Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Rudens gėrybių pilname turguje kainų pasiutpolkė

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Šurmuliuoja Veisiejų turgus gal tik šiek tiek tyliau, mat po turgų dairosi savi, vietiniai, poilsiautojų iš didmiesčių jau nelabai čia sutiksi. Autorės nuotr.
Šurmuliuoja Veisiejų turgus gal tik šiek tiek tyliau, mat po turgų dairosi savi, vietiniai, poilsiautojų iš didmiesčių jau nelabai čia sutiksi. Autorės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Ruduo gausiai „nukrovė“ prekystalius daržo, sodo gėrybėmis. Geresnis ar prastesnis derlius, ūkininkai parduoti turi ką ir kviečia apsipirkti turguje, o ne prekybos centruose.

Veisiejų turguje visko daug tik rinkis, o ir kainos įvairios.

Turguje bulvių kainų pasiutpolkė

Maišas 40 kilogramų mišinio – 12 eurų. Javai: miežių 40 kilogramų – 8, avižų tiek pat – 6, kviečiai – 9, valyti kviečiai net 11 eurų kainuoja.

Turguje tikra bulvių kainų pasiutpolkė. Kitaip nepavadinsi. Ūkininkas iš Leipalingio už kilogramą bulvių prašo 40 euro centų. Sako, kad sodinę 10 hektarų. O kaip derlius? „Normalus. Yra kas parduoti“, – patikina jis. Zanavykai – ūkininkai iš Šakių, už kilogramą bulvių prašė 70 euro centų. Sako, kad Suvalkijoje bulvių derlius labai jau nevienodas: vienur – smulkios, kitur – tikrai neblogos.

„Gal ir veislės turėjo įtakos“, – svarsto jie. Dzūkas nuo Žuvinto už bulvių kilogramą prašė 50 euro centų. Pirkėjai paklausti, ar nebrangios šiemet buvės, paprastai atsakė, kad kai reikia, perka nesiderėdami.

Morkų kilogramas – euras, kitur vos 0,40 Eur, burokėlių kilogramas nuo 0,60 iki 0,80 Eur, kopūstų kilogramas – 0,80 Eur, svogūnai – 0,80 Eur, o štai raudonųjų svogūnų kilogramas kainuoja eurą. Cukinijos po eurą, čili pipiriukų 6 vienetai – euras, pastarnokų kilogramas – 0,80 Eur.

Česnakai po 4 eurus už kilogramą, jau paruoštų sodinimui, skiltelėmis, kilogramas – 3 eurai. Prašyta ir net 6 eurų už kilogramą.  Žieminių česnakų augintoja Rita iš Teizininkų kaimo (Lazdijų rajonas) pasakoja, kad šiemet nusprendė, jog darys eksperimentą.

„Dvidešimt arų žieminių česnakų nekasime. Paliksime žiemai. Daržininkai pasakoja, kad taip daro. Tuomet didesni užauga. Tad ir mes išbandysime. Reikia bandyti, kitaip nesužinosi“, – sako Rita.

Obuolių kilogramas – 0,60 Eur. Sodininkai tikina, kad nedaug kas šiemet turės iš ko sultis spausti, mat obuoliai dar ant medžių supuvo.

Namininiai sūriai maždaug nuo 2 eurų iki 3 eurų. Prie sūrio ir medus tiktų 0,5 litro stiklainiukas – 4 eurai, kilogramas – 6 eurai. 0,5 litro stiklainiukas medaus su koriuku 3,50 Eur. Vaško kilogramas – 10 eurų, tačiau mažus gabalėlius gali nusipirkti ir po 2 eurus ar šiek tiek daugiau. Bitininkų turguje apstu ir iš Dzūkijos, ir Suvalkijos. Kainos pas visus – vienodos. Tiesa, grikinio medaus turėjo tik viena prekeivė iš Dzūkijos, iš Giluičių kaimo atvežusi. Tikina, kad nors nedaug, bet kažkiek bitelės prinešė grikinio, o štai iš Suvalkijos, iš Jurgežerių atvykusi bitininkė patikino, kad jų krašte grikių nieks nesėja, žemės per geros, tad jie grikinio medaus niekad neturi. Žiedadulkių 100 gramų – 2,50 Eur, o bičių duonelės 100 gramų – 5 eurai, anksčiau buvo 4,50 Eur.

Kiaušinių 10 – 2 eurai. „Vištos jaučia, kad jau ruduo“, – paaiškina prekeivė man, kodėl kiaušiniai pabrangę.

Perka vasarines gėles, o štai rudeninių dar nenori

Gėlininkai pataria nueiti į kapus ir pažiūrėti, kaip vasarinės gėlės žydi, tada žinosiu, ar perka jau viržius ir chrizantemas.

