Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Šilauogės džiugina gausiu derliumi arba kaip išpildyti svajones

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Lina Garliauskienė su šeima šilauoges augina savo tėviškėje.
Lina Garliauskienė su šeima šilauoges augina savo tėviškėje.
Printer Friendly, PDF & Email

Užčiaušių vienkiemyje netoli Gilvyčių (Šiaulių r.), Linos ir Pauliaus Garliauskų sodyboje – pats šilauogių nokimo metas. Jau gera savaitė skinamos ankstyvosios šilauogės iš aštuonių veislių, auginamų dviejų hektarų ir 20 arų plote.

„Tik antrus metus šilauogės dera, dar jaunos, bet nepagailėjo šiemet skanių uogų. Krūmeliai lipte aplipę“, – džiaugėsi Lina Garliauskienė, rodydama dailiomis eilėmis susodintus augalus.

6 800 šilauogių krūmelių – trys tonos uogų

Tiek augalų Garliauskai prisodino 2,2 ha plote.  Ankstyvosios šilauogės jau skintos du kartus.

„Jaunos jos dar, geriausio, gausiausio derliaus galima tikėtis maždaug penktuose šilauogių augimo metuose. Bet ir antrametės šilauogės uogų šiemet nepagailėjo“, – pasakojo Lina Garliauskienė. Nuo vieno brandaus šilauogių krūmo galima priskinti ir iki 10 kilogramų uogų.

 Kol kas Garliauskai nuskynė ir pardavė apie toną šilauogių. Per visą sezoną, kuris dar truks 2-3 savaites, dar maždaug dviejų tonų uogų tikisi.

Uogas skina ne tik Lina Garliauskienė, bet ir jos mama, anyta, vyras Paulius, dukros Emilija ir Paulina. Turi ir padėjėjų. Uogas pati augintoja išvežioja po įmones, nuolatiniams klientams.

„Patinka šilauogės žmonėms. Vienas klientas net 100 kilogramų užsisako. Uogas šaldo, kad iki kito derliaus turėtų, jokių egzotinių vaisių ar uogų sakė neperkantis“, – šypsojosi šilauogių augintoja, kol kas neturinti rūpesčių, kur dėti užaugintą produkciją. Ateityje svarsto uogas gal ir eksportuoti.   

„Nepigi“ uoga     

Lina Garliauskienė su šeima gyvena ir ūkininkauja savo gimtinėje. Tik pernai pardavė namus Šiauliuose ir galutinai persikėlė į Užčiaušius.

Šilauoges ėmėsi auginti pirmiausia todėl, kad visai šeimai jos – labai skanios, be to – ilgaamžės, derančios iki 40 metų.

L. Garliauskienė pripažįsta: šilauogė – nėra „pigi“ uoga. Nemažai teko sumokėti už krūmelius. Nėra paprasta ir lengva šilauoges auginti, prižiūrėti. Laiko, išmanymo reikalavo ir reikalauja dirvos paruošimas, tręšimas, ravėjimas, genėjimas, nuskintų uogų perrūšiavimas. Garliauskai šilauogyne įrengė laistymo sistemą, nes šios uogoms reikalinga drėgmė. Dalį uogienojų uždengė plėvele.

Skanias uogas mėgsta ir paukščiai, todėl šeimininkams tenka visokiais būdais juos vyti iš uogynų, baidyti vėjyje plazdančiais netikrais paukščiais plėšrūnais, kartais – ir garsinėmis patrankomis.   

Sodyboje – nauji gyventojai  

Užčiaušių vienkiemyje neseniai, metų pradžioje, šalia dekoratyvinių žąsų, vištų, atsirado naujų gyventojų – erdviame aptvare ganosi būrys danielių.

„Apgyvendinome vienuolika danielių. Dabar šeimyna dar šešiais pagausėjo“, – pasakojo Lina Garliauskienė. Danieliai šeimininkę pažįsta iš tolo, nesibaimina prieiti prie pat automobilio, tikėdamiesi skanėstų. Pirmasis prisistato gražiaragis danielius Vycka.

Auginti danielius buvo dar viena Linos ir Pauliaus Garliauskų svajonė, kuri išsipildė.      

Facebook komentarai