Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Šalnos Lietuvoje, kitaip nei kitose šalyse, cukrinių pasėlių nesunaikino

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Šį pavasarį cukrinių runkelių pasėliai nuo šalnų nukentėjo, praktiškai, visoje Europoje.

Tarptautinis agroverslo portalas „Farm Journal“ teigia, kad stiprios šalnos Prancūzijoje labai pakenkė 30–50 tūkst. ha cukrinių pasėlių, manoma, kad net iki 40 tūkst. ha jų čia teks atsėti. „Prancūzijoje tai vieni didžiausių, šalnų padarytų, nuostolių cukrinių runkelių auginimo istorijoje“, – teigia „Farm Journal“.

Apie šalnų padarytus nuostolius Vokietijoje rašoma portale agrarheute.com. Pasak šios šalies žemės ūkio specialistų, taisant šalnų padarytas bėdas, vienam hektarui cukrinių pasėlių gali prireikti 300 eurų investicijų, kas iš viso sudarytų apie 2 mln. eurų. Be to teigiama, kad augsiantys cukriniai runkeliai vis tiek nebus tokie atsparūs neigiamiems aplinkos poveikiams. 

Nuostolių nepavyko išvengti ir Lenkijoje. „Dėl stiprių šalnų cukriniai runkeliai gali ženkliai išretėti“, – teigia kaimyninės šalies žemės ūkio specialistai. Šiuo metu Lenkijoje yra skaičiuojami šalnų padaryti nuostoliai ir nustatomas jų mastas.

Lietuvoje praėjusios šalnos cukrinių runkelių pasėliams nuostolių nepadarė. Stambiausio saldžiųjų šaknų augintojo, kooperatyvo „Kėdainių cukriniai runkeliai“ vadovas  Algimantas Šleževičius teigia, kad apie patirtus nuostolius dėl šalnų nieko nėra girdėjęs.

„Informacijos apie nuostolius neturiu, be to, labai abejoju ar tokie atvejai pas mus iš vis yra galimi, nes cukriniai dar buvo nesudygę“, – sako A. Šleževičius.

Arvydo ir Karolio Šmigelskių ūkyje, kur cukriniai buvo pasėti pirmomis balandžio dienomis, jų ūgliai šalnų metu jau turėjo po porą lapelių. „Laimei, jauniems cukrinių ūgliams šalnos nuostolių nepadarė, todėl tikimės gero derliaus“, – sakė K. Šmigelskis.

AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris taip pat teigė apie apšalusius cukrinių pasėlius Lietuvoje negirdėjęs. Pasak jo Europoje sumenkęs derlius, Lietuvos cukrinių auginimo rinkai įtakos neturės.

„Pasaulinė cukraus rinka yra globali ir Europos cukrinių augintojai joje nėra pagrindiniai žaidėjai, čia sąlygas diktuoja Indijos, Brazilijos, Pietryčių Azijos cukraus žaliavos augintojai“, –sakė S. Mozeris.

Ji neatmetė galimybės, kad prastesni cukrinių runkelių derliai Europoje gali atsiliepti jų supirkimo kainai Lietuvoje.

Facebook komentarai