Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Seimo Kaimo reikalų komitetas siūlo ieškoti priemonių laukinių gyvūnų daromai žalai sumažinti

Autorius: BNS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Nuotoliniu būdu posėdžiavęs Seimo Kaimo reikalų komitetas apsvarstė pastaruoju metu padažnėjusius skundus dėl laukinių gyvūnų daromos žalos žemės ūkiui. Sausrų, liūčių, šalnų, o šiemet dar ir pandemijos padarinių alinami žemdirbiai vis dažniau patiria vilkų, laukinių paukščių ir kitų gyvūnų daromą žalą. Nuo jų nukenčia ir naminiai gyvūnai, ir pasėliai. Vilkai ypač aktyviai taikosi į augančius ėriukus ir veršiukus. Apsisaugoti nuo vilkų nepadeda nei aptvarai, tvoros, elektroniniai piemenys, tinklai, nei gyvulius saugantys šunys.

Komitetas, išklausęs mokslininkų, aplinkosaugininkų, gyvūnų saugotojų, žemės ūkio specialistų informaciją ir atsižvelgęs į kelerių paskutinių metų dėl vilkų ar laukinių paukščių patiriamus nuostolius žemės ūkyje, nusprendė pasiūlyti Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijoms peržiūrėti Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams ir miškui apskaičiavimo metodiką. Siekiama supaprastinti žalos įvertinimo procedūras ir nustatyti kompensavimą už vilkų padarytą žalą naminiams gyvuliams, atsižvelgiant į prarastų gyvulių rinkos kainas.

Aplinkos ministerijai ir Aplinkos apsaugos agentūrai pasiūlyta peržiūrėti teisės aktus ir nustatyti, kad būtų išduodamas leidimas paimti iš gamtos ribotą skaičių pasėliams didelę žalą darančių laukinių paukščių individų, juos sumedžiojant.

Aplinkos ministerijai ir Žemės ūkio ministerijai taip pat rekomenduota įvertinti galimybes nustatyti valstybės atsakomybę už laukinių žąsų, gulbių ir gervių žemės ūkio pasėliams padarytą žalą, kompensacijų išmokėjimą iš Aplinkos ministerijos valdomų lėšų ar kitų finansavimo šaltinių ir numatyti paramos priemones ūkiams prisitaikant ir valdant laukinių paukščių daromą neigiamą poveikį ūkininkavimui.

Praėjusiais metais vilkai Lietuvoje papjovė daugiau kaip 1400 gyvulių, daugiausiai avių. Ūkininkaujantiems vilkų padarytai žalai kompensuoti sumokėta 113 tūkstančių eurų. Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, vilkas yra saugoma rūšis, todėl beatodairiškai jų medžioti negalima. 

Facebook komentarai