Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Prezidentę D. Grybauskaitę palydint: kuo ji nusipelnė žemės ūkiui ir ūkiui apskritai

Autorius: Dr. Bernaras IVANOVAS
Printer Friendly, PDF & Email

Baigėsi D. Grybauskaitės prezidentinis dešimtmetis, tad kyla poreikis paklausti: kokie jos darbai bus įrašyti žalvario raidėmis į politinę Lietuvos istoriją? Minėdami kitus Lietuvos Prezidentus mes prisimename A. Brazausko kreipimąsi dėl Lietuvos narystės NATO ir Europos Sąjungoje, jo principingumą, atleidžiant premjerą A. Šleževičių. Prezidentas V. Adamkus brėžė Lietuvos euroatlantinės integracijos gaires, taip pat tapo liudininku liūdnos, „Mažeikių naftos“ privatizavimo, istorijoje. Per antrą savo kadenciją, kartu su Lenkijos prezidentu,  jis sureguliavo politinę krizę Ukrainoje (2004 m.). R. Paksas įėjo ne tik į Lietuvos, bet net ir  pasaulio konstitucionalizmo istoriją, pirmąją pilnai įvykusia prezidento apkalta, tad jo politinis atminimas turi daugiau negatyvių konotacijų.

Dalia Grybauskaitė valdė dvi kadencijas, t. y. pilną dekadą. Įvykių buvo daug, tačiau kuo jos vaidmuo buvo įsimintinas? Pirmiausia pasakysime, kad ji pasižymėjo ne tuo ką padarė, bet tuo, ko nepadarė. 2010 metai, JAV vadovo susitikimas su pasaulio lyderiais Prahoje. D. Grybauskaitė ten nevažiuoja. Kodėl? Į šį klausimą iki šiol neduotas aiškus atsakymas, kuris galėtų paneigti emocionalaus  politinio kaprizo priežastį. Net abejotinos kokybės filmai neduoda jokių aiškių paaiškinimų, tiesiog „taip reikėjo“. Kita svarbi problema – ES politikos lygiateisiškumas Lietuvos atžvilgiu.

Iki šiol Lietuvos ūkininkai yra diskriminuojami ES išmokų prasme. Egzistuoja tarsi dvi Europos: vienoje yra adekvačios išmokos ūkininkams, gi kitoje – sumažintos. Tai ne tik iškreipia pačios konkurencijos situaciją, bet ir formuoja pavojingą dvigubų standartų problemą. Ar Prezidentei pavyko per dešimtmetį bent kiek pagerinti Lietuvos žemdirbių padėtį? Juk ji gerai žino Europos Sąjungą. Ten dirbo ES komisare, turi politinį didžiųjų valstybių palaikymą. Pavyzdžiui, kai kurie Lietuvos portalai nuolat pabrėžia puikius D. Grybauskaitės santykius su Vokietijos kanclere.  Faktas tas, kad tai tik iliuzija. Jokio politinio svorio pasirodo nėra, o yra tik įvaizdis. Jis yra dar praturtintas griežta Rusijos vadovo kritika.  Kritika, žinoma, teisinga, tad ji ir taps svarbiausiu D. Grybauskaitės įvaizdžio aspektu.

Apibendrinant galima teigti, jog realių, Lietuvos ūkiui strategiškai padėjusių, prezidentės darbų labai pritrūko. Yra tik tam tikras įvaizdis, kuris ilgainiui išsisklaidys, o istorikai pradės rašyti apie prarastų galimybių dešimtmetį.

Facebook komentarai