Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Škotijos hailendams lietuviškos žiemos – kaip pasaka

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Škotijos hailendai – ramūs, itin draugiški galvijai.
Škotijos hailendai – ramūs, itin draugiški galvijai.
Printer Friendly, PDF & Email

Kelmės rajone, vaizdingame gatviniame Bulavėnų kaime įsikūręs „Hailendų lankų“ ūkis, kuriame aštuoneri metai ekologiškai auginami Škotijos hailendų galvijai. Ūkiu rūpinasi šiaulietis sporto treneris Vilius Lapeikis su šeima: žmona Vestina ir dviem dukromis, uošviais Laima ir Dariumi Žuoliais. Nuo pastarųjų ūkis ir prasidėjo. Hailendus, visi pasitarę, pirmiausia nusprendė auginti dėl grožio, ramaus būdo, ištvermingumo.  Įsigijo devynias Škotijos hailendų karves. Bet greitai banda padidėjo iki kelių dešimčių. Ūkis įgijo veislyno statusą. Neilgai trukus turėtų būti atidarytas ir mėsos išpjaustymo cechas, kuriame mėsą brandins.      

Svarbiausia – kokybė 

Ūkis įkurtas prieš 8 metus. Pirmiausia sodybą vaizdingoje, vienoje miškingiausių Kelmės rajono vietovių nusižiūrėjo šiauliečiai Laima ir Darius Žuoliai. Įsigijo ir 30 hektarų žemės su mišku, priėjimu prie upės. Kartu su dukra Vestina ir žentu Viliumi nusprendė kaime dėl grožio kokių nors galvijų įsigyti, bet vėliau įkūrė mėsinių galvijų ūkį. Pasirinko Škotijos hailendus: ramius, ištvermingus galvijus.

„Uošviai iš miesto jau galutinai į kaimą persikėlė, nuolat ūkiu rūpinasi. Aš ir tuomet dirbau, ir dabar tebedirbu Šiauliuose, Futbolo akademijoje treneriu. Darbas atima daug laiko. Todėl žiemas su šeima leidžiame mieste, savaitgaliais į kaimą ištrūkdami. Bet mūsų šeimos vasaros, galima sakyti, beveik visos – Bulavėnuose“, – pasakojo Vilius Lapeikis.

Kaime labai patinka ir pirmaklasei Lapeikių dukrai. Neseniai šeimyna pagausėjo dar viena mergaite.

Pasak V. Lapeikio, jie nėra tokie ūkininkai, kuriems svarbiausia užauginti ir parduoti kuo daugiau galvijų. „Mums svarbiausia – kokybė. Hailendus auginame veislei. Esame beveik baigę įrengti mėsos išpjaustymo cechą, bet triname rankomis, kad kol kas nereikia jo paleisti“, – pripažino. 

Škotijos pasididžiavimas 

Škotijos hailendai – ne tik ramūs, ištvermingi, bet ir daug priežiūros nereikalaujantys, nelepūs, itin draugiški galvijai. Jie gali ganytis ir pelkėtose, ir kalvotose vietovėse, lankose. Hailendams tvartai nereikalingi. Jokia bėda hailendų karvėms žiemą ir ant sniego apsiveršiuoti.

„Šie galvijai – Škotijos pasididžiavimas. Ten jie gyvena kur kas atšiauresnėmis sąlygomis negu pas mus. Lietuviškos žiemos Škotijos hailendams – pasaka, net 25 laipsniai šalčio jų negąsdina. Labiau jiems nepatinka artima nuliui temperatūra, šlapdriba“, – sakė Vilius Lapeikis.

Nuo devynių hailendų per aštuonerius metus banda pagausėjo iki 60 galvijų. Toks ūkis, pasak šeimininko, smulkus. Hailendų veislės galvijai bręsta lėtai, mėsai parduoti tinkami auginti ketverius metus. Galvijai sveria iki 750 kilogramų.

„Mūsų ūkis – ekologinis. Hailendai auginami natūraliomis sąlygomis, gamtoje, šeriami šienu, šienainiu, be „chemijos“, papildų. Labiausiai ūkiu rūpinasi uošvis, jo čia – didžiausia investicija“, – pasakojo.

Ateityje hailendų bandos šeimininkai plėsti neplanuoja. Prižiūrėti apie šešias dešimtis galvijų nereikia samdyti žmonių, abi šeimynos susitvarko savo jėgomis.              

Facebook komentarai