Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Pokyčiai ateities žemės ūkio verslo valdytojų  kompetencijose dėl vykstančių 4-osios pramonės revoliucijos procesų neišvengiami

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė
Astrida Miceikienė.
Astrida Miceikienė.
Printer Friendly, PDF & Email

Ketvirtoji pramonės revoliucija pasižymi sparčia pažangių skaitmeninių technologijų plėtra ir ekonomikos globalizacijos procesais. Šiandien informacinių technologijų plėtra vaidina didelį ir bene svarbiausią vaidmenį ekonomikoje. Žmogus visada siekia patenkinti vis augančius poreikius vienoje ar kitoje veiklos srityje, o informacinės technologijos plečia šių galimybių spektrą. Mokslo ir studijų institucijos čia vaidina svarbų vaidmenį. Fundamentinių skaitmenizavimo žinių formavimas, inovacijų kūrimas ir jų diegimas versle ir viešajame sektoriuje yra mokslininkams keliami uždaviniai. Dronai, jutikliai, robotai, skaitmeninės platformos ir kt. Visa tai mokslininkai turi susieti į visumą ir pateikti verslui geriausius verslo valdymo sprendimus.

Naujos technologijos ir išradimai fizinį, skaitmeninį ir biologinį pasaulius sujungia žmoniją iš esmės pakeisiančiais būdais. Ketvirtoji pramonės revoliucija suteikia naujų galių tiek atskiriems asmenims, tiek bendruomenėms, sukuria naujų ekonominių, socialinių ir saviugdos galimybių. Visų vykstančių procesų valdymu reikalingi naujų kompetencijų – ateities-specialistai.

Dėl šių procesų keičiasi ir studijų procesas. Jeigu anksčiau universitetams buvo svarbu paruošti IT specialistus, tai dabar keliami kitokie reikalavimai. Gyvenant skaitmeninėje, informacinių technologijų eroje, todėl esame priėmę naujus iššūkius ateities žemės ūkio verslo valdytojų žinių ir įgūdžių formavime. Vykstant ketvirtajai pramonės revoliucijai neišvengiamai vyksta pokyčiai švietimo sferoje, o konkrečiau – aukštajame moksle. Skaitmenizavimo, robotizacijos įgūdžiai jau dabar formuojami horzontaliai visuose studijų dalykuose, dirbtiniu intelektu grįsti tyrimo metodai taikomi ir studentų vykdomuose tyrimuose.

Jeigu svarbiausias vadovų indėlis XX a. buvo 50 proc. padidinti paprastų darbininkų darbo našumą, tai didžiausias vadovų indėlis XXI a. – padidinti tokių darbuotojų žinias. Ateitį gebanti nuspėti profesija visada yra ir bus vienu žingsniu priekyje, tinkamai pasirengusi išvengti pavojų ir geriau pasinaudoti galimybėmis, kurios atsiranda vykstant pokyčiams. 

Patiriame ne tik ekonomines, bet ir vertybines krizes, susiduriame su technologinėmis revoliucijomis. Gyvename pasimetimo epochoje. Tačiau to nereikia bijoti – ypač jei visus šiuos pokyčius suvoksime kaip naują optimizmo šaltinį, kaip būdą keistis ne tik pasauliui aplink mus, bet ir mūsų svajonėms, įspūdžiams ir svarbiausia – mūsų reakcijoms.

Finansininkas-IT specialistas, inžinierius, gebantis valdyti naująsias technologijas, agronomas, valdantis žemės ūkio gamybą skaitmeninių technologijų pagalba, pagaliau vadovas, diegiantis naująsias technologijas savo veikloje. Visi šie specialistai tikisi ženkliai pagerinti verslo konkurencingumą. Pritaikius efektyvesnes skaitmenines sistemas bei kitas novatoriškas technologijas galima sutrumpinti operacijų vykdymo laiką, užtikrinti geresnę kokybę, pritraukti daugiau vartotojų ir greičiau pasiekti naujas rinkas.

Besikeičiančioje verslo aplinkoje keičiasi ir verslo modeliai. Verslo modelius apibrėžia du dalykai: kaip organizacijos kurią vertę vartotojams ir kaip jos kurią vertę sau. Skaitmeninė transformacija keičia abu šiuos dalykus. Todėl studijų procese horizontaliai taikomi skaitmenizavimo įrankiai. Praktiškai visuose studijų dalykuose šie įrankiai aptariami ir  taikomi naujoms kompetencijoms formuoti.

Naujų žinių ir įgūdžių taikymo esmė yra ne tik išmokyti studentus dirbti su įvairiausiomis kompiuterinėmis programomis, bet, padedant dėstytojams, suprasti, kaip programos tampa neatsiejama pažinimo, darbo ir verslo valdymo dalimi. Čia svarbus ne pats rezultatas – ne išmokimas dirbti konkrečiu skaitmeniniu įrankiu ar technologija. Čia svarbus tampa procesas ir suvokimas, kaip dirbant su tuo galima pagerinti bei palengvinti produkto kūrimą, paslaugų atlikimą, procesų planavimą, mechanizmo ar inžinerinės sistemos projektavimą, kaip optimizuoti verslo ar gamybinius procesus susitelkiant į kūrybinę dalį.

Naujų verslo modelių, inovatyvių technologijų diegimas versle būtini jau dabar, kad ateinančio laikotarpio iššūkiai netaptų pasaulio socialine ir politike problema. Tad jau dabar ruošiame ateities žemės ūkio verslo kūrėjus ir valdytojus. Informacinės technologijos neperims inovatyvių profesionalų darbo, bet jį pakeis. Kūrybiškų darbuotojų, gebančių valdyti naujus žemės ūkio verslo modelius, kurti ateities produktus ir paslaugas, teikti konsultacijas, patarimus, spręsti sudėtingas verslo situacijas nepakeis robotai.

Facebook komentarai