Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Rudenį Dzūkijoje ne tik bulviakasis, bet ir vėžliakasis

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Dzūkai kasa, pasirodo, ne tik bulves, jie kasa ir... balinius vėžlius.
Dzūkai kasa, pasirodo, ne tik bulves, jie kasa ir... balinius vėžlius.
Printer Friendly, PDF & Email

Dzūkai kasa, pasirodo, ne tik bulves, jie kasa ir... balinius vėžlius. Tiesa, vėžliukus kasa toli gražu ne visi, tai daro tik prityrę specialistai.

Metelių regioninio parko darbuotojai kartu su Lietuvos zoologijos sodo specialistais iš gamtos buveinių iškasė dalį vasaros pabaigoje iš kiaušinių išsiritusių vėžliukų ir perkėlė žiemoti į Lietuvos zoologijos sodą. Kaip patikino Metelių regioninio parko direkcijos ekologė Inga Čitavičienė, vėžliakasis Dzūkijoje šiemet vyko įprastu metu kaip ir kasmet.

Margų apylinkėse, Kuciuliškės herpetologiniame draustinyje, Juodabalės zoologiniame draustinyje balinių vėžlių dėtys atidžiai stebimos specialistų.

Šiemet iškastos 9 dėtys, iš kurių į Lietuvos zoologijos sodą iškeliavo 88 baliniai vėžliukai. Jų laukia ilga viešnagė mieste net iki kitų metų vasaros pradžios.

Kiti liko žiemoti po žeme, gimtinėje.

Vėžliukai išsirita vasaros pabaigoje, lieka žiemoti maždaug 10 centimetrų po žeme. „Pirmoji jų gyvenimo žiema ypač svarbi, nes jie gali žūti nuo permainingų žiemos orų. Mūsų žiemos juk pasikeitė, mažai sniego dangos, netgi pavasariai dabar jau kitokie,  klimato kaita įtakoja ir vėžlių vystymąsi. Jei būna labai šalta, jiems pritrūksta šilumos ir jie negali baigti išsivystyti. Iškastus, mes paauginame, jie nevargsta per žiemą, o vasaros pradžioje paleidžiame į gamtą. Mažyliai tiesiog prašoka patį pavojingiausią laikotarpį –  žiemą“, – tikina Lietuvos zoologijos sodo šaltakraujų gyvūnų skyriaus vedėja Alma Pikūnienė.

Kaip pernakvojo vėžliukai mieste? „Sėkmingai. Dar buvo samanose su trupučiu vandens – dėžutėse, dabar jau keliaus į akvariumus su vandenuku. Mažyliai yra labai jautrūs, tad jiems reikia sudaryti tam tikras sąlygas. Maitintis dar nepradėjo. Mūsų praktika rodo, kad jie paprastai maitintis pradeda po 4-5 dienų“, – pasakoja A. Pikūnienė.

Vienoje dėtyje – 10-14 kiaušinių, iš kurių dar ne visi būna apvaisinti. Šiemet specialistai kaip susitarę tvirtina, šiemetinis vėžliakasis Dzūkijoje pakankamai geras. Metelių regioninio parko direkcijos ekologė Inga Čitavičienė patiko, kad džiaugiasi, jog vėžliukai itin gyvybingi. „Gražūs ir gyvybingi“, – sako I. Čitavičienė. „Nedaug radome neapvaisintų kiaušinių, nedaug negyvų. Sėkmingas vėžliakasis“, – jai antrino ir A. Pikūnienė. Anot jos, šilta vasara buvo, sąlygos palankios, tad pakankamai sėkmingai vėžliukai vystėsi.

Balinių vėžlių veisimo projektai vyksta jau nuo 2011 metų, jų dėka išsaugoti ir į gamtą išleisti 824 baliniai vėžliai.  

Dzūkai laukia sugrįžtant mažylių gimtinėn. Tradiciškai Metelių regioninio parko direkcijoje švenčiamos vėžliukų sugrįžtuvės – tai didelė šventė visiems gamtos mylėtojams, išskirtinė proga rankoje palaikyti saugomą, retą balinį vėžlį.

Šiemet iškasti mažyliai, jau gerokai paūgėję, žiemą praleidę Lietuvos zoologijos sodo balinių vėžlių laboratorijoje, namo sugrįš 2021 metų birželį.

Facebook komentarai