Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Profesionalų atsakymas Modestui: kaip tinkamai auginti paprikų daigus

Autorius: Agroeta
Profesionalų atsakymas Modestui: kaip tinkamai auginti paprikų daigus
Profesionalų atsakymas Modestui: kaip tinkamai auginti paprikų daigus
Printer Friendly, PDF & Email

(Babtai, kovo 26 d.) Šeštadienį publikavome Kaune gyvenančio Modesto laišką, kuriame jis prašė paaiškinti, kaip tinkamai auginti paprikų daigus. Jam į pagalbą atskubėjo „Agroeta“ bičiuliai iš Babtuose (Kauno r.) įsikūrusio LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto. Mokslinė darbuotoja Nijolė Maročkienė viską išaiškino, kaip reikia auginti paprikas.

Modesto paprikų daigai sunyko, nes jis nemokėjo tinkamai juos auginti.

Paprikų daigai užauga per 55–60 dienų. Optimali naudojamo substrato temperatūra apie 18 ºC. Sėklos sėjamos 0,5–1 cm gylyje. Pasėtos sėklos pilnai sudygsta vidutiniškai po dviejų savaičių. Daigus galima užsiauginti dviem būdais: sėjant į dėžutes ir pikuojant (persodinant) arba sėjant tiesiai į 10–12 mm skersmens polietileninius ar durpinius puodelius, užpildytus daigų auginimui skirtu substratu. Sėklų geram sudygimui optimali patalpos temperatūra 22–25 ºC. Substrato rūgštingumas turėtų būti pH 6,3–6,5.

Sėklos sėjamos vidutiniškai 1 cm gylyje. Pasėjus, užžeriama tuo pačiu žemių mišiniu ir pridengiama plona polimerine plėvele ar stiklu. Iki sėklų sudygimo, kiekvieną dieną pravėdinama atidengiant, pagal poreikį palaistoma ir vėl uždengiama.

Sėkloms pilnai sudygus, kelias dienas palaikoma žemesnėje (15 ºC) temperatūroje, kad geriau formuotųsi šaknų sistema ir daigeliai neištįstų. Jei buvo sėjama į dėžutę, tuomet susiformavus tikrųjų lapelių pirmajai porai, daigai pikuojami į minėto skersmens puodelius.

Paprikos daigų auginimui svarbu sudaryti palankias šilumos ir drėgmės sąlygas. Optimalus žemės drėgnumas turėtų būti apie 70 %. Patalpa vėdinama. Daigams augti palaikoma temperatūra 22–25 ºC dienomis ir 15–18 ºC naktimis. Žemė aplink daigus purenama. Jei daigai silpnai auga, praėjus 12–14 dienų nuo pikavimo, augalai papildomai tręšiami 0,1 proc. koncentracijos mineralinių trąšų tirpalu. Toks tirpalas gaunamas, kai 10 g trąšų kiekis yra ištirpinamas 10 litrų vandens ir juo laistant tręšiami augantys daigai maždaug kas 10 dienų. Po tręšimo patariama augalus lengvai nulieti vandeniu. Prieš planuojamą tręšimą būtinai paliejama, kad substratas puodukuose būtų drėgnas. Labai svarbu, kad puodeliuose esantis substratas neišsausėtų, nes jaunų augalų stiebai greitai pradės medėti. Laistoma tik kambario temperatūros vandeniu ir pagal poreikį.

Gausaus ir kokybiško paprikos vaisių derliaus galima tikėtis tik sodinant tvirtus ir sveikus daigus. Daugelis mėgėjų daigus auginasi tiesiog ant palangių. Jei daigai užauga nekokybiški, galbūt buvo netinkamas substrato rūgštingumas, žema jo temperatūra ar per didelė drėgmė, laistymui naudotas šaltas vanduo, patalpoje per mažai šviesos. Auginant paprikų daigus kovo mėnesį, tikslinga įsirengti papildomą apšvietimą. Minėtų priežasčių visuma pablogina maisto medžiagų įsisavinimą ir išryškėja augalo išoriniai sutrikimo požymiai.

Facebook komentarai