Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Tik išbandytas kultūras auginantis ūkininkas pasuko prieš mokslą

Autorius: Dainius MAKYS
Algimantas Kižauskas
Algimantas Kižauskas
Printer Friendly, PDF & Email

Lietuvoje prasidėjo žieminių kviečių sėja. Daugeliui ūkių tai yra pagrindinė komercinė žemės ūkio kultūra, todėl nuo žieminių kviečių auginimo rezultatų labiausiai priklauso ir viso ūkio gamybiniai bei finansiniai rodikliai.

Įprastais metais pirmieji žieminius kviečius Lietuvoje pradeda sėti Biržų, Kupiškio, Molėtų, Ukmergės ūkininkai. Vėliau startuoja Žemaitija, dar po keleto dienų prie jos prisijungia Vidurio Lietuvos žemdirbiai ir galiausiai paskutinieji žieminius kviečius sėti pradeda dzūkai.

Anot žemdirbystės mokslo atstovų, optimaliausias laikas sėti žieminius kviečius Kėdainių rajone yra rugsėjo 12-27 dienos. Nors dalis ūkininkų šį terminą visada šiek tiek paankstina, nes nori apsidrausti nuo galimų nepalankių oro sąlygų. Patyrę žemdirbiai žino, kad jei žieminių sėją paankstinsi – reikia naudoti mažesnę sėklos normą ir taip išvengti per tankaus pasėlių sužėlimo.

Likus kelioms dienoms iki sėjos „Agroeta“ užsuko į Dotnuvos seniūnijoje įsikūrusį  Algimanto Kižausko ūkį ir surado ūkininką, naujutėlaičiu galingu traktoriumi dirbantį žemę bei besiruošiantį sėjai.

Iš viso apie 1 000 ha žemės dirbantis ūkininkas sakė, kad šiemet, kaip ir visada, sės laiko ir gamtos sunkumų patikrintas žieminių kviečių veisles.

„Nėra čia ko per daug blaškytis, kaip ir pernai sėsiu „Skagen“ ir „Etana“ veislių kviečius. Jos pernai gerai peržiemojo, derlius neprastus davė. O štai „Ada“ veislės gal atsisakysiu, ji yra ankstyvesnė ir pernai nepasiteisino, nes buvusi sausra pasėlius visiškai uždžiovino“, – kalbėjo A. Kižauskas.

Išbandytų veislių kviečius auginantis ūkininkas visgi prisipažino, kad šį rudenį sutarė su viena vokiečių kompanija ir savo žemėse leis jiems pasėti gal net 11 naujų veislių žieminių kviečių.

„Tai nebus dideli plotai, greičiau viskas pabandymui, kitiems pademonstravimui. Kitais metais pažiūrėsime kas iš to išeis, o gal kažkas ir man tiks“, – mintis dėstė A. Kižauskas.

Besikalbant apie tuoj prasidėsiančią žieminių kviečių sėją, „Agroeta“ pasidomėjo, kaip sekėsi sėti žieminius rapsus.

„Viskas labai gerai. Ūkyje auginu tiek linijinius, tiek hibridinius rapsus. Linijinius „Komando“ veislės rapsus auginu jau ne pirmi metai, tad sėklos ieškoti nereikia, o jos pasiruošiu iš ankstesnio derliaus. Hibridinio – sėklą perku, nors į vieną hektarą jos reikia nedaug – 2,8-3,0 kg, bet vis tiek tai brangoka“, – dėstė ūkininkas.

Bandydamas spręsti šią problemą A. Kižauskas šiemet pabandė nedideliame plote hibridinį rapsą pasėti antrą kartą, tai yra sėklai panaudojo jo paties laukuose nukultą hibridinį rapsą. Vyras supranta, kad tai yra prieš visas taisykles, prieš mokslą ir, kad teoriškai derliaus netūrėtų būti visai, tačiau vidinė nuojauta jam pakuždėjo ką kitą. Tad belieka palaukti kitų metų ir pažiūrėti.

Facebook komentarai