Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Prekyba daržovėmis ir vaisiais pakelėse – sukčių rankose?

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Jau daugybę metų, Lietuvos pakelėse susėdę prekiautojai, akivaizdžiai mulkina prie jų  daržovių ar vaisių nusipirkti sustojusius automobilių vairuotojus bei jų keleivius.

Nesakau, kad visi, bet 70-80 proc. iš jų savo parduodamų gėrybių nesodino, neprižiūrėjo ir, supranta, derliaus neėmė. Nors dauguma sustojusiems įrodinėja, kad viskas užauginta Lietuvoje: jų pačių darže, šiltnamyje ar sode.

Žemėti dar nereiškia, kad lietuviški

Štai prieš savaitę iš darbo grįžtantis vyras nusprendė nudžiuginti šeimą ir sustojo pakelėje nupirkti „tikrų“ pomidorų.

„Nestojau prie išsipusčiusių poniučių, kurios, mano nuomone, perparduoda pietuose užaugintas daržoves, o pasirinkau pakrypusią trobą už kurios matėsi nemažas šiltnamis“, – „Agroetai“ pasakojo vairuotojas. Pasak jo, viskas atrodė labai tikroviškai: pomidorai sudėti į apiplyšusią dėžę nuo bananų, daržovės negražios, suskilę, stipriai žemėtos, rodos, tik ką atneštos iš šiltnamio.

„Prisidėjau nemažą maišelį, nors jų kaina buvo dvigubai didesnė nei prekybos centre – po 2,5 euro/kg, o kai paklausiau, kodėl tokie negražūs, buvo paaiškinta, kad Lietuvos ūkelyje užauginta, ne kokioje Lenkijoje ar Ispanijoje“, – dabar jau su šypsena prisimena pašnekovas.

Namuose, nuplovus pomidorus ir nuodugniau juo apžiūrėjus, pasimatė, kad jų bent keturios veislės – avietiniai, taip vadinami „jaučiaširdžiai“ ir dar dveji kitokie, mūsų krašte retai matomi, kurių pavadinimo išsiaiškinti nepavyko. Pomidorų žemėtumą ir įskilimus namų šeimininkė paaiškino labai paprastai: „Tokių daržovių pusvelčiui galima urmo bazėje nuo betoninių grindų prisirinkti“.

Atkaklus vairuotojas po kelių dienų vėl sustojo prie to paties prekeivio ir paprašė parodyti šiltnamį kur auginami pomidorai. Atsakymas buvo trumpas ir aiškus: „Nepažįstamų žmonių po savo kiemą nevedžioju“...

Pietietiškos gėrybės Lietuvoje „uždera“ labai anksti

Ir tokių atvejų Lietuvoje šimtai, gal net tūkstančiai. Automobiliu pravažiuojančius vilioja šalia sodybos prie kelio pastatytas dailus prekybos namelis, o jei dar su užrašu „Vaisiai ir daržovės“, o jei dar šiltnamis kieme matosi... Dažnas tikrai pagalvoja: „Čia tikrai mūsų krašte užaugintomis gėrybėmis prekiaujama“.

Realybė kitokia. Šiltnamiai daugumoje kiemų stovi tušti, vietoje daržų pievelės žaliuoja. Suprantama, pirkėjai patys turėtų žinoti, kad gegužės pradžioje agurkų, o prieš Jonines pomidorų, senutėliuose polietileniniuose šiltnamiuose užauginti neįmanoma, bet kur gi tau! O dar prekeiviai įsiūlo „lietuviškų“ paprikų, gražuolių kalafiorų, kitokių gėrybių, jau nekalbant apie pavasario pakelės prekystalius puošiančias didžiules slyvas ir abrikosus.

Vienok niekas neverčia pravažiuojančiųjų šių gėrybių pirkti, o apsukriems prekeiviams neuždrausta savo prekių girti ir šiek tiek pameluoti.

VMI kontroliuoja pakelės prekeivius?

„Agroeta“ kreipėsi į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI), kurios Kontrolės departamento vyresnysis patarėjas Rolandas Puncevičius paaiškino, kad prekiaujantys savo užauginta produkcija ar pačių surinktomis miško gėrybėmis neturi registruoti individualios veiklos ar įsigyti verslo liudijimo.

„Pajamos, gautos iš paties gyventojo išaugintos žemės ūkio produkcijos pardavimo, neapmokestinamos, jeigu gyventojui nereikia registruotis PVM mokėtoju“, – sakė R.Puncevičius.

Pasak VMI atstovo, jeigu gyventojui privalu registruotis PVM mokėtoju, tuomet jo pajamos iš paties užaugintos žemės ūkio produkcijos pardavimo apmokestinamos 15 proc. GPM tarifu (pritaikius mokesčio kreditą apskaičiuojamas pajamų mokestis kinta nuo 5 iki 15 proc.).

„Prekiauti kitų gyventojų užauginta produkcija galima tik įregistravus individualią veiklą pagal pažymą ar įsigijus verslo liudijimą, įprastine tvarka sumokant Gyventojų pajamų mokestį ir įmokas „Sodrai“, – akcentavo Kontrolės departamento vyresnysis patarėjas.

Pernai VMI atliko 593 operatyvius patikrinimus, kuomet buvo tikrinami asmenys prekiaujantys maisto produktais, įskaitant prekybą vaisiais ir daržovėmis. Per šių metų pirmąjį pusmetį buvo atlikti 243 operatyvūs patikrinimai. Bet VMI specialistai negalėjo pasakyti, kiek buvo patikrinta pakelėse prekiaujančių asmenų, nes inspekcijoje tokios statistikos nėra.

Facebook komentarai