Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Seimūnams parūpo paukščių gripas

Autorius: Kazys KAZAKEVIČIUS
Seime tartasi, kaip apsisaugoti nuo laukinių paukščių platinamo paukščių gripo. Asociatyvi nuotr.
Seime tartasi, kaip apsisaugoti nuo laukinių paukščių platinamo paukščių gripo. Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Šiandien Seimo Kaimo reikalų komitete aptarta padėtis dėl Vidurio ir Rytų Europos šalyse siaučiančio paukščių gripo. Posėdyje be parlamentarų dalyvavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT), Paukštininkystės asociacijos, įmonių atstovai. Buvo pakviesti ir Žemės ūkio ministerijos atstovai, bet Kaimo reikalų komitete jų pasigesta.

Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas minėjo, jog jie norėjo iš VMVT ne tik sužinoti realią situaciją, bet ir kokių priemonių planuojama imtis. „Aplinkinėse valstybėse jau pasireiškė 21 paukščių gripo atvejis. Ir visa tai visai šalia Lietuvos. Nustačius pirmąjį paukščių gripo protrūkį mūsų šalyje tarp naminių paukščių, ekonominiai nuostoliai būtų labai dideli“,  – tvirtino A. Stančikas.

Kaimo reikalų komiteto posėdyje dalyvavęs VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis teigė, kad nuo paukščių gripo apsisaugoti galima, bet turi būti taikomos teisingos ir reikalingos priemonės – pasirūpinta tiek ūkių biosauga, tiek ir šios ligos prevencija. Nes kol ligos protrūkiai būna nustatomi tik tarp laukinių paukščių, tol didelių nuostolių paukštininkai nepatiria. Tačiau kai protrūkis pasireiškia tarp naminių paukščių, o ypač komerciniuose ūkiuose, tuomet ligos padaryta žala gali būti milžiniška. Sunaikinami ne tik paukščiai, jų produktai, bet ir pašarai, nemažai kainuoja patalpų dezinfekcija, kad jose neliktų jokių ligos sukėlėjų.

Komiteto posėdyje konstatuota, kad išlaidas tokiais atvejais prisiima valstybė, vėliau jai kompensuojama iš ES fondų. Tačiau ūkiai patiria ir netiesioginių nuostolių – gali nutrūkti paukštienos eksportas į užsienio šalis.

Todėl, anot A. Stančiko, gal reikėtų Lietuvoje kurti specialų fondą, kurio lėšomis būtų galima gal ne kiek padėti įmonėms įsidiegti visas galimas biosaugos priemones, bet finansuoti ir prevencijos priemonėms, kad būtų kuo mažiau galimybių šiai paukščių ligai pakliūti į Lietuvą.

Mat, kaip teigė Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidentas Vytautas Tėvelis, stambesni paukštininkystės ūkiai patys pasirūpina biosaugos priemonėmis, nors ne visi galės pretenduoti į tam numatytą Vyriausybės paramą.

„Paukštininkystės ūkiams labai svarbu apsisaugoti nuo paukščių gripo ne tik patiems, bet, kad būtų apsaugoti ir nedideli paukščius laikantys ūkiai. Taip pat, kad šis virusas nepatektų ir kitais keliais, nes Lietuvoje apie 45 proc. parduodamos paukštienos yra lenkiška, šalies kai kurie ekologiniai ūkiai iš Lenkijos atsigabena net ekologišką mėšlą savo laukams tręšti. Tad keliai ateiti į Lietuvą paukščių gripui – atviri“, – aiškino V. Tėvelis.  

Facebook komentarai