Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Sausmedžių augintojo vizija: 20 tūkstančių sodinukų septynių hektarų plote ir modernus uogų skynimo kombainas

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Joniškio rajono Drąsutaičių kaimo ūkininkas Tomas Valuntonis jau keletą metų augina sausmedžius. Tomo Valuntonio asmeninė nuotr.
Joniškio rajono Drąsutaičių kaimo ūkininkas Tomas Valuntonis jau keletą metų augina sausmedžius. Tomo Valuntonio asmeninė nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

 Tomas Valuntonis iš Joniškio rajono Drąsutaičių kaimo prieš kelerius metus pradėjo auginti valgomuosius sausmedžius – įkūrė Valgomųjų sausmedžių/Haskap ūkį – TMT Uogas. Pirmaisiais metais pasodino penkis tūkstančius sodinukų,  vėlesniais -- dar po penkis ir 4,5 tūkstančio sodinukų, kol plotą išplėtė iki trijų su trupučiu hektaro Zojka ir Wojtek uogų veislių.

Jaunasis ūkininkas savo tėviškėje ateityje ketina sausmedžius auginti dvigubai didesniame plote, įsigyti modernų kombainą uogoms skinti. Už inovatyvų ūkininkavimą T. Valuntonis išrinktas konkurso „Metų ūkis 2021“ prizininku.

Pasirinkimą lėmė didelės žemės nuomos kainos ir brangi žemė

Tomas Valuntonis iš Joniškio rajono Drąsutaičių kaimo nuo vaikystės pripratęs prie kaimiškų darbų. Iki šiolei ūkininkauja jo tėvai, Daiva ir Audrius Valuntoniai. Todėl nenuostabu, kad Tomas pasirinko ir baigė agronomijos studijas Aleksandro Stulginskio universitete, grįžo į tėviškę gyventi ir ūkininkauti.

„Tėvai mano savarankiško ūkininkavimo pradžiai dovanojo žemės. Bet tėvų ir mano ūkiai – kartu. Užsiimame tik augalininkyste. Aš dar auginu ir sausmedžius“, -- sakė Tomas Valuntonis.

Jaunasis ūkininkas pasakojo, jog Joniškio rajone didelės žemės nuomos kainos, brangi ir pati žemė. Tomas Valuntonis pradėjo svarstyti, kokias kultūras auginti, kad iš hektaro būtų gaunamas kuo didesnis pelnas. Uogos buvo bene vienintelis pasirinkimas.

„Važinėjau po įvairus seminarus, domėjausi, rinkausi iš įvairių uogų. Labiausiai patiko ir tiko valgomieji sausmedžiai. Juos ir nusprendžiau auginti. Prieš trejus metus pirmiausia penkis tūkstančius sausmedžių sodinukų pasodinau pusantro hektaro plote, dabar plotai išsiplėtė iki trijų su trupučiu hektarų. Pirmųjų metų sodinukai jau davė derlių. Pernai priskynėme apie 200 kilogramų uogų, šiemet užderėjo jau apie tona uogų“, -- sakė sausmedžių augintojas.

Kol kas uogas rankomis skina Tomas su tėvais ir broliu. Spėja derlių nuskinti laiku. Bet ateityje, jei jaunojo ūkininko svajonė – auginti  20 tūkstančių sodinukų sausmedžius septynių hektarų plote – išsipildys, pirks modernų uogų skynimo kombainą.

Nors sausmedžių auginimas ir priežiūra nėra labai sudėtinga, bet sodinukus reikia ir ravėti, ir tręšti. Sausmedžiai atsparūs šalnoms, gerai išgyvena ir per šalčius. Natūraliai sausmedžiai auga kur kas atšiauresniame klimate negu Lietuvoje -- Sibire, Kanadoje.         

Skanios, sveikos uogos nusipelnė didesnio populiarumo      

T. Valuntonis apie savo užaugintas ir parduodamas uogas informaciją talpina socialiniuose tinkluose, uogas pirkėjams aplinkui Joniškį pristato į namus. Jau turi ir nuolatinių klientų. Yra bandęs prekiauti Joniškio turguje, bet didelio vietinių susidomėjimo nesulaukė.

„Už kilogramą uogų prašau 8 eurų. Gal žmonėms per brangu? O gal ir nelabai žino, kas tie sausmedžiai? Man atrodo, kad skanios, sveikos uogos nusipelno didesnio populiarumo. Iš saldžiarūgščių uogų verdama puikiausia uogienė, džemai, jomis galima mėgautis ir šviežiomis, ir trintomis su medumi, džiovintomis, šaldytomis, spausti iš uogų sultis, net tortus jomis puošti. Tėvas savo reikmėms gamina sausmedžio vyną. Jei sausmedžių uogų ateityje užauginsime daugiau negu sugebėsime parduoti, bandysime jas perdirbti ir rinkai pateikti jau galutinį produktą“, -- svarstė Tomas Valuntonis.    

 Joniškio rajone ir visoje Šiaulių apskrityje T. Valuntonis nežino kito sausmedžių augintojo. Bet besidominčiųjų yra. „Prieš trejetą metų, kai ir aš tik pradėjau sausmedžiais domėtis, iš viso Lietuvoje jų buvo auginama apie 10 hektarų. Palengva sausmedžių plotai didėja, uogos populiarėja“,-- tvirtino Joniškio rajono Drąsutaičių kaimo ūkininkas, sausmedžių augintojas Tomas Valuntonis.  

Facebook komentarai

bas

a