Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Svogūnus auginantys Lietuvos daržininkai nebesilaiko Cibulinio tradicijų

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Baltų gentims gegužės 5-oji visuomet buvo labai svarbi. Šią dieną jie minėdavo Cibulinį, o į Lietuvą atėjus krikščionybei, šventė sutapatinta su šv. Stanislovo varduvėmis.

Bažnytiniame kalendoriuje rašoma, jog šventasis Stanislovas pagerbiamas gegužės 8-ąją. Dar kituose šaltiniuose teigiama, kad Lietuvoje Stanislovai varduves švenčia gegužės 7-ąją. Akivaizdu, kad dėl tikslios datos dar nėra sutarta, tačiau visi nuo senų laikų žino, jog baigiantis pirmajai gegužės savaitei reikia sodinti svogūnus.

Agroetai“ pakalbinus ūkininkus – svogūnų augintojus – paaiškėjo, kad ši, šimtmečius skaičiuojanti tradicija profesionaliuose ūkiuose keliauja užmarštin.

Pirmiausiai į akis krenta tai, jog nemaža dalis daržininkų prekybai auginamus svogūnus ne sodina, o sėja. „Svogūnų sėklos į dirvą atgulė jau daugiau nei prieš mėnesį“, – sakė Panevėžio rajone, Krekenavos seniūnijoje ūkininkaujantis Tomas Pukas.

Jaunas vyras tvirtino, kad tada buvo palankiausias metas juos sėti, nes dirvoje dar buvo pakankamai drėgmės. Penkerių metų svogūnų auginimo patirtį turintis T. Pukas pasakojo, kad iš sėklų auginti svogūnus daug labiau apsimoka nei iš galvučių.

„Auginant iš sėklų, sąnaudos daug mažesnės, o derlingumas didesnis“, – tikino Kazokų kaime šiemet 20 ha svogūnų pasėjęs ūkininkas.

Darius Morkūnas iš Trajoniškio kaimo (Pasvalio r.) taip pat svogūnus pasėjo balandžio pradžioje. „Kai sėjau svogūnus, žemė dar buvo drėgna, tad sėklos pradėjo dygti, o dabar labai pagelbėjo nulijęs lietus“, – džiaugėsi apie 5 ha svogūnų auginantis jaunas vyrukas. Jis teigė, tuo pat metu pasodinęs ir dalį svogūnų galvutėmis.

Paklaustas apie tradiciją per šv. Stanislovą sodinti svogūnus, jaunuolis traukė pečiais: „Aš tų tradicijų nežinau ir, suprantama, nesilaikau, o sėju tada, kai matau, kad jau palankiausias metas“.

Ne kažin ką apie Cibulinio tradicijas galėjo pasakyti ir Kauno r. Pagynėje daržininkyste besiverčiantis Paulius Bačėnas.

„Jau 10 metų sėju ir sodinu svogūnus. Prieš tris savaites jiems skyriau 17 ha“, –„Agroetai“ sakė ne tik svogūnus, bet ir bulves auginantis ūkininkas.

Pasak pašnekovo, dabar klimatas greitai keičiasi, todėl norint išlikti konkurencingu, reikia prisitaikyti. „Svogūnai dėl sausros dygsta sunkiai. Kur buvo galimybės palaistyti, reikalai geresni, o kur nebuvo galimybės – viskas prasčiau“, – kalbėjo gero lietaus išsiilgęs daržininkas.

Arčiau Stanislovo – prieš savaitę – svogūnus pasodino Baisogalos seniūnijos ūkininkas Valdas Burnys.

Populiarios muzikantų grupės „Išjunk šviesą“ narys teigė, kad sodinant svogūnus į vardines nesidairo, o vadovaujasi mėnulio fazėmis.

„Geriausia sodinti per priešpilnį“, – „Agroetai“ sakė žinomas muzikantas ir dainininkas Valdelis. Gerai nusiteikęs ūkininkas tikino, kad nors jo laukuose yra įrengtos laistymo sistemos, jomis šiemet dar nesinaudojo.

„Prieš kelias dienas lietutis smagiai nulijo, tai papildomo vandens kaip ir nereikia“, – teigė šiemet apie 4-5 ha ekologiškų svogūnų auginantis V. Burnys.

Iš kalbintų ūkininkų arčiausiai tradicijos per šv. Stanislovą sodinti svogūnus buvo Evaldas Masevičius iš Šalčininkų r.

Šiuo metu beveik 100 ha plote daržoves auginantis ūkininkas yra pasodinęs tik nedidelę dalį svogūnų.

„Kelių paskutiniųjų metų praktika rodo, kad su šiomis daržovėmis skubėti tikrai neverta“, – sakė Sakalų kaime daržininkyste besiverčiantis vyras.

UAB „Evaldo daržovės“ įkūręs daržininkas tvirtino, kad pavasariai dabar labai sausi, o rudens laikotarpis pakankamai ilgas. „Tai kam skubėti, jei sezono pabaigoje derliaus rezultatai bus tokie pat“, – aiškino E. Masevičius, akcentuodamas, jog pavasarinis daržovių laistymas labai padidina jų savikainą.

Facebook komentarai