Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Specialistė pasakė, kada geriausia sodinti medžius ir želdinius

Autorius: Regina KUDIRKIENĖ
Pavasarinis miškasodis.
Pavasarinis miškasodis.
Printer Friendly, PDF & Email

Šiųmečio miškasodžio ypatumai

Regina KUDIRKIENĖ

„Miškasodis yra vienas iš tų šalies prioritetų, kurio sustabdyti ar atidėlioti net ir karantino sąlygomis negalima“, – teigia miškininkai. Ir nors tradicinė Valstybinių miškų urėdijos organizuojama šventė Nacionalinis miškasodis dėl viruso pandemijos šiais metais neįvyko, vis dėlto net ir šiomis neįprastomis sąlygomis, kuomet gausu griežtų apribojimų ir grėsmių, miškuose virė darbas. Valstybinių miškų urėdija šiais metais pasodino apie 30 milijonų vienetų medelių, atkurdama 8 362 ha miškų ir įveisdama dar 509 ha naujų miškų plotų. Apie tai, kaip miškasodis vyko Suvalkijos miškuose „Agroetai“ papasakojo Valstybinės miškų urėdijos Kazlų Rūdos regioninio padalinio vadovė Rūta Varnagirienė.

Ar šio pavasario miškasodis buvo kitoks, nei įprastai, ar jam turėjo įtakos dėl koronaviruso paskelbtas karantinas? Nestigo darbo rankų?

Kaip ir kiekvienais metais miškasodis kažkuo yra ypatingas. Pavyzdžiui, pernai trūko rangovinių įmonių, norinčių sodinti mišką. Tad teko patiems ieškoti sezoninių darbininkų, kad nepristigtume darbo rankų. Šių metų pradžia nuteikė džiugiai, nes rangovinių įmonių atsirado pakankamai. Tačiau kaip ir visiems tam tikrų trukdžių atsirado dėl koronaviruso paskelbto karantino. Miškasodis yra gana trumpas laikotarpis, per kurį reikia pasodinti mišką, todėl šių darbų stabdyti ir atidėlioti negalėjome. Laikydamiesi visų karantino metu nustatytų ribojimų, išlaikydami atstumą tarp žmonių, dėvėdami apsaugines priemones, miškus atsodinome ir įveisėme naujus.

Kada pradėjote miškasodį ir kada jis baigėsi?

Šiais metais dėl gana šiltos žiemos ir ankstyvo pavasario miškasodžio darbus pradėjome anksti. Jau kovo 5 d. pradėjome sodinti miškus. Dėl gana palankių sodinimui gamtinių sąlygų, šiuos miškasodžio darbus baigėme balandžio 24 dieną.

Kiek ir kokių želdinių, medžių pasodinote?

VĮ Valstybinių miškų urėdijos Kazlų Rūdos regioninio padalinio administruojami miškai išsidėstę Marijampolės, Kazlų Rūdos, Kalvarijos, Vilkaviškio rajono savivaldybių teritorijose ir šiek tiek įsiterpia į Kauno bei Prienų rajonų savivaldybių teritorijas. Pavasario miškasodžio metu minėtose savivaldybėse miškų urėdijos Kazlų Rūdos regioninis padalinys įveisė 73,8  ha naujų miškų ir atkūrė 486,4 ha kirtaviečių. Atkurdami ir įveisdami miškus pasodinome 28,2 ha ąžuolynų. Miškasodžio metu pasodinome 263,9 tūkstančius pušų, 710,4 tūkstančius eglių, 154,1 tūkstančius ąžuolų, 107,9 tūkstančius beržų, 331,4 tūkstančius juodalksnių, 25 tūkstančius liepų ir 4,3 tūkstančius kitų medžių ir krūmų rūšių.

Šis pavasaris labai sausas. Ar tai kelia problemų sodinant miškus?

