Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Šilalės politikai stebina atvirumu: vietinių „legalizuota“ naminukė liejosi laisvai

Autorius: Daiva BARTKIENĖ
Policijos archyvo nuotr.
Policijos archyvo nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Šilalę jau  mėnuo drebina savivaldybės tarybos rinkimus laimėjusių „tvarkiečių“ keliami skandalai, o spalio 18 d. paaiškėjo, kad naminės degtinės gamyba čia beveik legalizuota – mero patarėjas Vytautas Jucius išvardijo visus, kas nelegalią prekę gamino, apie tai žinojo, su kuo ją gėrė ir ką dar vaišino per mieste rengiamas visaliaudines šventes. 

Pareigūnus nustebino gamybos mastai

Naminukės detektyvas pradėjo vyniotis rugsėjo 9-osios rytą, kai Šilalės policijos komisariato pareigūnai, bendradarbiaudami su Pagėgių pasienio rinktine, patikrino gautą informaciją apie Balsių kaime galimai laikomą naminę degtinę.

Patikrinimo metu pas Balsių kaime gyvenantį savivaldybės tarybos narį Stasį Skalauską rasta 50 litrų naminės degtinės. Tuo pat metu Juodainių kaime aptiktas naminukės fabrikėlis pareigūnus apakino neregėtais gamybos mastais. Dvidešimtmečio namuose rasta ne tik naminukės gamybos įranga, bet ir 3080 litrų brogos bei 713 llitrai realizuoti paruošto produkto. Abu vyrai buvo sulaikyti.

Netrukus ką sugeba parodė ir kitas „Tvarkos ir teisingumo“ atstovas Šilalės savivaldybės taryboje. Rugsėjo 21 d. įsismaginęs Kerbedžių kaime vykusiose vestuvėse pasisvečiavo verslininkas A. Petkus. Rezultatai liūdni – svetimos sodybos kieme politikas aplamdė svetimą automobilį ir, žinoma, pademonstravo pareigūnams, kad  yra tikras vyras su 2,29 promilėmis alkoholio kraujyje. Dabar sklinda kalbos, jog A. Petkus savo kaltės nepripažįsta, sako, kad automobilį vairavo kažkoks bomžas, kurio jis nepažįsta.

Bet Šilalės politikai vis tiek nori išsiaiškinti, ar S. Skalauskas su A. Petkum elgiasi pagal valstybės politikų etikos standartus, todėl surinko parašus ir įteikė tvarkiečių merui Algirdui Meiženiui, buvusiam Šilalės policijos komisarui, teikimą pradėti tyrimą dėl valdančiajai daugumai priklausančių politikų galimai padarytų nusikaltimų.

Dėl A. Petkaus niekas neprieštaravo, o štai naminukę vežęs S. Skalauskas, pasirodo, yra visiems reikalingas žmogus. Jo interpeliacijai pradėti neužteko tarybos narių parašų, todėl jie buvo renkami pakartotinai. Bet ir vėl pasirašė tik aštuoni tarybos nariai iš 25 – trečdalio parašų, kaip reikalauja įstatymas, niekaip nepavyko surinkti. Pagelbėjo Šilalės meras, padėjęs po teikimu savo autografą.

Turėjo valdžios pritarimą?

Spalio 18 d. Šilalės savivaldybės taryba pagaliau sudarė komisiją S. Skalausko ir A. Petkaus poelgiams ištirti – ji turės siūlyti tarybai, ar verta dėl mandato panaikinimo kreiptis į teismą. Tačiau diskusijoms dar net neprasidėjus, mero patarėjas Vytautas Jucius apkaltino Šilalės politikus dviguba morale.

Buvusio Šilalės mero Jono Gudausko ir buvusio administracijos direktoriaus Raimondo Vaitiekaus jis klausė, ar pasirašant po interpeliacija nedrebėjo rankos – pareiškė, jog abu yra susiję su S. Skalausku, draugauja šeimomis ir „tą dalyką patys ne kartą ragavę“, vaišinęsi ir vaišinę kitus viešų renginių ir Derliaus šventės metu. Pasak V. Juciaus, todėl ir S. Skalauskas, ir  naminę viręs juodainiškis  „jautėsi  veikiantys kaip ir pusiau legaliai“.

„Kas buvo jų draugai, kur buvo jų produkcija? Ji nebuvo parduodama alkoholikams gatvėje, ji buvo skirta garbingiems žmonėms, tame tarpe ir čia esantiems“, – tiesiai šviesiai rėžė V. Jucius, pasipiktinęs, kad savivaldybės taryboje neatsirado nė vieno žmogaus, užtariančio S. Skalauską, ir net meras nesustabdė prieš jį rengiamo puolimo.

Turėjo V. Jucius priekaištų ir bendražygiams, kurie kartu su S. Skalausku ėjo į rinkimus, o kai suklupo – paliko jį kapstytis vieną.

V. Jucius dar neseniai buvo partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio, Seime kovojančio už naminės degtinės legalizavimą, padėjėjas.

Rinkėjams nepadarė nieko blogo?

Tokia Šilalės mero Algirdo Meiženio patarėjo viešai išrėžta kalba netiesiogiai patvirtino mieste jau visą mėnesį sklandančius gandus, kad naminukė buvo nupirkta rugsėjį Šilalėje vykusiai Derliaus šventei.

Pats S. Skalauskas nemano nusižengęs tarybos nario etikai, nes rinkėjams nieko blogo nepadarė, o degtinės gamyba nelegali tik kol kas.

,,Kolegų nenuskriaudžiau, rinkėjams nepakenkiau, Tėvynės neišdaviau, pirkau savo poreikiams ir garbingų žmonių vaišinimui. Aišku, įstatymą vis tiek pažeidžiau“, – aiškino jis Etikos komisijos nariams.

Politikas neslėpė visą gyvenimą laikęsis daktarų rekomendacijos gydytis naminuke, todėl šiuo draudžiamu skystimėliu ne tik užpylinėjo žoleles ir šakneles, bet ir vaišino garbingus svečius, nešė gydytojams ir kitiems svarbiems žmonėms. Prisiminė net tuos laikus, kai dar dirbo Laukuvos seniūnu, ir kai pas jį svečiavosi prezidentas a. a. Algirdas Mykolas Brazauskas ir net pats Rolandas Paksas. Aišku, jo požiūris į naminę degtinę yra blogas, bet ko dėl sveikatos nepadarysi...

Etikos komisijos nariai nusprendė, kad politikas nesilaikė pagarbos žmogui ir valstybei principų, nes svečių vaišinimas namine degtine viešų renginių metu neturėtų būti toleruojamas. 

Rado net seniūnės namuose

Nors ir kokia juokinga būtų situacija, ji išties parodo, kad „karalius nuogas“ – Žemaitija sėte nusėta naminės fabrikėliais, o jų produkciją vartoja ir aukšti valdininkai, ir eiliniai kaimų gyventojai.

Tai rodo ir nuolat Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato skelbiami faktai apie pradėtus ikiteisminius tyrimus ir priimti teismo sprendimai. 

Praėjusių metu liepą policijos pareigūnai Jomantų kaime tikrino kriminalinės žvalgybos policijos surinktą informaciją. Žinia, kad Tenenių seniūnės Loretos Petravičienės namuose verdama naminė degtinė, pasitvirtino – sodyboje, kur ji gyvena, pareigūnai rado visu pajėgumu veikiantį naminės degtinės fabrikėlį ir jame triūsiantį seniūnės vyrą. L. Petravičienė tikino, kad apie vyro užsiėmimą nieko nežinojo.

Praėjusį gruodį Laukuvoje sustabdę „Audi“, pareigūnai netikėtai pajuto naminės degtinės kvapą – paaiškėjo, kad klaipėdietis iš Žemaitijos miškų gabeno net 100 litrų naminės degtinės, o slėptuvę buvo įsirengęs automobilio bake. Nuvykę į sodybą, iš kurios jis vežėsi specifinį kvapą turintį skystį, pareigūnai aptiko dar per 50 litrų nelegalaus produkto.

Birželį naminės degtinės gamybos aparatą pareigūnai užmatė Degliškės kaime esančioje sodyboje. Rasta ir 150 litrų brogos. Sodybos šeimininkė teisme aiškino, kad darbymečiui planavo išsivirti 10 – 12 litrų naminės degtinės. Teismas jai skyrė 1,7 tūkst. eurų baudą.

Spalio 17 d. pareigūnai gavo informacijos, kad pajūrio seniūnijos Reistrų kaime dideliais kiekiais verdami stiprūs alkoholiniai gėrimai. Pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl naminukės gamybos ar laikymo, kai aptinkama daugiau nei 50 litrų svaigalų. Už tai „virėjai“ gali būti nubausti bauda arba laisvės atėmimu iki penkerių metų. Belangė gresia ir Šilalės politikui, jau pripažinusiam savo kaltę. Teisme gali būti nubaustas baudžiamuoju įsakymu.

Facebook komentarai