Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Seimo Kaimo reikalų komitetas: padėtis žemės ūkyje kontroliuojama

Autorius: Agroeta
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Nuotoliniu būdu posėdžiavęs Seimo Kaimo reikalų komitetas (KRK) išklausė žemės ūkio ministro Andriaus Palionio informaciją apie padėtį žemės ūkyje ir artimiausius veiksmus pandemijos sąlygomis.

Ministras informavo, kad raštu jau kreipėsi į Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujančios Kroatijos žemės ūkio ministrę Mariją Vučkovič (Marija Vučković) ir Europos Komisijos narį, atsakingą už žemės ūkį, Janušą Vojciechovskį (Janusz Wojciechowski), prašydamas skubiai priimti sprendimus, palengvinsiančius žemės ūkio sektoriaus naštą šiuo sudėtingu laikotarpiu.

„Rengiamos rekomendacijos dėl sklandaus ir saugaus pasėlių deklaravimo proceso užtikrinimo, vienu mėnesiu pratęsiami šiuo metu vykdomų ir artimiausiu metu planuojamų paraiškų rinkimo terminai“, – teigiama Seimo Kaimo reikalų komiteto pranešime.

Pasak jo, keičiami teisės aktai, reglamentuojantys UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondo veiklą, aktyviai stebimos žemės ūkio ir maisto produktų kainos bei jų kiekiai rinkoje.

Nuolat bendradarbiaujama su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba dėl prevencinių veiksmų. Šiuo metu nėra jokių mokslinių duomenų, kad koronavirusas (COVID-19) galėtų plisti ar būtų perduodamas per maistą. Ministerija imasi ir kitų būtinų priemonių, siekdama sušvelninti pandemijos padarinius žemės ūkiui.

Komitetas apsvarstė ir Lietuvos veterinarijos gydytojų asociacijos pagalbos prašymą dėl trūkstamų asmens higienos-apsaugos priemonių įsigijimo, o taip pat žemės ūkio asocijuotų struktūrų pasiūlymus Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškos ir 2016–2020 metų tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių projektui.

Savi produktai – nacionalinio saugumo interesas

Posėdyje buvo aptartas komiteto narių Kazio Starkevičiaus ir Rasos Petrauskienės parengtas Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2002 m. gegužės 28 d. nutarimo Nr. IX-907 „Dėl Nacionalinio saugumo strategijos patvirtinimo“ priedo pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP – 4643. Projekto iniciatoriai siūlo žemės ūkį pripažinti prioritetine ūkio šaka ir jį laikyti neatskiriama šalies nacionalinio saugumo dalimi. Apsirūpinimas savo gamybos maisto produktais turėtų tapti gyvybiniu nacionalinio saugumo interesu, o pakankamas valstybinis maisto rezervas – viena iš saugios aplinkos sąlygų. 

Apsispręsta dėl aktualiausių Europos Sąjungos darbotvarkės klausimų

Kaimo reikalų komitetas taip pat apsvarstė Europos Komisijos komunikatą „2020 m. Komisijos darbo programa. Daugiau siekianti Sąjunga“. KRK įvertinęs komunikato naujose iniciatyvose pateiktus pasiūlymus ir Lietuvos Vyriausybės patvirtintą 2020 m. Lietuvai aktualiausių ES darbotvarkės klausimų sąvadą, pasiūlė Seimo Europos reikalų komitetui išskirti šias Europos Komisijos iniciatyvas, kaip labai aktualias: Komunikatas „Europos žaliasis kursas“ ir Strategija „nuo ūkio iki stalo“, kuria siekiama maisto sistemų tvarumo.

Didės galimybės pluoštinių kanapių augintojams

Posėdyje apsvarstyti Seimo narių Ramūno Karbauskio, Astos Kubilienės ir Agnės Širinskienės pasiūlymai Pluoštinių kanapių įstatymo Nr. XII-336 pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIIP-3195(2). Teisės aktu siekiama išplėsti pluoštinių kanapių panaudojimo galimybes, perdirbant visas pluoštinių kanapių dalis. Tai įgalins steigti naujas darbo vietas ir šių kanapių perdirbimo srityje.

Pernai augintojai deklaravo daugiau kaip 9 tūkst. ha pluoštinių kanapių arba beveik pustrečio karto daugiau negu 2018 metais. Šios kultūros augintojų skaičius per metus padidėjo trečdaliu. Praėjusiais metais pluoštines kanapes augino jau beveik 300 augintojų.

Facebook komentarai