Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

Šaltas pavasaris sujaukė gėlininkų ir daržininkų planus

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Šaltas pavasaris jaukia gėlininkų, daržininkų ir sodininkų planus, tačiau augintojai nepraranda optimizmo.
Šaltas pavasaris jaukia gėlininkų, daržininkų ir sodininkų planus, tačiau augintojai nepraranda optimizmo.
Printer Friendly, PDF & Email

Šaltas pavasaris jaukia gėlininkų, daržininkų ir sodininkų planus, tačiau augintojai nepraranda optimizmo: tikisi parduoti, ką užauginę. Juolab, kad prekyba šiuo metu visai nebloga.

Našlaitės sparčiai „ištirpo“

Nedideliame Rutkauskų gėlių ūkyje Strielčių kaime, Alytaus rajone, auginamos vienmetės, daugiametės, vasarinės bei rudeninės lauko gėlės, taip pat daržovių daigai. Tiesa, kol kas agurkų, pomidorų, paprikų daigų klientai neperka. Šiek tiek ankstoka.

„Tačiau mano pomidorai jau nešildomame šiltnamyje grūdinasi dabar“, – atkreipia dėmesį augintoja Lina Rutkauskienė. Sako, kad jei labai šalta, tuomet kiek pašildo šiltnamį, bet iki 5 laipsnių šalčio, to nereikia daryti.

O štai našlaičių, nors ponia Lina sako, nedaug ir sodinusi, tačiau jau neturi – noriai išpirko.

„Nuolatiniai klientai mus jau žino. Kasmet perka“, – patikina pašnekovė. Ji pati kapuose kovo pabaigoje našlaites pasodino – kuo puikiausiai žydi. „Našlaites aš taip pat grūdinu, kurį laiką laikau nekūrenamame šiltnamyje, tuomet jos būna atsparios ir tikrai nenušąla“, – patikina augintoja.

Sako, kad žmonės jau perka ir begonijas, vadinamuosius ledinukus, matyt, dėl labai praktiškų sumetimų. „Našlaitės nužydi ir reikia vėl sodinti kitas gėles, o ledinukai gali žydėti iki pat vėlyvo rudens. Tad žmonės ledinukus jau perka“, – patikina gėlininkė.

Pastebi, kad nelabai kas žydi šiemet, labai trūksta saulės. „Vos tik pašviečia saulutė, iškart žiedai pasirodo“, – tarsteli ji. Surfinijas dabar jau laiko taip pat nešildomame šiltnamyje. „Bet saulės labai reikia“, – sako ji.

„Aš neauginu daug, o ką užauginu, tikrai nuperka. Auginu visko po truputį. Su realizavimu neturiu bėdų, nes kas mus žino, vėl sugrįžta“, – patikina Lina Rutkauskienė. Ir nors darbas gėlių ūkyje nėra lengvas, tačiau viską nudirba viena. Pagalbininkų nesamdo. „Po truputį po truputį ir apsidirbu“, – patikina ji.

Daržovių daigus kol kas perka tik „ekstremalai“

„Kol kas prašo tik našlaičių daigelių, jokių kitų gėlių nė neklausia: nei serenčių, nei ledinukų. Mato, kad žiema dar. Perka tik našlaites. Nerizikuoja sodinti kitokių gėlių. Manau, vasarines gėles pirkti pradės jau vėliau – prieš Tėvo dieną“, – sako augintoja Vidutė Dražbienė iš Lazdijų.

Anksčiau, anot jos, tokiu metu jau klausdavo ir kitokių gėlių, dabar ne. Sako, kad ateina, apsižiūri.

„Bet šiemet, kai taip šalta, kur gi jas dabar gali dėti nebent į kambarį nešti ir laikyti? Šaltos naktys, o ir dieną tai sninga, tai lyja. Na, kai saulutė pašviečia gal ir galima jau lauke pakabinti, bet dar šalta. Dar ir gegužės mėnesį neprognozuoja šilumos, gal kiek šilčiau ir bus, žinoma. Labai trūksta saulėtų dienų, jų kol kas mažai. O ir žydėjimas šiemet vėluoja, daigelius gavau vėliau, tai viskas susivėlino: pumpuriukų daug, o žydinčių kol kas mažai. Man tokie pirmi metai, kad tokiu metu dar tik pumpuriukai, žiedelių mažoka. Būtų viskas gerai buvę, jei laiku daigeliai būtų atkeliavę. Būtume daugiau kūrinę, bet užauginę. Kita vertus, šaltas pavasaris, tai ir žmonės dar nenori pirkti vasarinių gėlių“, – pasakoja ji. Anot gėlių augintojos, šiemet kaip niekada vėlavo daigelių pristatymas – ir po tris, ir po penkias savaites, kitų ji ligi šiol dar negavusi. „Gal korona čia įtakos turi?“, – svarsto ji.

„Kol kas pomidorų daigų dar nenori. Jau kokie trys klientai agurkų daigų pirko. Nepavyko man atkalbėti, kad dar tikrai pomidorų daigus anksti sodinti, o, juolab, agurkus“, – pasakoja šypsodamasi V. Dražbienė. Sako, kad ankstesniais metais balandžio pabaigoje prasidėdavo daržovių daigų pirkimas, šiemet – dar ne.

„Visada anksti pomidorų daigus pirkdavo, kaip aš vadinu, tik „ekstremalai“, kurie dangsto daigus, žvakes naktimis šiltnamiuose uždega. Po Motinos dienos, manyčiau, jau daugiau pirks. Nuo gegužės pradžios daržovių daigų pirkimas labiau suaktyvėja“, – kalba augintoja. Atėję moterys, pasigiria, kad jau išnešė į šiltnamius savo ant palangės užaugintus pomidorų daigus, mat šie jau tįsta.

„Sakau joms, kad įsidėmėtų adresą, kur yra pomidorų daigų nusipirkti, mat, ko gero, teksią“, – ir juokais, ir rimtai kalba Vidutė.  

Facebook komentarai

bas

a