Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Reakcija po kruvinos vilko atakos: laukime, kol vilkai sudraskys žmogų

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
Lietuvos ūkininkų sąjungos vadovas Jonas Talmantas sako, kad vilkų šeimų mūsų šalyje yra gerokai daugiau, nei oficialiai skelbiama.
Lietuvos ūkininkų sąjungos vadovas Jonas Talmantas sako, kad vilkų šeimų mūsų šalyje yra gerokai daugiau, nei oficialiai skelbiama.
Printer Friendly, PDF & Email

Dar šių metų sausio mėnesį Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS) kreipėsi į Seimo Aplinkos apsaugos ir Kaimo reikalų komitetus, taip pat aplinkos ministrą Kęstutį Mažeiką, skubiai svarstyti maksimalaus vilkų medžioklės limitą visoje Lietuvos teritorijoje ir padidinti jį iki 150 vnt. per medžioklės sezoną.

Nuo 2020 m. sausio 17 d. yra draudžiama medžioti vilkus, nes išnaudotas Aplinkos ministro patvirtintas 120 vilkų medžioklės limitas 2019–2020 m. medžioklės sezonui. Tačiau ši tema vėl tampa aktuali atsižvelgiant į pastarųjų savaičių įvykius, kai miškų ūkio darbuotojai šalia savo technikos nufilmavo vilkų gaują, o pilkis sekmadienį atakavo Ukmergės rajono ūkininką, mėginęs iš jo atimti sužalotą ėriuką. Kaip vertinti situaciją? Ką reikėtų daryti? To klausėme medžioklės žinovų, gamtos apsaugos aktyvistų ir specialistų.

Raimondas Ribačiauskas, Lietuvos medžiotojų sąjungos „Gamta“ prezidentas:

Šiandien kiekvienam blaiviai mąstančiam žmogui aišku, kad vilkų populiacija per didelė. Šios žiemos praktiškai nebuvo (nebuvo sniego). To pasekoje negalima buvo organizuoti vilkų medžioklių. Tačiau medžiotojai visiškai atsitiktinai vilkų sumedžiojimo limitą įvykdė dar sausio mėnesio pirmojoje pusėje. Tai rodo, kad vilkų kiekis Lietuvoje yra aiškiai per didelis , o Aplinkos ministerija neturi stuburo ginant medžiotojų ir gyvulių augintojų interesus. Tenka pripažinti, kad „Baltijos vilkas“ jaunimas yra gerai organizuota žmonių grupė, puikiai valdanti informacijos priemones. Manyčiau, turinti finansavimą ir naudodamasi skambiais šūkiais, galinti sulaužyti stuburą bet kokiam ministrui. Tačiau ši organizacija visiškai nejaučia jokios finansinės ar moralinės atsakomybės. Jos priimami sprendimai, manau, nušluos nuo žemės paviršiaus baltąjį kiškį, kurtinį, teterviną, jerubę ir t.t. Man tai kelią siaubą... Laukime, kol vilkai sudraskys žmogų, gal tada atsibusime...

Andrius Laurinavičius, gamtos apsaugos asociacijos „Baltijos vilkas“ tarybos pirmininkas:

Kvota nustatoma įvertinus apskaitos duomenis ir atlikus mokslinę jų analizę. Ministerija nusprendžia, kokią kvotą pritaikyti apsaugos plano rėmuose, įvertinus mokslininkų rekomendacijas, žalą, esamą padėtį. Atskiriems atvejams yra galimybė išduoti specialius leidimus sumedžioti piktybinį vilką, jei toks nustatomas. Dėl gyvulių efektyviausia priemonė yra elektrinio aptvaro įrengimas. Dabar kaip tik Nacionalinė mokėjimo agentūra finansuoja jų įsigijimą ir įrengimą 100 proc. (iki 5000 Eur).

Tiesa, matyti vilką šalia technikos nėra kažkas neįprasto. Žvėrys nesibaimina paprastai traktorių ar kombainų, automobilių. Bandant išlipti, paprastai pabėga. Verta atkreipti dėmesį, jei nebėga, dažniau pasirodo.                     

Jonas Talmantas, Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas:

Be jokios abejonės, kad vilkų yra per daug. Taip mes manome, nes bendraujame ir su medžiotojais, ir su ūkininkais. Daugelis ūkininkų (apie 60 proc.) yra medžiotojai. Pagal ūkininkų patirtus kasmetinius nuostolius, kurie tik didėja, priėjome išvados, kad šiuo metu net nėra tinkamų sąlygų suskaičiuoti visą vilkų populiaciją. Įdomu tai, kad buvo nustatyta visų sumedžiotų vilkų DNR. Jei oficialiai skelbiama, kad Lietuvoje yra 34 vilkų šeimos, tai ištyrus sumedžiotus vilkų jauniklius (iki 2 metų amžiaus), net 57 jauniklių DNR buvo skirtingi. Tai reiškia, kad Lietuvoje turime ne mažiau kaip 60 vilkų šeimų, nors, mūsų nuomone, tų šeimų yra apie 100. Tyrimus apriboja tai, jog yra nustatytas vilkų sumedžiojimo limitas. Tie vilkai pasirodo jau ir dienomis, ne tik naktimis. O paskutinis įvykis su ūkininko užpuolimu parodo, kad į vilkų problemą turi reaguoti jau ir Seimas bei Vyriausybė. Kur matyta, kad vilkas vos ūkininko nepapjovė, kai šis norėjo apginti ėriuką.

Jonas Sviderskis, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius:

Jau daug metų kalbame, kad būtina vilkų populiaciją reguliuoti. Kai ištiks bėda – apdraskys žmogų ar panašiai, bus jau per vėlu. Reikia mažiau dėmesio kreipti į gyvūnų gynėjų viešus, niekuo nepagrįstus pasisakymus, kad vilkų populiacija nedidėja, ir gyventi realų gyvenimą. Vilkai daro žalą ne tik naminiams gyvūnams, bet ir laukinei faunai – kiškiams, stirnoms.

Facebook komentarai