Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Šeštokietės kieme užaugo gigantiškas moliūgas: pasodino ir pamiršo

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Irena Kričenienė ir jos moliūgai.
Irena Kričenienė ir jos moliūgai.
Printer Friendly, PDF & Email

Šeštokietė (Lazdijų rajonas) Irena Kričenienė moliūgus augina jau ne pirmus metus, tačiau prisipažįsta, kad ji ne iš tų daržininkių, kurios būtinai turi auginti moliūgus. Anot jos, sodino pernai, pasodino ir šiemet. 

Šis gigantas, įspūdingas gražuolis yra didžiausias moters užaugintas moliūgas. Tokį užauginti Irena sakosi, tikrai nesitikėjo. Jo dydis buvo nemenka staigmena ir pačiai augintojai. Būtent neįprastas moliūgo dydis privertė aiktelėti net pačią šeimininkę. Irenos daržo neregėto dydžio moliūgas apstulbino šiemet ir draugus, ir kaimynus, ir giminaičius. Kad didelis, ji ir pati įvertino, dar geriau įsitikino, kai atvykę svečiai netekdavo amo išvydę milžiną: moliūgas-gigantas sulaukdavo išskirtinio dėmesio. „Vos tik pamatę šį milžiną, iš nuostabos aikčiodavo visi“, – tikina šeimininkė.

 Iš dviejų moliūgų daigų užaugo tiek moliūgų, kad ji spėjo visus apdovanoti. O dovanoti buvo ką. „Dešimt užaugo labai panašių į šį milžiną. Gal kiek mažesnių? Šis, žinoma, didžiausias”, – pasakoja daržininkė. Tuos, dešimt, tik šiek tiek mažesnių, taip pat išdovanojo geraširdė daržininkė.

Paklausta, kaip mums užsiauginti tokių didelių moliūgų, ar tam reikia daug  pastangų, Irena kuklinasi prisipažindama, kad tikrai neskyrė moliūgų auginimui išskirtinio dėmesio. Moliūgą-gigantą moteris užaugino savo sklype, esančiame prie pat namų. Augalui nereikėjo jokios ypatingos priežiūros. Sodino tiesiai į žemę. „Balandį visas daržoves pasodinau, taip pat ir moliūgus“, – prisimena ji.

Kokia tai veislė, nė pati nežino, mat pasikuitusi savo sėklų dėžutėje, jau seniai pamirštų sėklų suradusi – jas ir pasėjo. Pasodino, apravėjo – ir viskas. Du daigeliai, bet užtat kokie! „Kad aš paskui per jų lapus negalėjau prie jų prieiti, o jie užkariaudavo vis daugiau ir daugiau mano daržo, jau kėsinosi ir į kitų daržovių teritoriją. Laistyti tikrai nebėgiojau”, – pasakoja Irena. Trąšomis žemės derlingumo negerino. Matyt, buvo palankūs metai, pakako ir saulės, ir drėgmės. „Nuėmiau dabar, spalį, visai neseniai“, – sako ji.

Kad moliūgas neįprasto dydžio matyti plika akimi. Kiek sveria trokštate sužinoti? „Mes su vyru vos pakėlėme”, – prisipažįsta Irena. Bandome ir mudvi – nė iš vietos. Bando ji, bandau kilstelėti aš – gigantas nepasiduoda. Imam glėbin – nė iš vietos. Nutariame: šiemet jis nugalėjęs – pasiduodame. Pati daržininkė svarsto, kad 50 kilogramų gal ir nebus, bet arti to. „Na, nepasvėrėme mes jo”, – prisipažįsta ji. Džiaugiasi savo didžiuliu gražuoliu ir nežinodama, kiek tiksliai jis sveria. Dargi pajuokaujame, kad jis, ko gero, kasdien dar vis labiau pučiasi nuo didelio dėmesio, kurio ypač dabar, artėjant Helovynui, tikrai nestokoja.

Dar 20 moliūgėlių užaugo gerokai mažesnių. „Vienus išdalinau, kitus anūkutei palikau, ruošiamės skaptuoti”, – sako Irena.

Patiekalus iš moliūgų šeima labai mėgsta, Irena netgi rekomenduoja dabar, kai oranžinių gražuolių kaime visi turi, kuo daugiau jų valgyti. Ką gi darys su savo milžinu, dar nenusprendė. „Galvojame gal išskaptuoti kokią grožybę? Jei valgysiu, tai kviesiu artimuosius ir išdalinsiu”, – svarsto ji.

Sėklų prašau palikti ir aš, jei negaila. „Ar man kada ko gaila žmogui buvo? Aišku, kad duosiu”, – prižada šypsodamasi daržininkė.

Tiesa, šiemet Irena džiaugiasi ypač geru derliumi: dalijusi ir burokėlius, ir morkas – visko daug užderėję. „Morkos, kaip kareiviai, visos vienodos, didelės, burokėlius jau nuo liepos mėnesio daliju visiems kas nori”, – pasakoja ji.

Dabar toks metas, kai kaimuose vis dažniau pamatai jau padabintus kiemus moliūgais-žibintais. Tai darosi populiaru, kasmet vis daugiau žmonių „užsikrečia“ šia liga. Pilnas kiemas moliūgų vakare džiugina pravažiuojančius ir Rudaminoje ( Lazdijų rajonas). Tiesa, šie gražuoliai atkeliavo čia iš Leipalingio moliūgų lauko. Ramunė Krasnodamskienė sako, kad už 10 eurų pilną bagažinę parsivežusi oranžinių gražuolių. „O ir draugai atsineša savo užaugintų“, – sako ji. Pasakoja, kad jau ne vieneri metai, kai susikviečia bičiulius su vaikais ir prieš Helovyną visi kartu skaptuoja pabaisiukus iš moliūgų. „Tai savotiška atrakcija ir suaugusiems, ir vaikams. O vakare kaip gražiai atrodo”, – tikina Ramunė.

Prekiaujantys moliūgais turguose teigia, kad dabar moliūgai – pati populiariausia daržovė.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA