Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Šalčio įbauginti ūkininkai piešia patį juodžiausią scenarijų

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
Sniegas pakenkė ne visiems, bet ūkininkai dabar baiminasi šalnų.
Sniegas pakenkė ne visiems, bet ūkininkai dabar baiminasi šalnų.
Printer Friendly, PDF & Email

Beveik visą naktį gausiai kritęs sniegas jau pridarė bėdų žemdirbiams, kurie įvykį vertina kaip stichinę nelaimę. Pasak ūkininkų, gamtos anomalija pakenkė labiausiai rapsų, lapinių salotų pasėliams. „Gelbėti derlių reikėjo vakar“, – portalui „Agroeta.lt“ sakė salotas auginantis Evaldas Masevičius, paklaustas, ar dar įmanoma kaip nors apsisaugoti. Dabar ūkininkai su nerimu laukia kito ryto, nes sinoptikai teigia, kad šaltis neatsitrauks. Šalnos būtų pražūtingos daugeliui ūkio šakų.

Nuostoliai didžiuliai

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA)prezidentas Aušrys Macijauskas teigia, kad gausiai iškritusio sniego nuostoliai žemės ūkiui jau yra akivaizdūs. Dar pirmadienio dieną rapsai gražiai geltonavo visoje šalyje.

„Šiandien važiavome pro laukus. Sniegas rapsus išguldė ir išlaužė „duobėmis“. Neaišku, kokio dydžio nuostoliai, nes jie dar tik pradėti skaičiuoti. Renkame informaciją iš ūkių visoje Lietuvoje. Per parą šią informaciją tikimės surinkti, bet akivaizdu, kad žala milžiniška“, – teigė LGAA vadovas.

Pasak jo, kol kas sunku pasakyti, kiek rapsų yra išlaužyta, tačiau jei taip nutiks, augalai nesugebės atsistatyti. Naujų žiedų jie neišleis.

„Rapsai nulūžę įvairiame aukštyje. Jie iki šiol buvo užaugę iki 1 metro aukščio. Manome, kad tai force majore aplinkybė ir tikrai būtų gerai, jei Žemės ūkio ministerija padėtų tą žalą įvertinti“, – neabejoja LGAA prezidentas A. Macijauskas.

Lietuva esą galėtų kreiptis į Europos Komisiją, kad mūsų šalies ūkininkams, auginantiems rapsus ir kitas kultūras, būtų skirta kompensacija.

Anot A. Macijausko, kviečiams sniegas nepakenkė. „Pakenkė gal šiek tiek tik žieminiams miežiams, kurie yra vėlyvesnėse stadijose. Vietomis jei išgulę“, – tikino A. Macijauskas.

Šalnos vaismedžiams būtų tikra katastrofa

Sodininkystės ūkį turintis Algirdas Amšiejus „Agroetai“ atvirkščiai – pasidžiaugė – netikėta klimato išdaiga.

„Kaip sakydavo mano mama: „Tai mana iš dangaus“. Pas mane nuo sniego sakurų šakos visai prie žemės, bet tai nieko blogo. Didelio vėjo naktį nebuvo. Sniegas minkštas, o sykiu ir vanduo labai geras. Svarbu, kad nebūtų minuso“, – kalbėjo A. Amšiejus.

Pasak jo, gausus sniegas nėra blogai. „Tai yra kaip trąša. Juk drėgmės labai trūko. Pasodinau avietes, tai jos neaugo, o dabar labai gerai. Labai gerai“, – kartojo A. Amšiejus.

Didžiausia bėda, kuri gali nutikti, tai jeigu šalyje įsivyrautų šalnos. Jeigu bus 3 laipsniai šalčio, tada, pasak A. Amšiejaus, ištiktų pats blogiausias scenarijus.

„Tada nušals obelys ir kiti vaismedžiai. Visas derlius žus. Juk trešnės, slyvos dabar jau pražydėję“, – akcentavo A. Amšiejus.

Paklaustas, ar įmanoma kaip nors apsaugoti vaismedžius, A. Amšiejus pasiūlė tik pasimelsti. Niekas kitas esą neišgelbės.

Kas nutiks bulvėms ir salotoms?

Ankstyvąsias bulves ir svogūnus auginantis Kėdainių rajono ūkininkas Saulius Dambrauskas netikėtą gamtos anomaliją pasitiko irgi su dideliu nerimu. „Jei svogūnams nieko nenutiko, tai bulvėms gausus sniegas gali pakenkti. Po agroplėvele bulvių stiebai yra gana aukšti, siekiantys kelius, tad būtų blogai, jeigu sniegas juos nulaužytų“, – sakė S. Dambrauskas.

Tačiau, pasak žemdirbio, jeigu stiebai atlaikys, tai bulvėms nieko blogo neturėtų nutikti. „Juk šalčio kaip ir nėra. Svogūnai apskritai nieko nebijo. Juos juk galima sėti net ir rudenį“, – tikino S. Dambrauskas.

Ūkininkas sakė, kad jeigu bulvių stiebai bus nulaužyti, jos vis tiek užaugs ir duos derlių. Tiesa, kiek mažesnį, nei prognozuota.

Šalčininkuose įsikūrusio 94 hektarų ūkio „Evaldo daržovės“ savininkas Evaldas Masevičius sako, jog iškritęs gausus sniegas labiausiai kol kas pakenkė visoms lapinėms salotoms, prieskoniams.

„Sniegas labai stipriai pakenks, nes visų lapinių salotų, kurių aukštis yra 7-8 cm, jei jos nebuvo uždengtos agroplėvele, išoriniai lapeliai bus neabejotinai pažeisti. Jie paprasčiausiai nudžius“, – akcentavo E. Masevičius.

Ką ūkininkas daro, kad derlius būtų ir gausus, ir kokybiškas? E. Masevičius tuomet imasi viską atsėti. „Mes viską atsodiname, nes mums svarbi parduodamo produkto kokybė“, – teigė UAB „Evaldo daržovės“ vadovas.

Paklaustas, ar dar įmanoma kaip nors išgelbėti lapinių salotų derlių, E. Masevičius pasakė, kad tai reikėjo daryti vakar. „Vakar reikėjo daryti. Uždengti agroplėvele. Šiandien jau nieko nepadarysi“, – tikino E. Masevičius.

Pasak jo, jei netrukus įsivyraus šalnos, tuomet bėdų bus dar daugiau. Tačiau morkos, kopūstai šalčių nebijo.

Facebook komentarai