Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Progresiniai mokesčiai. Ar tikrai ubagai patys kalti dėl visko?

Autorius: Dr. Bernaras IVANOVAS
Bernaras Ivanovas
Bernaras Ivanovas
Printer Friendly, PDF & Email

Pastaruoju metu daugiau diskutuojama apie įvairius mokesčius. Kalbama apie taršos, nekilnojamojo turto, o taip pat progresinių mokesčių įvedimą. Iki šiol visi šie mokesčiai Lietuvoje buvo tik imituojami ir iš esmės neįgyvendinti, kadangi jie yra nenaudingi turčiams bei vadinamiesiems „investuotojams“. Yra daug mūsų krašte laisvų rinkų institutų kalbėtojų, ekspertų ir šiaip mauricų, kurie bando aiškinti, kad nekilnojamo turto ar progresiniai mokesčiai yra didžiulis blogis, o skurdas, suprask, yra gėris, nes ubagai yra patys kalti dėl visko. Vis dėlto taip kalbantys yra ne visai teisūs, kadangi daugelyje, jau prieš dešimtmečius atliktuose, sociologų tyrimuose atskleista, kad bet kurioje visuomenėje dešimt procentų gyventojų neranda sau tinkamos socialinės terpės, tad jiems reikalinga valstybės pagalba. Lietuvoje šis nuošimtis, manau, kol kas dar didesnis, nors absoliutaus skurdo procentas yra panašus. Žinoma, kad mieste ir agrariniame sektoriuje yra sava specifika, tačiau mes šiuo atveju kalbame apie visuomenę apskritai.

Vakarų Europos šalyse atlyginimai, siekiantys tik 1 000 eurų nėra apmokestinami, kadangi tai yra tiesiog raudona linija, tuo tarpu uždirbantys 5 000 Eur ir proporcingai daugiau, moka didesnius mokesčius. Juk apmokestinus kad ir 50 proc. milijoninį atlyginimą (Prancūzijoje buvo įvestas net 75 proc. mokestis, kas žinoma, jau per daug), jo savininkui lieka pakankamai ne tik pragyvenimui, kai tuo tarpu minimumą gaunantis skaičiuoja centus.

Deja, Lietuvoje dominuoja stambaus oligarchato požiūris, tad čia nustatinėjamos visokios „Sodros“ lubos, kai turčius nemoka mokesčių nuo savo pajamų liūto dalies. Dabar mūsų ekonomistai džiaugiasi, kad dėl krizės Graikijoje Lietuvos BVP 130 proc. nuo pastarosios. Žinoma, tai būtų gerai, tačiau graikai atlyginimus skaičiuoja tūkstančiais, o lietuviai šimtais, tad ar tikrai pinigų nėra?

Lyginant Lietuvos BVP su Estijos, kur atlyginimai didesni trečdaliu (apie 400 eurų), akivaizdu, jog pinigai tiesiog išvedami į užsienį. Apie tai buvo rašoma gana daug. Kitaip tariant, oligarchai turi milijardus pertekliaus, o skurstantys vaikai neturi ko valgyti. Tokia „gerovė“ Lietuvoje dabar (rekordinė socialinė atskirtis Europos Sąjungoje). O juk daugybė tyrimų sako, kad tolygesnis pajamų paskirstymas skatina socialinį mobilumą, darbo rinkos lankstumą ir bendrą gėrį, kuris yra naudingas ne tik dirbantiesiems, bet ir turčiams.

Facebook komentarai