Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Rokiškyje smogė kamuolinis žaibas

Autorius: Gimtasis Rokiškis
Biržų meteorologijos stoties vyr. orų stebėtojas Bronius Medinis.  Redakcijos archyvo nuotr.
Biržų meteorologijos stoties vyr. orų stebėtojas Bronius Medinis. Redakcijos archyvo nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Rokiškyje smogė kamuolinis žaibas – tokiomis žiniomis dalijosi rokiškėnai nurimus birželio 10-osios liūčiai, paskandinusiai miesto gatves ir kai kuriuos pastatus. Ar iš tiesų Rokiškio padangėje galėjo susiformuoti toks retas reiškinys ir kokių staigmenų laukti artimiausiu metu, klausėme Biržų meteorologijos stoties vyriausiojo orų stebėtojo Broniaus Medinio.

„Kamuolinis žaibas – retas reiškinys, mažai kam pavyksta jį išvysti ar užfiksuoti. Praėjusią savaitę oras buvo audringas, užklupo trumpalaikės smarkios liūtys, o tai – didžiausia tikimybė formuotis tokiems reiškiniams. Kamuolinis žaibas išskirtinis tuo, kad itin retas, todėl beveik nėra ištirta, kaip jis susidaro, be to, neprognozuojamas ir pavojingas. Jei toks žaibas atsitrenkia į žemę, įvyksta sprogimas arba objektai smarkiai apardomi, kartais net į šipulius subyra. Turbūt net žaibolaidžiai nuo tokių negelbėja. Kartais tas ugnies kamuolys paskrajoja, neatsitrenkia į objektus ir nieko blogo nepadaro. Močiutės perkūnijos metu sakydavo: „Vaikai, nelakstykit, žaibas trenks.“ Ne veltui toks prietaras. Yra liudijimų, kad tie žaibai tikrai iš paskos laksto, kartais ir komiškų“, – teigė orų stebėtojas.

Nors Biržai gretimai Rokiškio, birželio 10-osios liūtis jų neužklupo.

„Tokių smarkių ir trumpalaikių audrų galima tikėtis artimiausiomis savaitėmis, juolab kad artėja kaitra – savaitgalį pranašaujama 30 laipsnių temperatūra, o prieš Jonines kai kur sieks net iki 32. Alinanti kaitra gali prišaukti debesėlių, todėl išlieka 80 proc. tikimybė, kad Jonines švęsime su lietumi. Kuo karščiau – tuo intensyvesnės liūtys, piktesnės perkūnijos, galimas škvalas“, – sakė B. Medinis.

grokiskis.lt

Facebook komentarai