Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Suvalkijos žemdirbiai kovoja ryžtingai ir vieningai

Autorius: Milda JONKIENĖ
Marijampolėje protestavo visos Suvalkijos ūkininkai. Mildos Jonkienės nuotr.
Marijampolėje protestavo visos Suvalkijos ūkininkai. Mildos Jonkienės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Šįryt galinga žemdirbių technika sudrebino ir Suvalkijos sostinę – Marijampolę. Prie seniausio Lietuvoje cukraus fabriko jau nuo 9 val. ryto ėmė rikiuotis traktoriai ir rinktis ūkininkai ne tik iš Marijampolės, bet ir Kalvarijos, Kazlų Rūdos savivaldybių, juos palaikyti atvyko ūkininkai iš Šakių bei Vilkaviškio rajonų, nors galingos žemdirbių pajėgos telkėsi ir ten.

Ilgokai delsusios savivaldybės vis tik išdavė leidimus protesto akcijai, nors ir nustatė tam tikrus apribojimus. Tačiau nepaisant visko, Marijampolėje protestuoti susirinko šimtai šio krašto žemdirbių.

Šiandien buvo sutelktos ir ypatingos policijos pajėgos. Pareigūnai žemdirbius įspėjo, kad jie yra filmuojami, fotografuojami, bus stebimi visos akcijos metu, tikrinama, ar visa į mitingą atriedėjusi technika yra tvarkinga, turinti techninės apžiūros dokumentus. Žemdirbiams buvo uždrausta važiuojant miesto gatvėmis signalizuoti. Kiekvienoje sankryžoje budėjo pareigūnų automobiliai.

Nors ir visaip bauginami, suvalkiečiai nelinkę būgštauti. Jie moka kovoti sutelktai ir vieningai. Prie cukraus fabriko surengtame mitinge ūkininkai akcentavo pagrindines problemas, kurios juos privertė imtis šių protesto akcijų. Pasak Ūkininkų sąjungos Marijampolės skyriaus vadovo Sigučio Jundulo, svarbiausia dabar pasiekti, kad nebūtų žemės ūkyje didinami mokesčiai ir nebūtų kuriami vis nauji.

„Norime tik vieno, kad nebūtų trukdoma žemdirbiams ūkininkauti. Jei žemdirbių neliks, nukentės ir visos kitos pramonės šakos. Tikimės, kad valdžia atkreips į mūsų protesto akcijas dėmesį ir bus pasiekta atitinkamų rezultatų. Jau matome tam tikrus poslinkius. Mūsų šios akcijos parodė, kad Lietuvos žemdirbiai yra didelė, vieninga jėga ir mes netylėsime kai valdžia mus diskredituoja“, – tikino žemdirbių vadovas.

Ūkininkai akcentavo, kad didelė problema ne tik dabar planuojami nauji mokesčiai, bet juos piktina ir Marijampolės savivaldybės vadovų sprendimas šiemet nedaryti nuolaidų žemės mokesčiui, kuris tapo kelis kartus didesnis nei buvo anksčiau.

„Šiandien į akciją atvažiavau bene su seniausiu iš čia esančių traktorių. Tačiau ne technikos grožyje esmė – tai mūsų darbo priemonė, be kurios neįmanoma žemę dirbti. Suvalkijos sunkios žemės, čia reikia ir galingos technikos, tad ūkininkai su ja ir protestuoti atvyko. Puikuotis nėra ko, nes dauguma traktorius yra pirkę pasinaudodami ES parama, imdami paskolas iš bankų. Šaipytis, kad ūkininkai per gerai gyvena gali tik tie, kurie nežino, kaip sunkiai jie dirba. Mes mielai kviečiame visus padirbėti mūsų ūkiuose, labai trūksta darbo rankų. Pikta, kad kraunami mums vis didesni mokesčiai ir vis labiau remiami „pašalpiniai“. Kodėl jiems nepasiūloma žemės ūkyje užsidirbti? Aš jiems sumokėsiu už darbą. Kodėl jiems už nieką pinigai dalijami? Reikia akmenis iš laukų rinkti, jie neina, jų vaikams nei maistas mokykloje, nei mokymosi priemonės, nei transportas nekainuoja. Mūsų vaikai nesupranta, kodėl nedirbantiems viskas dykai duodama. Tai puiki mokykla kaip tinginiaujant ir iš kitų kišenės gyventi. Net ir gaunant tuos nedidelius pinigus, reikėtų, kad už juos būtų atidirbama, kodėl kažkas turi išlaikyti didžiulį būrį „pašalpinių“? Gal vertėtų valdžiai apie tai pagalvoti, užuot didinus mokesčius tiems, kurie sunkiai dirba“, – piktinosi Meškučių kaimo ūkininkas Andrius Navikas, kuris pabrėžė, kad paramų nėra ėmęs, skolų bankams neturi, kantriai paprasta technika dirba savo 200 hektarų. Deja, jau tenka sunerimti, ar dėl esamos žemės ūkio politikos įstengs iš savo ūkio išgyventi.

Marijampolės sav. tarybos narys, buvęs „Želsvelės“ žemės ūkio bendrovės vadovas, ūkininkas Albinas Mitrulevičius, atvykęs palaikyti žemdirbių protesto akciją, pritarė, kad žemdirbiai dabar gyvena ne pačius geriausius laikus.

„Per pastaruosius metus gamtinės sąlygos neleido išauginti gerą derlių, buvo prastesnės pajamos. O ta politika, kuri šiuo metu vykdoma Vyriausybėje ir Seime rodo tai, kad didinami mokesčiai dar labiau apsunkins esamą situaciją. Aš džiaugiuosi, kad žemdirbiai šiandien demonstruoja, jog yra vieningi, kad kovoja už savo išlikimą. Aš pritariu jų reikalavimams, o ypač tiems, kuriais siekiama vienodų išmokų su kitomis ES šalimis, kad žaliasis kuras neturi būti papildomai apmokestinamas, bei kitiems reikalavimams, kurie padės žemdirbiams išgyventi“, – tikino A. Mitrulevičius.

Vienuoliktą valandą didžiulė traktorių kolona, su plazdančiomis vėliavomis ir plakatais pajudėjo miesto centro link. Protesto akcijos maršrutas driekėsi pro geležinkelio stotį link grūdų kombinato, vėliau kolona sustojo prie Nacionalinės mokėjimo agentūros pastato. Sustojimo vietose buvo surengti piketai. Ūkininkų technika apsuko tris ratus miesto gatvėmis, eismas vyko organizuotai ir tvarkingai. Ši protesto akcija parodė, kad žemdirbiai moka susitelkti ir ryžtingai stoti į kovą, kuri gal būt dar ne paskutinė. 

Facebook komentarai