Nors sėkmingai pabaigėme miškasodį ir sausi orai buvo dėkingi miško sodintojams, nerimą kelia drėgmės trūkumas. Nuo vasario mėnesio pabaigos nesulaukiame lietaus, o jis taip reikalingas pasodintiems medeliams. Miškininkai su nerimu stebi hidrometeorologų prognozes ir laukia lietaus, nes pasodinti medeliai, ypač eglės, jau pradeda ruduoti ir mesti spyglius. Užsitęsus sausrai gali neprigyti didelė dalis pasodintų medžių ir juos teks atsodinti kito miško sodinimo sezono metu.

Ar po besniegės ir šiltos žiemos nebuvo sutrikusi sodmenų vegetacija?

Šilta ir besniegė žiema turėjo įtakos visiems augalams – tiek žemės ūkio, tiek ir miško. Medeliai gana anksti pajautė ateinantį pavasarį. Miškininkai buvo sunerimę, kad augalai tuoj pradės vegetuoti ir tai neigiamai atsilieps jų prigijimui ir išlikimui. Tačiau atvėsę orai pristabdė vegetacijos pradžia ir leido sėkmingai pasodinti medelius.

Kas dominuoja Suvalkijos krašte – spygliuočiai ar lapuočiai?

Kazlų Rūdos padalinio teritorija yra gana didelė ir atskirose jos dalyse vyrauja skirtingi miškai. Kazlų Rūdos savivaldybės teritorijoje dominuoja spygliuočių miškai, tuo tarpu Marijampolės, Kalvarijos ir Vilkaviškio rajono savivaldybėse vyrauja mišrūs arba lapuočių miškai. Kokie miškai auga – spygliuočių, mišrūs ar lapuočių, labai priklauso nuo dirvožemio sąlygų: derlingumo, drėgmės režimo ir kt.

Kada geriausias laikas sodinti miško medžius?

Lietuvoje miškai tradiciškai sodinami pavasario miškasodžio arba rudeninio miškasodžio metu. Tinkamas miškasodžiui laikas kiekvienais metais gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo oro sąlygų. Paprastai pavasarį miškasodis turi baigtis iki augalų vegetacijos  pradžios, o rudenį prasidėti pasibaigus augalų vegetacijai iki šalnų. Taip pat miško medžių sodinimo laikas priklauso kokiomis sąlygomis užauginti sodmenys: ar jie užauginti grunte, ar konteineriuose. Grunte (su atvira šaknų sistema) išaugintiems  sodmenims labai svarbus sezoniškumas ir sodinimo laikas, o išaugintiems konteineriuose (su apribota šaknų sistema) sezoniškumas tampa ne toks svarbus ir tokius sodmenis galima sodinti praktiškai visus metus išskyrus žiemą.

Kokius sodmenis iš miškininkų turi galimybę įsigyti gyventojai, norintys apželdinti savo sodybas? Kokie augalai turi didžiausią paklausą?

VĮ Valstybinių miškų urėdijos medelynuose gyventojai ir miško savininkai gali įsigyti visų vietinių miško medžių rūšių sodmenis. O pageidaujantys apželdinti savo sodybas gali įsigyti, nors ir negausiai miškininkų auginamus, bet įvairių rūšių ir formų dekoratyvinius medžius ir krūmus. Atėjus pavasariui ir žmonėms pradėjus gražinti savo sodybas, padidėja susidomėjimas dekoratyviniais sodmenimis, išauga jų paklausa. Ypač populiarios įvairių rūšių tujos ir jų formos. Nuo tujų neatsilieka įvairios eglių ir kadagių rūšys bei jų formos, taip pat jiems populiarumu nenusileidžia gausiai žydintys dekoratyvūs medžiai ir krūmai.

Iš atrinktų ir genetiškai patikimų sėklų Valstybinių miškų urėdijos medelynai kasmet užaugina apie 50 mln. kokybiškų sėjinukų ir sodinukų, tinkamų miškui veisti. Apie 30 mln. iš jų įmonė panaudoja valstybiniams miškams atkurti ir įveisti, likusią dalį parduoda – apie 10 mln. sodinukų nuperka Lietuvos pirkėjai, o nuo 3 iki 5 mln. yra eksportuojama. Lietuviškų sodmenų kokybę ypač vertina skandinavai.

Facebook komentarai