Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Ragina Indijos rinkoje ieškoti vietos ir lietuviškiems produktams bei paslaugoms

Autorius: Laima UŽUPĖ
Pasak Lietuvos Respublikos ambasadoriaus Indijos Respublikoje J. Pranevičiaus, Indijoje išmetama apie 40 proc. produkcijos.
Pasak Lietuvos Respublikos ambasadoriaus Indijos Respublikoje J. Pranevičiaus, Indijoje išmetama apie 40 proc. produkcijos.
Printer Friendly, PDF & Email

Lietuvos ambasada Indijoje siekia palengvinti naujų rinkų atvėrimą eksportuotojams, ir nors Indija užsienio prekybos partnerių sąraše vis dar užima ne pačią reikšmingiausią vietą, tikimasi, kad verslo susidomėjimas Indijos rinka augs.

„Šiuo metu mūsų šalis labiausiai suartina kultūriniai ryšiai, sanskrito ir lietuvių kalbos panašumas, tačiau ambasada siekia, kad Lietuva taptų žinoma ir kaip naujųjų technologijų šalis bei galima verslo partnerė. Indija ir visa Pietų Azija gali būti didžiulė rinka Lietuvos verslui ir jo gaminamai produkcijai“, – akcentuoja Lietuvos ambasadorius Indijos Respublikoje Julius Pranevičius. 

Išmetama apie 40 proc. produkcijos

Lietuvos ambasada Indijoje yra vienintelė Lietuvos ambasada Pietų Azijoje, ji oficialiai akredituota ir dar trims regiono šalims – Bangladešui, Nepalui ir Šri Lankai.

„Visas šias valstybes jungia augantis gyventojų skaičius, didėjanti vidurinė klasė ir perkamoji galia, o tai atveria dideles galimybes Lietuvos verslui. Štai, pavyzdžiui, Bangladešas yra viena tankiausiai apgyvendintų pasaulio šalių, čia nepakanka žemės plotų užsiauginti savai produkcijai, kad būtų galima išmaitinti visus gyventojus, todėl Lietuvos žemės ūkio produktai galėtų čia atrasti savo vietą“, –  pastebi Lietuvos ambasados Indijos Respublikoje antroji sekretorė Agnė Sakalauskaitė.

Jos teigimu, dėl klimatinių sąlygų ir infrastruktūros stokos, pavyzdžiui, Indijoje išmetama apie 40 proc. produkcijos, ir tai viena didžiausių problemų, kuriai skiria dėmesį Indijos vyriausybė.

„Lietuvos gamintojai ir technologijų kūrėjai čia galėtų rasti sau nišą. Indijai artimiausioje ateityje reikės pažangių maisto apdirbimo technologijų, šaldymo įrenginių. Apdorotiems bei šaldytiems maisto produktams poreikis auga ir didėjant  vidurinei klasei, kuri taip pat yra išrankesnė maisto produktų kokybei“, – pastebi ambasados antroji sekretorė.

Lietuvos ambasada Indijoje įsteigta 2008 metais, veikia jau daugiau kaip dešimt metų. Lietuvos ambasadorius Indijos Respublikoje Julius Pranevičius reziduoja Indijos sostinėje Delyje.

Gyventojų skaičiumi pralenks Kiniją

Indija, turinti 1,37 mlrd. gyventojų, šiuo metu yra antra, nedaug nuo Kinijos pagal gyventojų skaičių atsiliekanti valstybė. Prognozuojama, kad jau 2027 m. ji pralenks Kiniją ir taps daugiausia gyventojų turinčia pasaulio valstybe su itin greit augančiu miestų gyventojų skaičiumi.

Daugiau kaip pusė vartotojų čia yra jaunesni kaip 30 m. Vis daugiau perkama internetu, mažėja apsipirkimas turguose. Ir nors didžiąją prekybos sektoriaus dalį sudaro mažos parduotuvės, šeimos verslai, planuojama, kad artimiausiu metu natūraliai augs prekybos centrų skaičius, pastebimai didėja  restoranų, ypač greito maisto, paklausa.

Nors Indija yra didžiausia pieno produktų gamintoja pasaulyje, tačiau jų sunaudojimas taip pat milžiniškas ir vis didėja, todėl, ambasados atstovų teigimu, Lietuvos gamintojus galėtų sudominti galimybės eksportuoti į Indiją pieno miltelius, supakuotą pieną, sūrį, sviestą.

Šiuo metu į Indiją Lietuva daugiausia eksportuoja žemės ūkio produktus (džiovintus žirnius, kviečių glitimą, sūrius, maistinius pieno miltus, galvijų odas, krakmolą ir mėsos rupinius), medieną ir medienos gaminius, vatos ir veltinio gaminius.

Ambasados duomenimis, prieš kelis metus Lietuva dar pateko tarp penkių didžiausių žirnių eksportuotojų į Indiją, tačiau 2018 m. Indijai padidinus muitus ir apribojus žirnių importą, eksporto mastai į Indiją sumažėjo 50 proc. Indija pati užsiaugina didelius kiekius ankštinių ir importo apimtys priklauso nuo to, koks derlius būna pačioje Indijoje. Žemės ūkio produkcijos importą taip pat apsunkina Indijos reikalavimai dėl kai kurių produktų apdorojimo įvairiais chemikalais, kurių dauguma net draudžiami Europos Sąjungoje.

Vienai kitai menkai žinomos šalys

Pasak Indijos prekybos rūmų Lietuvoje prezidentės Alinos Adomaitytės, ne tik Indija yra mums vis dar menkai žinoma šalis, tačiau ir Lietuva Indijai taip pat nežinomas kraštas, todėl Lietuvos žinomumo didinimas eksporto skatintojams yra vienas svarbiausių uždavinių.

Pernai Lietuvoje įvykusiame istoriniame Indijos viceprezidento Venkaiah Naidu susitikime su mūsų šalies prezidentu Gitanu Nausėda pabrėžta, kad Lietuvą ir Indiją sieja bendras interesas stiprinti bendradarbiavimą tiek per Europos Sąjungos formatus, tiek didinant  Indijos matomumą Lietuvoje.

Lietuvoje šiemet tikimasi sulaukti delegacijos iš Indijos į biotechnologijų konferenciją „Life Science Baltics“, jaučiamas ir Indijos Fintech įmonių susidomėjimas Lietuvos rinka.

Facebook komentarai