Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Svilės šaltiniai: prie „verdančių“ vandens akių žmonės traukte traukia

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Svilės šaltiniai traukia ne tik įspūdingomis „verdančiomis“ akimis. Žmonės iš aplinkinių vietovių, nuo Kurtuvėnų, Šaukėnų, Kelmės, Šiaulių, Radviliškio ar net Pakruojo kraštų į Svilę labai skaidraus, šalto, skanaus vandens važiuoja parsivežti. Dalios Karpavičienės nuotr.
Svilės šaltiniai traukia ne tik įspūdingomis „verdančiomis“ akimis. Žmonės iš aplinkinių vietovių, nuo Kurtuvėnų, Šaukėnų, Kelmės, Šiaulių, Radviliškio ar net Pakruojo kraštų į Svilę labai skaidraus, šalto, skanaus vandens važiuoja parsivežti. Dalios Karpavičienės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Tarp Šaukėnų ir Šiaulių, visai netoli pavažiavus vingiuotu miško keleliu, atsiduri sutvarkytoje erdvioje laukymėje. Kiek tolėliau teka upeliukas ir „verdančiomis“ vandens  akimis pasitinka unikalūs Svilės šaltiniai.

Šie šaltiniai įeina į Kurtuvėnų regioninio parko teritoriją, užima 1,8 hektaro ploto. Šaltinių vandenį pamėgę tiek vietiniai, tiek ir kur kas tolimesnių vietovių žmonės.  

Vandenį vežasi šimtais litrų

Važiuodama nuo Šaukėnų link Šiaulių, nė nepajutau, kaip pasukau miško keliuku Svilės šaltinių link. Nors oras vasarį labiau priminė tikrą pavasarį, betrūko tik čiulbančių vieversių žydrame danguje, ir nesitikėjau prie šaltinių sutikti daug žmonių.

Apsirikau. Aikštelėje jau stovėjo du automobiliai, neilgai trukus įriedėjo ir trečiasis. Prie šaltinių su maišais tuščių plastikinių butelių traukė gera dešimtis šaltinių vandens  mėgėjų.

Pakalbinta jauna pora sakė atvykusi š Šiaulių. „Ne pirmą ir tikrai ne paskutinį kartą čia. Niekur kitur tokio skanaus, šalto, skaidraus vandens nėra. Geriame nevirintą, verdame sriubas, plikome kavą, arbatą. Kadangi vienu metu prisipilame apie šimtą litrų ir daugiau, užtenka ilgokai. Bet pritrūkę, vėl važiuojame. Jau daugelį metų jokių mineralinių, vaisvandenių ar limonadų nesame pirkę“, – pasakojo šiauliečiai.

Prie Svilės šaltinių vandens priprato ir dvi nedidukės jaunos šeimos atžalos. „Kai šilta, su vaikais atvažiuojame. Vienas malonumas jiems gamtoje pabūti“, – pridūrė.

Iš Kelmės atvykęs jau garbaus amžiaus vyriškis Svilės šaltinių vandenį atrado prieš keletą dešimtmečių.  Juozu prisistatęs kelmiškis sakė, jog jis vandenį vežasi ir nuolat geria todėl, kad jam šis vanduo labai skanus. „Net kelias paras gali stovėti prie mano lovos – nei sušyla, nei kaip kitaip pagenda“, – džiaugėsi. 

Iš pažįstamų vyriškis girdėjęs apie neva šaltinių vandens gydomąsias savybes: esą padeda skrandžio, inkstų veiklai, net gerina regėjimą, gelbsti sergant radikulitu. „Nežinau, ar tiesa. Tik kažkada esu skaitęs, jog  specialistai vandenį tyrė ir nustatė, kad labai švarus esąs. Man tai svarbiausia“, – teigė, pildamasis vandenį į penkių litrų talpos plastikinį butelį.   

Specialistai Svilės šaltinių vandenį ne kartą yra tyrę ir pažymėję, jog vanduo – gėlas, bekvapis, vidutinio kietumo, nekalkingas. Vandens ypatingą švarumą tik patvirtina rastos arktinės apsiuvos lervos, retų rūšių žiediniai augalai, dumbliai.

„Šaltiniai fontanais verždavosi“

Apie Svilės šaltinius daug papasakoti gali žinoma kraštotyrininkė iš Šaukėnų Elena Burdulienė. Pasak jos, atsimenanti, jog  ankstesniais laikais „verdančių“ vandens akių Svilėje tikrai buvo daugiau negu dabar.

„Žmonės man yra sakę, jog prieš karą šaltiniai fontanais verždavosi. Kodėl akių sumažėjo, o šaltiniai tapo ramesni, galima tik spėlioti“, – svarstė E. Burdulienė, Svilės šaltinius aplankiusi ir vandens skanavusi prieš keletą metų.

Šaukėniškė atsiminė ir šalia Svilės vėlyvais pavasariais pražystančių gegužraibių grožį. Tačiau su Svile siejami ir skaudūs faktai. Svilės kryžių kryžkelėje augusi pušis, prie kurios bausti baudžiauninkai, karti 1863 metų sukilimo dalyviai.

Pagal užimamą plotą Svilės šaltiniai, įeinantys į Kurtuvėnų regioninio parko teritoriją ir esantys jų priežiūroje, didžiausi Lietuvoje, plyti 1,8 hektaro plote. Pagal išmetamo požeminio vandens kiekį – treti.

Hidrologinis gamtos paminklas prieš penkiolika metų įrašytas į Europos Sąjungos buveinių apsaugai svarbių teritorijų sąrašą.

Facebook komentarai