Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Rekordiniai žieminių rapsų ir žieminių kviečių plotai teikia ir gražaus derliaus vilčių

Autorius: Laima UŽUPĖ
Žieminių rapsų laukai žada gerą derlių. Laimos Užupės nuotr.
Žieminių rapsų laukai žada gerą derlių. Laimos Užupės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Šį sezoną žiemkenčių pasėliai Lietuvoje rekordiniai. Žinoma, grūdų augintojai tikisi ir gero derliaus. Juo labiau, kad gegužės mėnesį pasikeitus oro sąlygoms (po itin grėsmingo laikotarpio, kuomet drėgmės labai trūko, prasidėjus lietingam orui), yra reali tikimybė užauginti ir rekordinį derlių. Be abejo, oro sąlygos yra permainingos ir gero derliaus prognozę pateikiame vertindami šios dienos situaciją“, sako Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos (LGPA) prezidentas Karolis Šimas.

LGPA turimais statistiniais duomenimis, žieminių kviečių šį sezoną pasėta apie 750 tūkst. ha (pernai  740 tūkst., užpernai - tik 465 tūkst.).  Žieminių rapsų atitinkamai šiemet pasėta 256 tūkst. ha (pernai 224 tūkst., užpernai - 145 tūkst.).

„Šią vasarą žieminių kviečių, kurių pasėliai užima rekordinius plotus per visą Lietuvos istoriją, vidutinis derlingumas tikrai nebus žemesnis, nei pernai ir netgi yra didelė  tikimybė, kad grūdų prikulsime ne mažiau, nei 2015 metais“, prognozuoja Andrius Lukoševičius, AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas.

Jo teigimu, kai kurie specialistai jau dabar prognozuoja aukštus žieminių rapsų ir javų būsimus derlingumo dydžius.

Geros rapsų kainos pasaulinėse rinkose išliko

„Rapsų derlius praeitais metais buvo geriausias per pastaruosius aštuonerius metus. Tikėkimės, kad ir šiemet jis bus ne blogesnis, juo labiau, kad ir norinčių juos auginti yra daug daugiau“, – pastebi Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto (LAEI) Produktų rinkotyros skyriaus vedėjas  Albertas Gapšys.

Nors tiek žieminių kviečių, tiek žieminių rapsų plotai Lietuvoje per pastaruosius porą metų išaugo dvigubai, vis dėlto jų supirkimo kainos juda skirtingomis kryptimis.

LAEI atstovo teigimu, rapsų supirkimo kainos šiemet neturėtų būti prastesnės, nei praeitais metais, tačiau, atsižvelgiant į prognozuojamo užauginti derliaus apimtis, nėra ir labai didelių vilčių, kad kainos galėtų žymiai padidėti. Tuo metu kviečių kainų svyravimai nesuteikia daug optimizmo.

„Visi tie, kurie augina kviečius, suprato, kad kviečių laikas jau praėjo. Jų kainos ilgą laiką krito ir nukrito iki tokių dydžių, kad daug kam ir nebeapsimoka jų auginti. Tuo tarpu geros rapsų kainos pasaulinėse rinkose išliko ir juos auginti apsimoka. Po truputį žmonės krypsta prie rapsų auginimo. Ten, kur tinkamos žemės, geriau apsimoka auginti rapsus, o ne kviečius“, teigia LAEI ekspertas, primindamas, kad Lietuvoje  kviečių užauginame keturis kartus daugiau, nei mums patiems reikia, o eksporto situacija kiekvienais metais darosi vis sudėtingesnė.

Neaišku, į kokias rinkas pretenduos

Pasak LGPA prezidento K. Šimo, konkurencija javų rinkoje, kaip įprasta, išlieka didelė: „Įtampą rinkoje didina Rusijos javų augintojai, kurie nuo šiol pradeda eksportuoti derlių į Saudo Arabiją bei aktyviai veikia Turkijos rinkoje, bando užmegzti kontaktus Alžyre. Tokiu būdu Rusijos grūdų augintojai sudaro konkurenciją Lietuvos grūdų augintojams, kurie į minėtas šalis grūdus tiekia jau daug metų”.

Konkurencinę aplinką įtakos ir Lietuvoje užauginto derliaus kokybiniai parametrai. „Itin gausus javų derlius reiškia, kad tam tikri grūdų parametrai bus kitokie, nei esant mažesniam derliui. Pavyzdžiui, gausus derlius reiškia, kad grūdų baltymingumas bus mažesnis ir pan. Todėl neaišku, į kokias rinkas užauginus derlių pretenduos Lietuvos grūdų augintojai“, pastebi LGPA vadovas.

Lietuvos grūdų augintojai tikisi toliau sėkmingai eksportuoti grūdus į tradicines rinkas – Saudo Arabiją, Turkiją, Pietų Afriką, Nigeriją, Ispaniją ir kt. Be to, siekiama patekti į naujai atsivėrusią Brazilijos rinką.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA