris rajonus.

Facebook komentarai