„Blogai daro, kad viržius sodina vėlai rudenį. Neįsišaknija ir neperžiemoja. Galvoja, kad rudeninė gėlė, tai ir sausį galima sodinti“, – pastebi gėlininkė sutikta turguje. Sako, kad kol kas tik vieną kitą chrizantemą nuperka, o ir viržių nesipuola pirkti. Chrizantemų krūmas kainuoja nuo 2,50 iki 3 eurų.

„Jau pražydo, tad reikia vežti į turgų parduoti“, – paaiškina gėlininkė iš Suvalkijos, iš Brukų kaimo. Viržiai nuo 2 iki 3 eurų, erikos – 4. Mano, kad pirkėjai, ko gero, rudeninių gėlių be spalio vidurio nepirks.

Sako, kad kaip ne keista būtų, perka pakabinams gėles. Pelargonijų keturis vazonus atsivežusi gėlininkė iš Suvalkijos, po 3 eurus prašiusi, ir kas įdomiausia, jog jau pradžioje turgaus visas nupirko. Miksai po 5 eurus, surfinijos po 3. „Dar nuperka. Tikrai. Sakosi terasose kabins“, – teigia gėlininkai.

„Labiausia dabar perka daugiametes gėles. Viksvas įvarias žmonės dabar renkasi. Madinga pasidarė“, – sako gėlininkė. Viksvos nuo 2 eurų iki 10. Neslepia, kad anksčiau buvo dar brangesnės, kainavo ir po 15 eurų. „Dabar miskantai po 10 eurų krūmelis, o kainavo ir 15“, – pavyzdį pateikia ji.

O štai senovinės gėlės piliarožės po 6 eurus. Ar ne per brangu? „Bet gi daugiametė“, – išpoškina prekiautoja.

Sako, kad atkreipčiau dėmesį į katalpas. Jos po 15 eurų. „Bet labai gražios“, – patikina gėlininkė.

Pardavinėjo ir alijošius, kuriuos kaip mat nuperka. „Praeitą ketvirtadienį 25 metų alijošių pardaviau už 25 eurus. Kaip metai, taip euras“, – sako moteris. Šį ketvirtadienį alijošiai irgi greit buvo nupirkti. Patikina, jog ne veltui taip išgraibstomi: labai jau geras vaistas.

„4 šaukštus alijošiaus, 4 šaukštus medaus reikia užpilti vynu. Palaikyti dvi savaites ir gerti. Gerina kraują“, – susako ji pridurdama, kad ir pati geria tokį vaistą ir geriems draugams pataria, o ir receptu pasidalina.

Jau vyksta prekyba ir braškių daigeliais: vieni prašo už daigelį vos 25 centų, kiti 40 centų.

O ir sodinukais jau domisi pirkėjai. „Kad dabar jau visą vasarą gali pirkti, sodinti“, – sako sodininkai pridurdami, kad pas juos lyg ir nieko naujo: visko yra kaip visada.

Vilnonės kojinės turguje iš Kalvarijos zoologijos sodo gyventojų: avelių, alpakų, kupranugarių vilnos

Turguje apstu drabužių – naujų ir padėvėtų. Jau dairomasi ir vilnonių kojinių: mažytės vaikiškos vos 2 eurus tekainuoja, suaugusiems tinkamos po 6 eurus. Mezgėja pasakoja, kad vilnas jai atiduoda Kalvarijos zoologijos sodas, tad į bendrą krūvą patenka ir alpakų, ir avelių, ir netgi kupranugario vilnos. „Išplaunu ir vežu į karšyklą, tad ir kojinytės iš visokios vilnos numegztos“, – neslepia ji.

Turguje šiemet rinktos spanguolės

Grybų dzūkai, matyt, patys prisirenka, tad jų turguje nematyti. O štai spanguolių yra. Jas noriai perka. Atvežę spanguolių į Veisiejus varėniškės. Tikina, kad šiemet jų pelkutėse daugiau nei pernai. „Šlapia, yra vandenio, yra ir spanguolių“, – sako uogautoja. Litras spanguolių – 3 eurai. Pasakoja, kad savas vietas žino.

„Dvidešimt metų spanguolėse sėdžiu“, – tarsteli moteris. Tuoj paaiškina, kad tikrai sėdi, mat nusineša kibirą, atsisėda ir taip renka uogas. Anot jos, tuomet nugaros neskauda. „Jei užeini nenurinktą vietą, tai tik žeri, žeri ir per valandą kokius 4 litrus prirenki“, – sako uogautoja. 

Taip ir šurmuliuoja Veisiejų turgus gal tik šiek tiek tyliau, mat po turgų dairosi savi, vietiniai, poilsiautojų iš didmiesčių jau nelabai čia sutiksi. Ruduo...

Facebook komentarai